Bensan litrahinta nousee huippulukemiin

23262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Talousmedia Bloombergin arvion mukaan Hormuzinsalmen kuukauden mittainen sulku pitäisi Brent-raakaöljyn hinnan sadan dollarin tuntumassa barrelilta.

Kahden kuukauden jälkeen hinta huitelisi jo lähes 140 dollarissa. Tämä hinta voisi nostaa ysivitosen litrahinnan kolmeen euroon.

Kolmen kuukauden sulku tarkoittaisi jo 160 dollarin barrelihintaa.

S-Pankin päästrategi Tanjan Wennonen-Kärnä toteaa, että öljyn hintaa lukuun ottamatta konfliktin vaikutukset talouteen ovat toistaiseksi olleet melko pieniä, mutta varovaisuus on lisääntynyt.

Äänestä
  • Onhan polttoaine Ruotsissa huomattavasti halvempaa kuin Suomessa. Tähän on selityksenä että Ruotsissa on kovempi kilpailu sillä maassa on kaksi alalla toimivaa miljardööriä (kun valuutan yksikkönä on kruunu).

    Äänestä

Se on vielä halpaa, miettikääpä hetki.
Samalla, mikä jää huomioitta, sähkön hinta voi olla euro per kilovattitunti.

Näin ajetaan taloudet alas, globalistieliitti nauraa kippurassa...rahvas vaikeroi.

Suvi on nostanut 15-vuoden ajalla 5000 euroa per kuukausi eduskunnasta sopeutuakseen työelämään...hänellä lienee varaa.

Äänestä
  • Köyhille on kaikki aina todella kallista.

    Äänestä

  • Turhaa siinä sitten ihmetellään työttömien määrää. Jos Suvi (on sentään keskiverto kansalaista fiksumpi kun ministeritasoa) ei ole tuolla summalla sopeutunut työelämään niin miten sitä sitten tavis tyhmä kansalainen pienemmällä. Ei kai kortistosta sentään enempää makseta?

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Köyhille on kaikki aina todella kallista.

    Oliko aika tyhmä kommentti?

    Tietysti se on niin, mutta kansa ei sitä ymmärrä.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Oliko aika tyhmä kommentti?

    Tietysti se on niin, mutta kansa ei sitä ymmärrä.

    Älä ole sitten köyhä.

    Äänestä

Aika kallista, sanoisin.

Äänestä

Jenkkilässä kansalaiset protestoivat ja arvostelevat maan hallintoa nyt todella kovaa, kun bensan hinta siellä nousi reilusti yli yhden dollarin.

Äänestä
  • Ja ihan aiheesta.

    Äänestä

  • Trumppi ei voi asettaa enää kenellekään talouspakotteita.

    Nyt on aika toimia ja Tehdä Amerikasta Pienempi kuin Koskaan!

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Trumppi ei voi asettaa enää kenellekään talouspakotteita.

    Nyt on aika toimia ja Tehdä Amerikasta Pienempi kuin Koskaan!

    Ukrainalle Trump voi vielä kyllä asettaa talouspakotteita.

    Äänestä

Kiittäkää Trumppia ja sionisti Koalitioa.

"Bensan litrahinta nousee huippulukemiin"

Äänestä
  • Totta kai!

    Äänestä

Virossa ja Ruotsissa on litrahinta nyt alle 1,6 euroa ja suomalaiset kauppiaat pyytävät huomattavasti enemmän. Suomessa ei kilpailu toimi.

Äänestä
  • Kilpailun rajoittamisessa on Suomessa onnistuttu varmaan muita maita paremmin: TB ja TEMU aluksi pois niin tasaantuu tuo tappioita tuova kilpailu välistävetäjien kesken. Voidaan keskittyä korkean elintason mukaisten hintojen ylläpitoon.

    Äänestä

20 vuotta menee, polttomoottorit saa pian myydä metalliksi asefirmoille.

Äänestä
  • Mikä sitten tilalle?

    Äänestä

Suunnitelmat valmiina:
- Näin suomalaisia evakuoitaisiin Norjaan ja Ruotsiin, jos Venäjä hyökkäisi
Nato harjoittelee, miten Suomesta evakuoidaan haavoittuneita Norjan sairaaloihin, jos Venäjä hyökkää. Suomen, Ruotsin ja Norjan viranomaiset ovat valmiita myös siviileiden väestönsiirtoihin.

Ja suomi tuhoaisi koko hyökääjä porukat läpi kotaisin eikä ketään vinkelitossua pääsisi juoksemaan näistä URAAALIN TAAKSEHHH

Äänestä
  • Venäjä tosin ihan siinä samalla kun se Suomeen hyökkää, niin hyökkää se myös Norjaan ja Ruotsiin.

    Äänestä

Euron bensasta tulikin tuplahintainen. Bonuksena tuli vielä euron SÄHKÖ.

Äänestä

13. maaliskuuta
Nykyinen Euroopan energiakriisi ei pääty ilman Venäjän apua, Unkarin pääministeri Viktor Orbán on sanonut, lisäten, että EU:n strategia Venäjän eristäytymiseen on epäonnistunut.

"Amerikka neuvottelee jo Venäjän kanssa ja on sallinut vastaan asetettujen pakotteiden keskeytyksestä," Orbán sanoi artikkelissaan, jonka hän kirjoitti saksalaiseen sanomalehteen Welt am Sonntag.

"Ilman kannattavaa venäläistä öljyä ja kaasua emme kuitenkaan pysty voittamaan tätä kriisiä. On ilmeistä, että ajatus Venäjän eristämisestä ja taloudellisesta polvistumisesta, uusien pakotteiden jatkuvasta säätämisestä ei johtanut vihollisuuksien lopettamiseen Ukrainassa"

Hän sanoi, että "tämän eurooppalaisen strategian, johon liittyi suoran neuvottelun hylkääminen Venäjän kanssa" toteutus jatkui, vaikka Yhdysvallat presidentti Donald Trumpin johdolla lopetti sotilaallisen ja taloudellisen tuen Kiovalle.
"Tämän eurooppalaisen strategian romahtaminen pitäisi herättää paljon kyseenalaisia – erityisesti nyt, kun tilanne Lähi-idässä on huonontunut sodan puhkeamisen jälkeen ja Euroopan kilpailukykymme kärsii jälleen merkittävästi" Orbán jatkoi. Hän varoitti vaarasta menettää "miljoonia työpaikkoja" Euroopassa.

Unkarin pääministeri totesi, että eurooppalaiset ovat kärsineet tästä tilanteesta jo neljä vuotta. "He kestävät nousevat energian hinnat, he kestävät jatkuvasti nousevia bensiinin ja dieselin hintoja, ja he kestävät Euroopan entisen voimakkaan teollisuuden tuhoutumisen sodan alttarilla, jota et voi voittaa" hän sanoi.

Äänestä
  • EU todellakin joutuu ainakin nyt nöyrtymään, ja alkaa ostamaan energiaa Venäjältä että lämpöä ja sähköä Euroopassa riittää tarpeeksi paljon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Bensiinin litrahinta täällä Suomessa on vaarassa nousta kolmeen euroon.

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/bensan-litrahinta-kolmeen-euroon-nain-kay-jos-hormuzinsalmi-pysyy-suljettuna/9310284

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu