Pienissä piireissä valta keskittyy

Anonyymi-ap

7

593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Pääkirjoitus taitaa olla luettavissa, vaikkei ole tilaaja.

      Mutta tässä kuitenkin alku:

      "Saksalainen matemaatikko Georg Cantor kehitti 1800-luvun lopulla matematiikan suuntauksen, joukko-opin. Se tuli tunnetuksi Suomessa 1970-luvulla, kun matematiikkaa alettiin opettaa Cantorin ideoiden mukaisesti peruskoulussa. Oppilaat tulivat tuntemaan esimerkiksi alkiot, unionit ja leikkaukset.

      Suomalaisen yhteiskunnan valtakeskuksia voi hahmottaa muun muassa näiden käsitteiden valossa. Kansalainen on erityisesti maaseudulla vallan ytimessä, jos hän – alkio – asettuu kohtaan, joka muodostuu neljän joukon leikkauksesta. Tämä toteutuu, mikäli hän on kunnan palkollinen, kunnanvaltuustossa tai -hallituksessa, hyvinvointialueen valtuustossa ja S-ryhmän valtuutettu. ..... jatkuu

    • Anonyymi00002

      Jatkuu:

      ..... "Tämän leikkauksen alkiot päättävät lukuisista alueellisen demokratian asioista, esimerkiksi kouluverkostosta, terveydenhuollon sisällöstä ja kaavoituksesta – vaikkapa siitä, minne tuulivoimala tai kauppa voidaan rakentaa.

      Osallistuminen demokratiaan on arvokasta, mutta tämä yhtälö kasvattaa rakenteellisen korruption riskiä vähäväkisen maan vähäväkisellä maaseudulla. Samat ihmiset ovat päättämässä itselleen tai taustaryhmilleen tärkeistä asioista erilaisissa rooleissa, ja piirit ovat pienet.

      Suomalaisia kummajaisia rakenteellisen korruption riskin joukko-opissa ovat kauppaketjut, erityisesti S-ryhmä. Sillä on hotelleja, huoltamoita, kauppoja ja tuulivoimaloita ympäri Suomea. S-ryhmän valtaa lujittaa se, että yhteensä yli 500 kunnallispoliitikkoa istuu osuuskaupan luottamustehtävissä. Osa S-ryhmän osuuskaupoista maksaa luottamustehtävistä vielä poikkeuksellisen suuria palkkioita"....

      Koskee Sieviäkin, luulen.

      • Anonyymi00003

        Koskee toki, mutta meillä on vielä tuotakin kytköstä toimivampi lessumafia. Lautakunnissakin istuu jopa v eljeksiä eri puolueissa (sama ajatusmaailma) ja näin korruptio toimii.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Koskee toki, mutta meillä on vielä tuotakin kytköstä toimivampi lessumafia. Lautakunnissakin istuu jopa v eljeksiä eri puolueissa (sama ajatusmaailma) ja näin korruptio toimii.

        Juu, ennen valittiin uusi Kekkonen, nykyään uusi Muhola.


    • Anonyymi00004

      Yksi keino vähentää vallan keskittymistä kunnissa olisi rajata valtuustokaudet esim. kahteen tai kolmeen tai ainakin niin, ettei sama edustaja voi toimia kunnanvaltuutettuna yli kahta/kolmea peräkkäistä kautta pidempään ja sama hyvinvointialueen valtuutetuilla.

      Nythän kuntien valtuustoissa on henkilöitä, jotka ovat olleet valtuutettuja kymmeniä vuosia. Kyllä siinä ajassa jo korruptoituu.

    • Anonyymi00006
    • Anonyymi00007

      Kannattaa tutkia erityisesti käsitettä rakenteellinen korruptio, mitä se pitää sisällään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1184
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      860
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      795
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      623
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      554
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      537
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe