Taas kokoomus haluaa ajaa perintöveron poistoa. Ahneus näkyy taas kerran ja kauas!
Lapset eivät ole tehneet mitään ansaitakseen vanhempiensa miljoonat.
Jos lapset esim. työllään ansaitsevat rahansa aikuisena niin sitten ok.
Jos perintöveroa ei halua maksaa niin perintöähän ei ole pakko ottaa vastaan.
Siitä voi aina kiältäytyä.
Taas vaaditaan perintövero pois!
15
335
Vastaukset
- Anonyymi00001
Minäkin haluan periä miljoonia.
Maksan mielelläni verot. Jää silti hynää käyttöön. - Anonyymi00002
Parempi verottaa kuolleita kuin vielä eläviä kuoliaaksi.
- Anonyymi00003
Perintöveron poistaminen rikastuttaa vain rikkaita ja sehän on ollut hallituksen päätavoite alusta asti.
- Anonyymi00004
Suurin osa perintöveron maksajista on ihan tavallisia ihmisiä eikä mitään miljonäärejä.
Monelle on jäämässä kesämökki, sukutila tai joku pieni metsäpalsta.- Anonyymi00005
Kesämökeistä, vanhasta sukutilasta jne. ei perintöveron määrä kovin suureksi kasva rintaperilliselle. Jos ei ole alle sataa tonnia maksaa niin kieltäydy perinnöstäsi.
- Anonyymi00013
Juuri näin. Koko työuransa maksanut jo palkasta veroa, sitten pystyy säästämään rahaa vaikkapa asunnon ostoon josta maksaa varainsiirtoveron ja kiinteistöveroa joka vuosi.
Näille , jota istuu ratikan kiskoilla ja luulevat maapallon siten pelastuvan, tälläinen omaisuuden kerääminen ei tietty sovi, sotketaan vielä yhteistä omaisuutta - tyhjätaskut on keteellisia eikä heiltä riitä aikaa edes lapsia kasvattaa joille perintö jäisi - kun maapallo pitää pelastaa.
Eivät tajua että ilmasto on aina muuttunut - siksi ei ole enää jääkausi
- Anonyymi00006
Valtio on velkaa ja velkaantuu edelleen.
Köyhillä ei ole jättää perintöinä kuin vanhat vaatteensa.
Toiset jättävät kesämökkejä lapsilleen vaikkei lapset ole mökkinsä eteen tehnyt lähes mitään ja mökki pitäisi ilmatteeksi saada. Ei per...- Anonyymi00007
Kateus on suomalaisten perisynti. Sitten et kuitenkaan olisi kateellinen jos olisit saamassa perintöä?
- Anonyymi00009
Anonyymi00007 kirjoitti:
Kateus on suomalaisten perisynti. Sitten et kuitenkaan olisi kateellinen jos olisit saamassa perintöä?
Mistä tiedät?
- Anonyymi00008
Tasa-arvoa on se et toiset saa ja toiset ei.
Ahneet haluaisivat vielä ihan ilmaiseksi. - Anonyymi00010
Jos köyhyys on perinnollistä niin köyhän ei kannata tehdä jälkeisiä. Ei ole perintöjä jotka voisi jättää lapsille ja hyvät työpaikatkin jaetaan suhteilla.
Lottovoitto? Tuskin monelle tulee.- Anonyymi00012
Rahan takiahan niitä lapsia tehdään 😁😁😁
- Anonyymi00011
Aika moni lapsi on tehnyt paljonkin.
- Anonyymi00014
Miksi Ruotsin Demarit lopetti perintöveron ??
- Anonyymi00015
Se, että Suomessa ei synny enää laajasti innovointia ja yrittämistä, on puhtaasti poliitikkojen ansiota. Miksi joku ryhtyisi yrittämään ja elättämään hyväksikäyttäjien armeijaa, johon Suomessa voidaan lukea tänä päivänä suuri osa kansasta?
Perintövero heikentää pitkäjänteistä omistajuutta jo ennen kuin se edes toteutuu.
Kun järjestelmä rankaisee omistamisesta ja sukupolvenvaihdoksista, pääoma etsii vaihtoehtoja. Se siirtyy pois Suomesta, joko suoraan tai yrityskauppojen kautta.
Neljäs näkökulma on omistajuuden merkitys. Ei ole yhdentekevää, kuka omistaa yritykset ja missä päätökset tehdään. Kun omistajuus siirtyy ulkomaille, katoaa samalla päätöksenteko, strateginen suunta ja usein myös tulevaisuuden investoinnit. Pääkonttorit eivät ole vain symboleja, vaan talouden hermokeskuksia. Niiden säilyminen Suomessa ratkaisee pitkällä aikavälillä enemmän kuin yksikään yksittäinen verolaji.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648