Perheen äiti kertoo IL:lle, että päälle tulevat vielä perheenisän 5 200 euron kuukausittaiset palkkatulot.
https://www.verkkouutiset.fi/a/il-hyvatuloinen-perhe-saa-kelalta-4200-euroa-kuussa-aiti-ilmaista-rahaa/#8e17cf05
Sillä lailla! Suomalaiseen oikeustajuun kuuluu vahvasti ajatus siitä, että sosiaalituet on tarkoitettu turvaverkoksi niille, joilla ei ole muuta keinoa tulla toimeen. Ei siis ihme jos tuon kaltaiset uutiset suivauttaa!
https://www.verkkouutiset.fi/a/il-hyvatuloinen-perhe-saa-kelalta-4200-euroa-kuussa-aiti-ilmaista-rahaa/#8e17cf05
Sillä lailla! Suomalaiseen oikeustajuun kuuluu vahvasti ajatus siitä, että sosiaalituet on tarkoitettu turvaverkoksi niille, joilla ei ole muuta keinoa tulla toimeen. Ei siis ihme jos tuon kaltaiset uutiset suivauttaa!
Vastaukset 28
Vanhimmat
Ajaako hyvätuloinen perhe Audilla?
Ajaa, kelatuki menee korjaamolaskuihin.
Jos on palkka 5200 niin mihin vielä tarvitsee kelatukia?!
Kun hommaa penskoille muotidiagnoosit niin voi kusettaa veronmaksajia.
Ei ole oikein!
Jos on kelatukia niin mihin vielä tarvitsee palkkaa?
Mutku tasa-arvo ! kaikkien on saavat samat etuudet vaikkei tarvitse -kuten lapsilisät , päiväkodit, koulukyydit , pyörätiet joka kylälle , valokaapelit -vaikka 4 G ajaisi saman asian .
Ai jaa että ihan sama asia valokuitu ja 4g 😂
Otsikko jää varmasti mieleen.
äiti: “Ilmaista rahaa”
Kyseinen juttu on vain ja ainoastaan päättäjien suoltamaa skeidaa, tarkoitus on vain se että tukia pitää leikata ja siinä menee sitten samalla ne jotka oikaeasti tarvitsee tukea.
"Tuet on liian korkeat joten työnteko ei kannata" <- Tätähän sitä hoetaan...
"Vammaistuen lisäksi perhe nostaa muitakin tukia. Niitä ovat muun muassa äidin saama kuntoutustuki, lapsesta saatava omaishoidon tuki, eläkkeensaajan hoitotuki ja lapsilisät."
Aika sairasta sakkia ????
Raha ei haise. Trump ja Putin myös tunkevat omaan taskuun kaiken mikä irti lähtee . Jos fyrkkaa on tarjolla niin taskut täyteen vaan !
Tietysti media tuo tällaisia juttuja esille, jotta toimeentulotuen saajat voitaisiin yleistää luoden samalla harhakuvia "ylellisestä elämästä".
Hyvä kun selvitit tämänkin asian meille muille vähemmän älykkäille palstaa käyttäville, jotka emme ymmärrä asioita, emmekä osaa ja kykene ottamaan niistä selvää. Noinhan se asia varmastikin on että tuokin on vain median luomaa muunneltua totuutta. Suurella todennäköisyydellä koko juttu on keksitty, eikö ko. henkilöitä ole olemassakaan.
Käviskö jollain mielessä sellanen että koko juttu on jonku toimittajan keksimä, täyttä fiktiota. Tälleen myydään lehtiä ja saadaan nykyajan Suomen tyyliin eripuraa ihmisten kesken. Ajatelkaahan omilla aivoilla!! Iltapäivälehdet on pahempia kuin Seiska.
Taitaa olla valeuutinen.
Vartiaisesta lähtien monet ovat huudelleet työttömyydestä ja toimeentulotuesta, joten vauhtia on varmaan tarkoitus vaan lisätä, koska yleistuki lähestyy. Otollinen aika luoda leimaa lähestyvälle yleistuelle. Ehkä jopa Kela poliisia alkavat kohta suunnittelemaan.
Juttu kuuluu sarjaan sossutatu, eli on puhdasta satua.. Täälläkin on hyväuskoisia hölmöjä joille menee kaikki paskajutut läpi kuin vettä vaan.
Menkää kelan sivuille ja tarkastakaa jos ette usko..
Osa näistä kommenteistakin on varmaa valvojien kirjoittamia. Siinä samalla kun kuluttavat kättä niin kirjoittelevat. Yrittävät ärsyttää.
Kokonaissumman esimerkki 3 × ylin vammaistuki: 3 × 493 € ≈ 1 479 €. Lapsilisät: 3 × 180 € ≈ 540 €.Kotihoidontuki + muut: jopa 2 000 €+.
Yhteensä realistinen kokonaissumma suurella tuella.
Nyt kun vielä kerrot edes yhden oikean ihmisen Suomessa joka tuollaset summat saa kun siinä otetaan myös puolison tulot huomioon. Jos ovat ählyjä niin voivat saada ovathan he kunniakansalaisia. Kantasuomalainen ei saa.
Niin mielelläni kuin sen tekisinkin, minulla ei ole pääsyä Kelan tai muunlaisiinkaan maksupalveluihin omaa pankkitiliäni lukuun ottamatta. Todennäköisesti sinulla on asiasta enemmän sisäpiiriltä saatua ja todistettavissa olevaa tietoa väitteesi perusteella.
1. Kotihoidontuki ja sen lisät
Jos lapsia hoidetaan kotona, perusrakenne muodostuu näistä:
Hoitovapaan hoitoraha: Lakisääteinen perusosa.
Hoitolisä: Tulosidonnainen osa, jota voi saada, jos perheen tulot ovat pienet.
Kuntalisä: Tämä on suurin muuttuja. Jotkut kunnat maksavat huomattavaa (jopa useita satoja euroja) lisää kotona hoidettavasta lapsesta, erityisesti jos perheessä on useita lapsia tai lapsella on erityistarpeita.
2. Omaishoidon tuki (Kunnan myöntämä)
Tämä on usein se suurin yksittäinen erä "muissa tuissa". Jos lapsen vammaistuki on ylimmässä luokassa, vanhempi on usein oikeutettu omaishoidon tukeen.
Palkkio: Alin hoitopalkkio on lakisääteisesti noin 462 €/kk, mutta hoidollisesti raskaissa tapauksissa se voi olla yli 924 €/kk (summat vaihtelevat hyvinvointialueittain).
Perustoimeentulotuessa Kela määrittää kohtuulliset asumismenot kunnittain. Joensuussa (kuntaryhmä II) 1 hengen ruokakunnan kohtuullinen vuokraraja on 513 €/kk.
Jos vuokra ylittää 513 €, Kela voi pyytää etsimään halvempaa asuntoa 3 kuukauden kuluessa.
Toimeentulotukea voi saada tästä huolimatta, jos siihen on erityinen peruste (esim. asunnonvaihto ei ole mahdollinen)
Tää nyt on vähä tälläistä, elämässä tarvii rahaa et pysyy elintaso päällä
Tuo ADHD on nykyään muotidiagnoosi.
Pohjoiskarjalaisilla lapsilla ja nuorilla todetaan edelleen eniten ADHD-diagnooseja koko maassa.
Täällä nuoret äidit ovat niin muotitietoisia...
Lapsilisää ei pitäisi maksaa jos perheen yhteenlasketut tulot ylittää 4000 euroa.
Mitä rikkaat sillä rahalla tekee muuta kuin pistävät lasten säästötileille?
Lapsilisä on tarkoitettu käytettäväksi lapsen välttämättömiin menoihin.
Oikein!
Valtaosa kertoi, että lapsilisät menevät ”kädestä suuhun” eli niillä maksetaan arjen kuluja, ruokaa, lasten vaatteita ja harrastuksia.
– Rahojen kuuluu mennä tarpeeseen eikä mihinkään sijoituksiin, sanoi kehyskunnassa asuva mies.
– Lapsilisät kuuluvat vähävaraisille perheille, ei niiden ole tarkoitus rikastuttaa varakkaita. https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011262392.html
Purra väläyttää: Lapsilisät pois rikkailta ja varakkailta https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/cd3bf539-bd35-43ab-9bab-b7ff1ddf2bf8