Ajankohtaista huhtikuu 2026

- Vapaa-ajattelijoiden jäsenmäärä on romahtanut 35% viimeisen 15 vuoden aikana

- Vapaa-ajattelijoiden määrä on 0,02% koko väestöstä, kun taas kirkkoon kuuluu peräti 62%
282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vähiin käyvät ennen kuin loppuvat..

Äänestä

31.12.2025 kirkon jäsenosuus oli 61,1%, ja suunta on, kirkonkin mukaan, vääjäämättä laskeva.

Mielenkiintoista tuossa jäsenmäärässä on se, että vain 3-4% kirkon jäsenistä on liittynyt jäseneksi omaehtoisesti. Loput on liitetty pikkuvauvoina - ja siten tietenkin ilman omaa suostumustaan.

Kumma että tuosta ei kirkon tiedoitteissa nosteta enemmän esille...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

- Vapaa-ajattelijoiden jäsenmäärä on romahtanut 35% viimeisen 15 vuoden aikana

- Vapaa-ajattelijoiden määrä on 0,02% koko väestöstä, kun taas kirkkoon kuuluu peräti 62%

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu