Lähisuhdeväkivaltaa

Anonyymi-ap

Äiti ja lapset Hakalan koulun pihalla lauantaina 14.3.2026. Rähisevä isä saapuu paikalle pyörällä. Isä huomaa että kuulen kävellessäni paikan ohi. Lähtee painamaan pyörällä urheilukentälle päin ja aivan pieni lapsi vaaleanpunaisissaan juoksee perässä monta sataa metriä huutaen "ISI ISI ISI". Mies ei pysähdy ja lapsi jää seisomaan pyörätielle. Äiti ja isompi poika piilottelevat puiden suojassa metsikön reunassa kun tyttö alkaa huutaa äitiä. Äiti ei vastaa. Jatkan matkaa oikealle pyörätietä pitkin ihmetellen mikä näytelmä tuossa käytiin? Äiti kun luet tämän ajattele lapsiasi ja hae apua. Joku naapuri voi tunnistaa perheen ja voi tehdä huoli-ilmoituksen.

5

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Voi voi,,, kyyneleet silmissä luin viestisi ,,voiko noin julma olla lapselle.

    • Anonyymi00002

      Todella julmaa, lapsi parka.

    • Anonyymi00003

      Välillä kuulee käsittämättömiä juttuja miten äidit ja isitkin kohtelee lapsiaan, vaikka ulospäin näyttää asioiden olevan kunnossa. Aikuisilla on pahaolo ja lapsiin puretaan tuskaa, ajattelematta mitä se voi teiniin vaikuttaa.

    • Anonyymi00004

      Järkyttävää kuinka perheen pitää olla varpaillaan tuollaisen öykkärin takia! Voin vain kuvitella sitä pelkoa kodin sisällä. Jos äitiä tai lapsia on pahoinpidelty tms. niin ilmoitus poliisille ja samalla turvakotipaikka perheelle. Sitten lähestymiskielto ja avioero. Jos "Isi" jättää päihteet ja haluaa oikeasti pitää perheensä niin hyvä niin. Siihenkin tilanteeseen löytyy apua.

      • Anonyymi00005

        Ahdistavaa elämää, on kuin miinakentän päällä kävelisi koskaan ei tiedä milloin pamahtaa. Pienistä ihmistaimista ei voi millään kasvaa ehjää aikuista. Tiedän mistä puhun. Sääliksi käy niitä lapsia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      472
      3505
    2. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      20
      2867
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      139
      2697
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2175
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      181
      2018
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      13
      1914
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      151
      1881
    8. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      97
      1694
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      49
      1531
    10. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1410
    Aihe