Hähä. Itseasiassa aika hupaisaa luettavaa. Venäjä tuntuu haluavan taantua takaisin kivikaudelle. Ei nettiyhteyksiä, uudelleen käyttöönotettuja puhelinkoppeja, paperikarttoja, lankapuhelimia, hakulaitteita ja nyt uusimpana Venäläinen yliopisto sanoo, että älypuhelinten navigointisovellusten sijasta suunnistaa voi tähtien avulla Muahhahaa :-D Kulkuvälineissähän ne on jo siirtynyt moottorikäyttösistä aaseihin :-D Kohta ne varmaan siirtyy transistoripohjasesta elektroniikasta takaisin radioputkiin ja sitten Venäläinen huippuluokan tietokone täyttää taas kokonaisen rakennuksen ja suorituskykyäkin on vähemmän kuin taskulaskimessa.
Ehkä länsimaiden kannattas varmistaa, että Venäjä pysyykin tolla tasolla. Siis kun koko muu maailma muuttuu kokoajan sci-fi -tyylisemmäksi niin onhan se hyvä, että on olemassa ulkoilmamuseo, josta voi nähdä millasta elämä oli sillon joskus muinoin jollon ei ollut edes vessanpönttöjä ja pesukoneita :-D
T. miksuh
Ehkä länsimaiden kannattas varmistaa, että Venäjä pysyykin tolla tasolla. Siis kun koko muu maailma muuttuu kokoajan sci-fi -tyylisemmäksi niin onhan se hyvä, että on olemassa ulkoilmamuseo, josta voi nähdä millasta elämä oli sillon joskus muinoin jollon ei ollut edes vessanpönttöjä ja pesukoneita :-D
T. miksuh
Vastaukset 62
Vanhimmat
Tosiaan aika huvittavaa kun ajattelee, että muualla maailmassa esimerkiksi ihmiset navigoi kokoajan enemmän tekoälyä jne sisältävien navigointisovellusten kuten Google Mapsin kanssa. Ja venäjällä sitten porukka joutuu käyttämään valtavia taiteltavia karttoja tai suunnistamaan tähtien avulla :-D Taitaa Venäjällä sekstanttien myynti räjähtää kasvuun :-D Sitten kaupungillakin venäläisiä näkyy kadunkulmissa levittelemässä karttojaan, raapimassa päätään ja tiirailemassa taivaalle sekstantin avulla :-D
T. miksuh
Kaikki suomalaiset kuolee rikkikaasuun. ww3
Ok
Miksi Venäjä on uhka?
Noilla specseillä ei pitäs olla.
Miksi media valehtelee Venäjän uhasta?
Nyt on naurussa pitelemistä! Venäläisparka hyökkää suomalaisten kimppuun puhumalla rikkikaasusta! Häntä todella ottaa aivoihn tuo Venäjän nykytyyli ahdistaa kansa aivan rajojen sisälle ja ilman mitään yhteyksiä ulkomaailmaan!
Se onkin kamalaa enkä todellakaan ihmettele, että Venäjän kansalaiset ovat kurkkua myöten täynnä omaa hallintoaan!!
Sääliksi meidänkin heitä käy!!
Kuinka monta päivää on "kahdesta viikosta" jäljellä?
Venäjällä oli kaikki ihan OK, mutta "putte" pilasi kaiken, Viekää nyt tavisvenäläiset kukkia Punaiselle torille ja kumartakaa Kremliin päin.
Keksitte itsellenne satuja kuinka kurjaa Venäjällä on.
Jos siellä joku kivikausi tulee, se on jalokivikausi.
Ainakin kun verrataan siihen mitä tulee olemaan Suomessa.
Suomi iski itseään Venäjän pakotteilla, sahasi oman oksansa, ja nyt miettii miten päästä talosahdingosta, jonka itse aiheutti🙈
"Suomen BKT asukasta kohden ostovoimapariteetilla (PPP) korjattuna on arviolta noin 55 000 – 68 000 Yhdysvaltain dollaria (USD) vuonna 2024–2026"
"Venäjän bruttokansantuote (BKT) asukasta kohden ostovoimakorjattuna (PPP) on arviolta noin $49 000 – $50 500 vuosina 2025–2026"
I rest my case
Uskot varmaan senkin venäläisten tilaston, että maassa on lähes täystyöllisyys, työttömyys vain 2%
Buahhhahhaaaa !!!
Uskon työttömyys lukuja suomessa,
533 000 työmarkkinatuki ja työttömyyspäivärahan saajia.
107 000 ansiosidonnaisella
Tekee yhteensä noin 10% työttömyyden
"Buahhhahhaaaa !!!"
Työttömyysaste 10,3 % (15–74-vuotiaat, tammikuu 2026).
Työttömien määrä: 15–74-vuotiaita työttömiä oli tammikuussa 2026 jo 269 000
Olemme vapaassa Suomen maassa ja maamme vapaana pysyy!! ONNEKSI!! Emme ole sotimassa missään päin!!
Rakastamme rauhaa, jota Putin ei rakasta ollenkaan. Putin tuntee tyydytystä, kun on saanut tuota tehdä jo viidettä vuotta!
Voitte olla ylpeitä, venäläiset, tuosta rakkaasta päämiehestänne! Ikävä kyllä, ei hänen joukkonsa ole oikein tulleet hyvin toimeen tuolla Ukrainassa! Paljon on ruumiita tuotu Venäjälle ja Putin nauttii, kun saa tapattaa noita poikaparkojaan!!
Voi, voi!! Jos nuo on Putinin antamia tilastonumeroita, niin niihin ei ole kyllä uskominen!!
Naurussa on pitelemistä noitten teidän lukujenne kanssa!!
Mitään ei ole tapahtunut. Sodan aikana juttuja riittää ja niiden levittäjiä varsinkin.
Joo, mitään ei ole tapahtunut
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kreml-sulki-netin-moskovassa-ja-pietarissa-turvallisuussyista-ppaikalliset-raivona/9309798
https://www.verkkouutiset.fi/a/internet-on-melkein-loppunut-moskovan-keskustasta/#3c8e8f60
Mongoleitahan ne ovat muutenkin, kivikaudelle takaisin. Jurtta pystyyn Gorkin puistoon.
Venäjä on pelkkä Pohjois-Mongolia täynnä sivistymättömiä barbaareja.
Sivistymättömyys näkyy huumeiden vetämisenä, kiroiluna .
Ja juopotteluna myöskin. Sitähän ne barbaariryzzät siellä rintamalla tekevät. Ukrainalaiset sotilaat kertovat että hyökkäävät venäläiset ovat järjestään joko huumeissa tai humalassa, eivätkä siksi välitä mistään mitään.
Käyvät sotaa. Oliko elämä idyllistä Hitlerin ajan Berliinissä? Siihen nähden elämä luxusta. Venäjä on iso maa.
Suomalaiset neropatit ei tiedä, eivätkä ymmärrä Venäjän kokoa. Kun Pietarissa on asukkaita yhtä paljon, kuin koko Suomessa, niin se on vaikea asia ymmärtää. Maaseudut on laajoja, eikä siellä kaikki toimi, kuten Moskovassa.
Suomen vähäiset maaseudut rypee huonojen teitten varsilla, rapistuneissa taloissa asuu köyhyydestä kärsivät, jos nyt joku edes asuu siellä. Joka paikkaan on pitkä matka ja bussit ei enää kulje metsäkylissä. Luulisi, että näin pienen maan saa loistokuntoon ilman leipäjonoja ja kelan/sossun ruuhkia!
Just. Putiniltako ton lausunnon repäsit? Lues tästä mitä Moskovalaiset itse ovat asiasta mieltä:
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kreml-sulki-netin-moskovassa-ja-pietarissa-turvallisuussyista-ppaikalliset-raivona/9309798
Lausunnot on ihan Suomesta. Suomalainen luulee, että kaiiki Venäjällä on yhtä pientä kylää, kuin suomalaisten Hattuvaara tai Mikkelin keskusta.
Suomi taantuu ilman sotiakin, kuten huomaatte. Ei töitä, ei rahaa. Sossuun jonotetaan, asunnottomien määrät kasvaa. Tässä unelmien länsimaassa on jotakin pielessä.
Luolamiestason barbaareille se sopii vallan mainiosti.
Perässä tullaan öljyn loputtua. Venäjä on aikaansa edellä.
Venäläiset kaivavat itselleen koko ajan syvempää kuoppaa. Eivät halua rauhaa vaan sotaa, joten saaavat mitä ansaitsevat.
Ymmärrän. Suomi on nyt täydellisesä sodassa Venäjää vastaan. Meillä leipäjonolaisetkin jonottavat ampuma-aseita.
Valmistautuvat vaan netin ja puhelinliikenteen tuhoamiseen. Kun tuhoavat yhteyden Koko mailmasta. Sinunkin puhelimes, on yhtä arvokas kuin lasten lelupuhelin.
Puhelimessas on toki virtaa, muttet voi soittaa,et pääse nettiin, etkä tee sillä yhtään Mitään😆😆😆😆😆😆😂😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣🤣
Venäjä voi " Sammuttaa" sateliitit. Milläs sitten surffailet🤣🤣🤣🤣🤣
Ei taida ryzzän tekniikka riittää kun eivät osaa edes autoa valmistaa.
https://www.maanmittauslaitos.fi/ajankohtaista/jos-satelliitit-lakkaisivat-toimimasta-koko-yhteiskunta-pysahtyisi-yk-varoittaa-myos
Jos ne vaan lakkais toimimasta, puf...
Lyhytnäköiset ja Tyhmät iloitsee Venäjän ja Iranin /Irakin vaikeuksista.
Ettekö ymmärrä että pakolaisina maistaan ajetut tulee Eurooppaan ja myös tänne Suomeen.
Kuka maksaa?? Sinä......
Ukraina on jo tuhonnut niin paljon venäläisten kalustoa, että monin paikoin venäläiset joutuvat käyttämään mopoja ja aaseja, kun muuta ei enää löydy.
Nämä ovatkin osoittautuneet tehokkaiksi ja vaarallisiksi aseiksi, koska monin paikoin suuri joukko ukrainalaisia sotilaita on kuollut nauruun.
Täällä on naurussa pitelemistä, kun lukee noitten raukka venäläisten vastakirjoituksia! Yrittävät olla polleita ja rohkeita, mutta kyllä heitä varmaan noloottaa tuo maansa tuhonteko Ukrainassa ja oman kansansa tapattaminen turhassa sodassa!!
Voi sitä tappamisen hulluutta ja tuhoamisen hulluutta! Onko herra Putin järkensä menettänyt?
Sama tauti taitaa olla USA:;n Trumpilla!
Onko netti edes ehtinyt venäjällä muualle kuin isompiin kaupunkeihin? Se vähäkin teollisuus on jo siirtynut kiinanpoikien hommiksi ja autot on uudelleenmaalattuja kiinalaisia. Kommariaikanakin tehtiin satakertaa enempi itse asioita. Saadaanko nyt vientiin enää niitä sinkkiämpäreitäkään? Raketit ja lentokoneet toimii salakuljetetuilla eurooppalaisilla komponenteilla.
Venäjän maaseutu ei ole koskaan poistunutkaan kivikaudelta.
Eivätkä venäläiset ole henkisesti koskaan poistuneet maaorjuudesta.
▄︻デ╦═一━💥--------------------------------------------------> 𛈄 russakka
Moskovan ilmapuolustuksessa on aukko
Venäjä ei kykene tuottamaan riittävästi torjuntaohjuksia. Lisää rautaa taivaalle😂
Riippumattoman venäläisen Levada-tutkimuskeskuksen helmikuun lopussa tekemän mielipidemittauksen mukaan 79 prosenttia alle 25-vuotiaista uskoo, että on aika siirtyä rauhanneuvotteluihin Ukrainan kanssa. Hänen mukaansa Levadan mielipidemittaus osoittaa, että presidentti Vladimir Putinin hallinnon militarisaatio, neuvostoaikainen aivopesu ja patrioottinen kasvatus, johon Venäjällä pumpataan miljardeja, eivät toimi.
Tuo on oikeasti hyvä uutinen. Valitettavasti tuo on se kansanosa jonka mielipiteillä ei ole mitään merkitystä, koska heillä ei ole mitään valtaa, eikä heitä ole missään päättävissä elimissä. Tuo on se osa joka lähetetään rintamalle kuolemaan ja siksi kannattavat rauhaa.
Haluavat rauhaa vain siksi etteivät itse joutuisi tapettaviksi. Siinäkin on siis taustalla vain puhdas itsekkyys, eikä mikään vilpitön halu rauhaan.
Taas meni Kremlin NaZien suunnitelma harakoille.
Virossa oli keskipalkka viime vuonna 2092 euroa, Venäjällä vähän yli 800 euroa, kehitysmaa.
Mut Venäjällä työn sankari on ihan täpinöissään kun ei ole ikinä milloinkaan saanut yhtä "paljon" palkkaa, koska ruplina toi on jo 74 000! :D
Sosiaaliavustukset on nyt tärkeämpiä, kun lasketan elämästä selviytymistä.
Mutta jos perus eläminen maksaa 1000 euroa kuussa, ei sillä linnoja rakenneta.
Sen maan romahdusta ehdotettu koko sodan ajan. Vieläkään ei sitä ole näkyvissä. Toivottavaahan se olisi jos siitä ei enää olisi uhkaa naapurimaille.
Se kansa on tottunut sellaisiin oloihin joista me pumpulissa elävät emme osaa edes kuvitella. En usko että Venäjän uhka poistuu vaikka toivon sitä.
Ei ehdotettu vaan odotettu.
Olemme NATOSSA ja meilläö on hyvä armeija! Putin on joukkoineen siellä itärajan takana ja niin elämme sulassa sovussa kukin omalla puolellaan!!
Kaikki sujuu mukavasti ainakin täällä Suomessa, miten lienee surkeaa siellä Venäjän varuskunnissa Suomen rajan takana??????
Venäjä valmistelee lakia, joka oikeuttaisi sotilasoperaatiot länsimaissa. Sairas johtaja, sairas maa.
Onnellisin maa Suomi etsii onneaan edelleen.
Aivan hullu ajatus etsiä tikusta asiaa ja tulla komentelemaan muita maita muka sen vuoksi, että venäläisiä ei kohdella tarpeeksi hyvin eri maissa!!
Luulenpa, että on aivan turha touhu! Mielestäni kaikki maat voisivat siinä tapauksessa lähettää pakkosiirrolla kaikki venäläiset kotimaahansa, jos Putin alkaa heidän vuokseen uhkailla naapureitaan!
Typerä ajatuskin Putinilta!!
Venäjällä valmistellaan lakia, joka antaisi maan asevoimille oikeuden "suojella ulkomailla pidätettyjä venäläisiä".
Käytännössä laki avaisi oven lähettää erikoisjoukkoja länsimaihin vapauttamaan pidätettyjä tai vangittuja Venäjän kansalaisia. NaZi putler haluaa matkia trumpettia.
Ulkomailla pidätetyt suomalaiset saavat aina apua Suomesta! Eikös olekin omituista ja rahan hukkaan heittämistä?
Olet aika kieroutunut korvien välistä, jos et ymmärrä miten toi eroaa siitä mitä Venäjä suunnittelee. Vai oletko muka joskus kuullut suomen lähettävän sotilaita ulkomaille vapauttamaan pidätettyjä suomalaisia?
Siiviliapu ja sotilasapu ehkä vähän eri asia. Ei Suomi lähetä sotilaita auttamaan pulassa olevaa neitoa.
Ei taannu ryzzät kivikauteen. Mahtavat on infrat ainakin maanteillä. Autotkin on maanteillä huippu Länsi merkkejä, samoin rekat. Lentopisnes kai eniten on menossa nokilleen.
Putte haluaa Venäjästä kuten pohjois- Korean. Ihmisoikeuksien vastasta menettelyä.
Joo. Mitä kurjemmin suomella menee, sitä huonommin täytyy venäjälläkin mennä, ettei tuntuisi liian pahalta.