Ketä aiot äänestää eduskuntavaaleissa.

Anonyymi-ap

Ketä taikka mitä puoluetta aiot äänestää ensi vuoden eduskuntavaaleissa?
Itse meinaan äänioikeuteni kyllä käyttää, mutta jättää tyhjän lapun, koska ei tämä sekoilu äänestämällä näytä paranevan, olen sen jo monta kertaa nähnyt.
Ihan sama ketkä täällä valtaa pitää, aina samanlaista sekoilua.

32

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Suomi on äänestetty moneen kertaan maailman onnellisimmaksi maaksi, joten ei ne vuorollaan valtaa pitävät voi kovin pahoja sekoilijoita olla. Osoitus hyvästä yhteiskunnasta on jo se, että voit haukkua valtaa pitäviä sekoilijoiksi ilman että sinut heitetään vankilaan.

      • Anonyymi00004

        Täällä voi haukkua Putinia ihan vapaasti ilman pelkoa vankilatuomiosta, Venäjällä ei voi.


      • Anonyymi00005

        Ottakaahan selvää, kuka ja millä perusteilla onnellisimpia maita valitsevat. Eivät ole ainakaan tavallisia suomalaisia. Suomi on tuhonnut 30 vuodessa hyvinvointivaltion, joka Suomi oli 80-luvun loppupuolelle asti ja esim. vanhusten- ja terveydenhoidon osalta vielä 90-luvullakin.
        Minä en äänestä mitään puoluetta ellei tule uutta järkipuoluetta.


      • Anonyymi00009

        Katsopa ympärillesi. Työttömyyttä, leipäjonoja, lapsiperheköyhyyttä ja kurjuus vain lisääntyy.
        Onnellisia ovat ne joilla on toimeentulo, työtä ja koti, eli siis rahaa.
        Tästä maasta on tullut onnellinen maa vain hyvin pärjääville, iso osa kansasta ei voi hyvin ja lisää vain leikataan.
        Olipa vallassa kuka hyvänsä niin sama kaaos jatkuu, suitset ei ole kenenkään käsissä, ellei teollisuuspohattoja oteta lukuun. Tämä on rahavallan onnellinen maa.


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Ottakaahan selvää, kuka ja millä perusteilla onnellisimpia maita valitsevat. Eivät ole ainakaan tavallisia suomalaisia. Suomi on tuhonnut 30 vuodessa hyvinvointivaltion, joka Suomi oli 80-luvun loppupuolelle asti ja esim. vanhusten- ja terveydenhoidon osalta vielä 90-luvullakin.
        Minä en äänestä mitään puoluetta ellei tule uutta järkipuoluetta.

        Suomen äänestivät maailman onnellisimmaksi maaksi YK:n alainen kestävän kehityksen järjestö. Ehkä ne tietää maailman tilasta enemmän kuin somehuutelijat.


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Suomen äänestivät maailman onnellisimmaksi maaksi YK:n alainen kestävän kehityksen järjestö. Ehkä ne tietää maailman tilasta enemmän kuin somehuutelijat.

        Liekö käyneet kuitenkaan joka paikkakunnalla katsomassa, liikkuneet vain onnelliselta näyttävien kermaperseiden parissa.


    • Anonyymi00002

      Kunhan ei äänestä äärilaitoja oikealta eikä vasemmalta, niin hyvin menee.

      • Anonyymi00003

        Joo aion äänestää demareita.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Joo aion äänestää demareita.

        Kepu nousee... 🤔


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Kepu nousee... 🤔

        Kepu on vihervasemmiston kainalossa


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Kepu on vihervasemmiston kainalossa

        Niin, se on kyllä paha painolasti. Marinin hallituksen häntää heiluttava puudeli, jolla oli koko ajan valta kaataa hallitus, mutta ei uskaltanut vaikka mieli olisi tehnyt...


      • Anonyymi00025
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Joo aion äänestää demareita.

        Eli haluat Tuppuraisen kiljuvan pää punasena haukkuen kaikkia muita kuin itseään, kun niin erinomaiden hyvin hoiti Uniper-kaupat edellisessä hallituksessa? Velkarahaa jaettiin vailla huolta huomisesta, tietäen että seuraava hallitus joutuu korjaamaan tehdyt virheet?


      • Anonyymi00026

        juup,
        uniperi,
        käteinen myi huoltovarmuuden kruununjalokiven,
        yksityistämällä hyvää halvalla,
        fantastista,
        nettosaaja pummin ay-pamppu luikuri milijonääri lesta-yrpä,
        luuli olevansa pisnesmies,
        pani taseen töihin,
        anto rahat saksalaisille...


    • Anonyymi00008

      En äänestä puoluetta. Tutkin tarkkaan mitä ehdokkaat aikovat tehdä kansanedustajina, ja mitä he ovat tähän mennessä saaneet aikaan. Äänestän henkilöä, joka parhaiten vastaan omia arvojani ja ajaa minulle tärkeitä asioita.

      • Anonyymi00016

        No niin justiinsa! Mitähän se joku yksittäinen jamppa siellä voi tehdä olipa mitä mieltä tahansa?
        Kannattaa tutkia kunkin puolueen puolueohjelmat ja äänestää mieleistään puoluetta, koska puoluekuri lopulta määrää mitä kukin jamppa eduskunnassa äänestää ja mihin voi vaikuttaa.
        Yksilö ei ole yhtään mitään eduskunnassa, koska puoluekuri!


      • Anonyymi00018

        Puolueissa päättää hyvin pieni diktaattoriporukka. Esim. persuissa Purra ja ehkä Halla-aho.
        Yksi persuedustaja äänesti jonkun sairaalan säilymisen puolesta Purran määräysten vastaisesti ja heti tuli lähtö ryhmästä. Edustaja vaihtoi keskustapuolueeseen.


    • Anonyymi00010

      H.Hoskosta kesk äänestäisin,mutta kun on erialueelta niin ei voi

    • Anonyymi00012

      Paras tuleva hallitus olisi sdp,persut ja keskusta

      • Anonyymi00020

        😆😅🤣 Kuluvan vuoden paras vitsi.


    • Anonyymi00017

      Äänestä Timo Vornasta.

    • Anonyymi00019

      Vasemmistoliittoon menee.

      • Anonyymi00021

        Ei mitään mahdollisuutta muuhun kuin oppositiosta räkyttäjäksi.


      • Anonyymi00022
        Anonyymi00021 kirjoitti:

        Ei mitään mahdollisuutta muuhun kuin oppositiosta räkyttäjäksi.

        Kokoomuksen ja persut olen itseltäni kieltänyt.


    • Anonyymi00023

      Vai jaksaa aloittaja kuitenkin rahata itsensä äänestyspaikalle.
      Ja jättää tyhjän lapun?
      Just tämmöiset sosiaali pummit osaavat käyttää muitten äänestäjien
      saavuttamia etuja itselleen ja ovat aukomassa ja arvostelemassa
      poliittisia päätöksiä ja päättäjiä ensimmäisinä.
      Jos ei äänestä ei ole varaa arvostellakkaan .Senkun jatkat pummina
      olemista onhan noita pakolaisiakin.

      • Anonyymi00024

        Etkö ymmärrä että tyhjän lapun jättäminen on kannanotto siinä missä jonkun numeron piirtäminenkin, äänioikeus siinä merkitään käytetyksi joka tapauksessa.
        Mitenkähän se sinun suttaama numero tekee sinusta paremman kansalaisen ja suuren vaikuttajan? Tyhjän lapun jättäjä on äänestäjä siinä missä sinäkin.


    • Anonyymi00027

      Äänestän puolueen ehdokasta jonka jäsen itsekin olen. Tyhjällä lapulla ei merkitystä eikä sitä tulkita edes protestiksi..

      Oikeiston sekoilulle pitää saada stoppi, Suomen alasajo on toimestaan onnistunut täysin. Työttömyys ja konkurssit hipovat ennätyssarjassa, velkaa on otettu helvetisti ja otetaan lisää. Kotimarkkinat ovat jumissa leikkausten takia, veroale rikkaille menee osakkeisiin ei kulutukseen...

      Vasemmistoliitto, rehellistä suoraselkäistä politiikkaa maan ja pienituloisten hyväksi...

      • Anonyymi00031

        Minä äänestän myös vasemmistoliittoa.


    • Nyt on todella vaikea päätös edessä. Pidän äänestämistä kansalaisvelvollisuutena, mutta miten voi äänestää kun yksikään puolue ei halua kantaa vastuuta Suomen valtiosta ja Suomen kansalaisista? Miten kansalainen voi kantaa vastuuta kun poliitikot eivät päätäjinä kanna vstuutaan?

      Kaikilla puolueilla on omat juttunsa, jota ne ajavat. Ne ovat ideologiaa, maailmaa syleileviä arvoja, utopioita ja kuvitteellisia tavoitteita, joilla ei ole mitään tekemistä karun todellisuuden kanssa. Politiikka nähdään vain valtapelinä, missä me kansalaiset olemme pelinappuloita, joita voidaan ohjailla, siirrellä ja uhrata niin kuin poliittinen elitti haluaa. On akuutteja yhteiskunnallisia ja taloudellisia ongelmia, jotka pitäisi ratkaista, mutta puolueiden valtapeli menee kaiken yli.

      Tietysti voisi yrittää etsiä yksittäisiä ehdokkaista, jotka vielä haluavat kantaa vastuuta niin kuin demokraattisen poliitikon pitäisi puolueestaan riippumatta tehdä, mutta sellaistakin on vaikea löytää ja mitä yksittäinen politiikko voi tehdä valtapelissä, missä pitää kuulua johtavaan eliittiin saadakseen äänensä kuuluviin? Todella synkkä on demokratian tila koko maaimassa ja Suomi on pahimmasta päästä.

    • Anonyymi00028

      Aion äänestää Avointa puoluetta, jos sillä on ehdokkaita.

    • Anonyymi00029

      Sellainen mikä yrittää pitää ählyt aisoissa ja poissa suomesta

      • Anonyymi00030

        elikkäs persjuttien natsipoppoota...


    • Anonyymi00032

      Äänestän sitä puoluetta jolla on parhaat tarjoilut vaaliteltalla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      244
      2304
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1528
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      30
      1346
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      58
      1340
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1299
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe