Suomen tulevaisuus on synkkä

Vain viidennes suomalaisista on sitä mieltä, että Suomi on menossa oikeaan suuntaan. 80 prosenttia on siis toista mieltä.

Asia kävi ilmi Elinkeinoelämän valtuuskunnan Eva ry:n kyselytutkimuksesta
2026 tammikuussa.
5119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tai sitten 80% ei ole mitään mieltä?

Äänestä
  • Päin helvettiähän kaikki menee perskokkareiden vahtivuorolla.

    Äänestä

  • Ainakaan he eivät ole sitä mieltä, että suunta on oikea.

    Äänestä

Kumpi sammuttaa valot, kun Suomi menee konkursiin ? Purra vai Orpo ?

Äänestä

eivät tiedä omaa parastaan

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vain viidennes suomalaisista on sitä mieltä, että Suomi on menossa oikeaan suuntaan. 80 prosenttia on siis toista mieltä.

Asia kävi ilmi Elinkeinoelämän valtuuskunnan Eva ry:n kyselytutkimuksesta
2026 tammikuussa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu