Miksi uskovat ovat sellaisia kuin ovat?

Anonyymi-ap

On tunnettava uskoon tulemisen psykologiaa.

Jokaisella biologisella olennolla on eksistentaalinen vietti pysyä elossa ja välttää kuolemaa. Ihminen on biologinen olento, joka on kehittänyt itsetietoisuuden ja ymmärtää kuoleman vääjäämättömyyden. Tämä luo syvällisen dilemman, jota ihminen käsittelee mielessään nuorena aikuisena, jolloin elämänhalu on voimakkaimmillaan. Uskonnollisissa piireissä tätä nimitetään etsikkoajaksi.

Kun tarjolla on sopivasti uskonnollista syötettä, niin rationaalisenkin henkilön mielikuvitus voi tehdä tepposet. Uskoon tulo voi olla dramaattinen kokemus, kun ratkaisu ”loksahtaa” paikoilleen jossain syvällä. Vertaistukea on sitten helposti saatavilla muilta uskovilta.

Uskovien käyttäytymisestä voi nähdä, että ”loksahdus” tapahtuu piilotajunnassa ja tietoisen tason tehtäväksi jää selviytyä uudessa ”valaistuneessa” todellisuudessa. Siksi uskovat ovat sellaisia kuin ovat, ja uskonnollisissa piireissä tätä nimitetään uudelleensyntymiseksi.

Uskoon siis tullaan kuolemanjälkeisen elämän toivossa, ei jumalien takia. Jumalat ovat vain peilaus tämänpuoleisesta auktoriteettisesta järjestelmästä; lapselle ensimmäinen auktoriteetti on äiti, sitten isä. Amerikkalaisille se on Trump, venäläisille Putin…

ET

8

272

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Uskoon siis tullaan kuolemanjälkeisen elämän toivossa, ei jumalien takia."

      Usko pitää määritellä täsmällisemmin. Jos kyse on siitä, mitä me eurooppalaiset ymmärrämme uskontona niin se on havaitun todellisuuden vastaista itsepintaista ja harhaista uskoa. Uskonnon käsite syntyi vasta 1600 -luvulla Euroopassa. Uskonnon käsitettä ei löydy muista kulttuureista eikä edes Raamatusta. Uskonnon käsite piti keksiä siksi, että siihen liittyvä usko alkoi olla niin paljon ristiriidassa havaitun todellisuuden kanssa.

      Jos uskolla tarkoitetaan normaalia totena pitämistä ja rationaalista päättelyä havaintojen perusteella niin se on eri asia eikä ole delusionaalista. Tutkimusten mukaan nykyisin elävistä metsästäjäkeräilijöistä 79% uskoo tuonpuoleiseen ja kuolemanjälkeiseen elämään. Fakta löytyy linkin tutkimuksen kuvasta 2. Usko tuonpuoleiseen on ihan normaalia eikä edellytä länsimaista delusionaalista uskoontuloa. Meillä länsimaissahan uskoontuloon liitetään monia mielisairauteen suistumisen piirteitä. Metsästäjäkeräilijöillä tuonpuoleiseen uskominen on ihan järkevää ja normaalia.

      https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4958132/

      Itse asiassa kuolemanjälkeiseen elämään takertuminen ja kuolemanpelko on tullut ajankohtaiseksi vasta uudella ajalla länsimaissa kun luonnontieteet ovat osoittaneet, ettei ihmisellä ole aivoista erillistä sielua tai tietoisuutta vaan kaikki on ainutkertaista, fyysisestä kehosta riippuvaa ja kestää vain 60-100 vuotta.

      • "Usko tuonpuoleiseen on ihan normaalia eikä edellytä länsimaista delusionaalista uskoontuloa."

        Avaan tätä hieman lisää, miksi on rationaalista uskoa tuonpuoleiseen omiin kokemuksiin perustuen. Muinoin ihmiset kokivat seikkailevansa aktiivisesti unimaailmassa, mutta samaan aikaan keho oli täysin liikkumaton. Tästä ihmiset päättelivät täysin rationaalisesti, että täytyi olla toinen maailma, tuonpuoleinen, jossa sielu liikkui unen aikana. Tämän vuoksi oli rationaalista olettaa, että sama jatkui myös kuoleman jälkeen.


      • Anonyymi00001

        Ruumiin ylösnousemus on keksitty ikuisen elämän toivosta. Silloin ei uskota sielun elämään ilman ruumista vai uskotaanko? Kyllä vissiin sittenkin.

        On typerää uskoa mädäntyneen ruumiin ja tuhkien heräävän kuolleista. Se on kristityn toivo.


      • Anonyymi00001 kirjoitti:

        Ruumiin ylösnousemus on keksitty ikuisen elämän toivosta. Silloin ei uskota sielun elämään ilman ruumista vai uskotaanko? Kyllä vissiin sittenkin.

        On typerää uskoa mädäntyneen ruumiin ja tuhkien heräävän kuolleista. Se on kristityn toivo.

        "Ruumiin ylösnousemus on keksitty ikuisen elämän toivosta."

        Metsästäjäkeräilijät ovat uskoneet tuonpuoleiseen ja ikuiseen elämään ilman ruumiin ylösnousemista. Ei siihen tarvita mitään ruumista.


      • Anonyymi00003
        Humanist_atheist kirjoitti:

        "Ruumiin ylösnousemus on keksitty ikuisen elämän toivosta."

        Metsästäjäkeräilijät ovat uskoneet tuonpuoleiseen ja ikuiseen elämään ilman ruumiin ylösnousemista. Ei siihen tarvita mitään ruumista.

        Sano se egyptiläisille ja kristityille.


      • Anonyymi00003 kirjoitti:

        Sano se egyptiläisille ja kristityille.

        Niin, metsästäjäkeräilijät ovat uskoneet siihen jo paljon ennen egyptiläisiä tai kristittyjä.


    • Anonyymi00002

      Minusta tuntuu, että jotkin ihmiset ovat "aivorakenteensa" takia alttiimpia uskonnollisuudelle. Toiset taas eivät sitten millään näe uskonnossa mitään järkeä.

      Toisaalta lapset, jotka jo lapsina on tartutettu uskonnolla, ovat alttiita uskoontuloon myöhemmin, vaikka murrosiässä ja nuorina aikuisina saattaisivatkin kapinoida vanhempien uskontoa vastaan. He saattavat ateisti- (ja kommunismi)kapinan jälkeen sitten palata takaisin uskontoon (Alister McGrath?).
      Ateistiperheen lapset taas eivät saa tartuntaa eivätkä sitten myöhemminkään kiinnostu uskonnosta. Se ei synnytä tunteenomaista tarttumista uskonnollisuuteen.

      Ja toisaalta uskonnon ja uskontojen synty on vielä eri asia. Kun uskonto on syntynyt, se siirtyy helposti seuraaville sukupolville (indoktrinaatio).

    • Anonyymi00004

      minä en ole koskaan miettinyt kuolemaan , mutta olen huomannut että tämä kroppa hajoaa , ei korjaannu enää 🤣

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1650
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      20
      1124
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      31
      1062
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      132
      865
    5. 189
      806
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      607
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      588
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. 69
      510
    11. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      498
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe