Lähisuhdeväkivaltaa

Anonyymi-ap

Äiti ja lapset Hakalan koulun pihalla lauantaina 14.3.2026. Rähisevä isä saapuu paikalle pyörällä. Isä huomaa että kuulen kävellessäni paikan ohi. Lähtee painamaan pyörällä urheilukentälle päin ja aivan pieni lapsi vaaleanpunaisissaan juoksee perässä monta sataa metriä huutaen "ISI ISI ISI". Mies ei pysähdy ja lapsi jää seisomaan pyörätielle. Äiti ja isompi poika piilottelevat puiden suojassa metsikön reunassa kun tyttö alkaa huutaa äitiä. Äiti ei vastaa. Jatkan matkaa oikealle pyörätietä pitkin ihmetellen mikä näytelmä tuossa käytiin? Äiti kun luet tämän ajattele lapsiasi ja hae apua. Joku naapuri voi tunnistaa perheen ja voi tehdä huoli-ilmoituksen.

5

402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Voi voi,,, kyyneleet silmissä luin viestisi ,,voiko noin julma olla lapselle.

    • Anonyymi00002

      Todella julmaa, lapsi parka.

    • Anonyymi00003

      Välillä kuulee käsittämättömiä juttuja miten äidit ja isitkin kohtelee lapsiaan, vaikka ulospäin näyttää asioiden olevan kunnossa. Aikuisilla on pahaolo ja lapsiin puretaan tuskaa, ajattelematta mitä se voi teiniin vaikuttaa.

    • Anonyymi00004

      Järkyttävää kuinka perheen pitää olla varpaillaan tuollaisen öykkärin takia! Voin vain kuvitella sitä pelkoa kodin sisällä. Jos äitiä tai lapsia on pahoinpidelty tms. niin ilmoitus poliisille ja samalla turvakotipaikka perheelle. Sitten lähestymiskielto ja avioero. Jos "Isi" jättää päihteet ja haluaa oikeasti pitää perheensä niin hyvä niin. Siihenkin tilanteeseen löytyy apua.

      • Anonyymi00005

        Ahdistavaa elämää, on kuin miinakentän päällä kävelisi koskaan ei tiedä milloin pamahtaa. Pienistä ihmistaimista ei voi millään kasvaa ehjää aikuista. Tiedän mistä puhun. Sääliksi käy niitä lapsia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1073
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      847
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      783
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      529
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      515
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      36
      509
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      467
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      454
    Aihe