Orpon mukaan hyökkäyssotaa käyvän maan kanssa ei voida normalisoida yhtään mitään.
– Suomen kanta on ihan selvä. Niin kauan, kun Venäjä jatkaa laitonta ja väkivaltaista hyökkäyssotaansa Ukrainaa vastaan, tuhoaa ja tappaa. Venäjän kanssa ei voi alkaa normalisoimaan yhtään mitään.
Orpo kommentoi myös Ukraina kaasuputki kiistaa:
– Tämähän on aivan älytön tilanne, että Venäjä on pommittanut Ukrainan läpi kulkevan öljyputken, joka vie Venäjältä öljyä Unkariin. Ja Unkari vaatii nyt Ukrainaa sen nopeammassa tahdissa korjaamaan ja jumittaa asioita Euroopan päässä ja vaatii Euroopan unionilta toimia.
Orpolta täystyrmäys Belgian pääministerin Venäjä-puheille
41
273
Vastaukset
- Anonyymi00001
Hyvä Orpo!
- Anonyymi00025
Zelenskyy = 𛈄
¤¤¤ 𝕯𝖊𝖆𝖙𝖍 🇺🇦 ¤¤¤ - Anonyymi00028
Anonyymi00025 kirjoitti:
Zelenskyy = 𛈄
¤¤¤ 𝕯𝖊𝖆𝖙𝖍 🇺🇦 ¤¤¤ORPO VOIS OLLA HILJAAN!
- Anonyymi00002
Belgian ministeri on pässi.
- Anonyymi00005
Belgian ministeri on pässi.
Totta kai voi riehua niin kauan kun rahaa sataa Moskovasta - Belgian ministeri on oman päänsä ministeri- Todellakaan "pääministeri" voi olla oman tasonsa jos aivosolut yhteen laskettuna- tarkoittaa Ministeriä ilman-PÄÄTÄ- 👌🤣👍 Päätön ministeri- - Anonyymi00007
Hän on realisti! Orpo on sotakiimassa!
- Anonyymi00010
Anonyymi00007 kirjoitti:
Hän on realisti! Orpo on sotakiimassa!
Ryzzä hiljaa....
- Anonyymi00015
Koko Belgia on pässi
- Anonyymi00017
Anonyymi00010 kirjoitti:
Ryzzä hiljaa....
Vajakki hilja....
- Anonyymi00018
Anonyymi00015 kirjoitti:
Koko Belgia on pässi
Koko Suomi on pässi
- Anonyymi00004
Orpon mukaan hyökkäyssotaa käyvän maan kanssa ei voida normalisoida yhtään mitään.
– Suomen kanta on ihan selvä. Niin kauan, kun Venäjä jatkaa laitonta ja väkivaltaista hyökkäyssotaansa Ukrainaa vastaan, tuhoaa ja tappaa. Venäjän kanssa ei voi alkaa normalisoimaan yhtään mitään.
Orpo kommentoi myös Ukraina kaasuputki kiistaa:
– Tämähän on aivan älytön tilanne, että Venäjä on pommittanut Ukrainan läpi kulkevan öljyputken, joka vie Venäjältä öljyä Unkariin. Ja Unkari vaatii nyt Ukrainaa sen nopeammassa tahdissa korjaamaan ja jumittaa asioita Euroopan päässä ja vaatii Euroopan unionilta toimia.
Näin on asiat olen täysin samaa mieltä-- Anonyymi00042
Sitten välit poikki myös trumppilaan.
- Anonyymi00006
Orpo taas munasi itsensä!
- Anonyymi00011
Siis sinä tyhmä vassu.
- Anonyymi00008
Normi suhteet äkkiä käyttöön, muuten itäsuomelle käy tosi huonosti
- Anonyymi00022
Itä Suomelle on jo käynyt huonosti 1940 luvulla.
Eiköhän siinä ollut riittämiin iso ja pikkuvihan, suomalaisten alistamisen, sotakorvausten, rajaloukkausten, lapsiryöstöjen, 2 x sortovuosien, Mainilan laukausten, suomalaisten demonidoimisen ym vuoksi.
Suksikoot hyökkäävä venäjä veetuun.
- Anonyymi00009
Se moni kyllä oikeesti näin.
Orpollle täystyrmäys Belgian pääministerin Venäjä-puheista. - Anonyymi00012
usan kanssa ei ole mitään normaalia, hyökkää koko ajan milloin minnekin
- Anonyymi00013
TÄYS TYRMÄYS STUBBILLE
- Anonyymi00014
Asiaa Orpolta.
- Anonyymi00019
Hullu se on, Orpo!
- Anonyymi00016
ूाीू Zele: ANTAKAA RAHANNE! HETI JA KAIKKI!
- Anonyymi00023
Jep ne tappaa venäläisiä ihan mielikseen.
- Anonyymi00021
Nuo ovat vain Orpon mielipiteitä, eivätkä edusta koko hallitusta, eivät myöskään suomalaisia.
- Anonyymi00024
Kyllä edustavat, mutta eivät edusta sinun ja vasemmiston mielipiteitä.
- Anonyymi00026
Tuki Ukrainalle johti Suomen vararikkoon. huh huh.
- Anonyymi00027
Orpo on kahjo! Persut pettää aina!
- Anonyymi00029
Äijällä meni paskat housuun, kun Putte sanoi että jos kopeekkakin lähtee Venäjän varoista, niin Kremlissä kyllä muistetaan.
- Anonyymi00030
Orpo sahaa omaan, tai oikeastaan Suomen nilkkaan. Omat nilkkansa hän tietenkin pelastaa johonkin hyväpalkkaiseen EU-virkaan, kuten keikki edeltäjänsäkin.
- Anonyymi00031
Tämä de weber on siis belgian persu. Totisesti näyttää että kaikki euroopan populistit on putinin käsikassaroita.
Miksi "isänmaalliset" kumartaa hyökkääjiä? - Anonyymi00032
Putler on tainnut ostaa enempikin Eurostoliiton jäsenmaiden johtajia?? Belgia kun on vastustanut jäädytettyjen Venäjän varojen käyttöäkin Ukrainan hyväksi myös ,mitä on vaikea ymmärtää .
- Anonyymi00033
Sirkustirehtööri r.i.p 2026.6.6
_______________________________
🤡 🪦 - Anonyymi00034
Eikös ranskan persut sanut rysdältä miljoonia. Paljonko italian persut on saaneet? Putin odottaa jotain rahojensa vastineeksi.
- Anonyymi00037
Zelenskykn takia ei rauhaa ukrainassa
Olisiko koko sotaa, jos presidenttinä olisi kansan valitsema henkilö? - Anonyymi00038
"Omat nilkkansa hän tietenkin pelastaa johonkin hyväpalkkaiseen EU-virkaan"
Orposta tulee parlamentin virallinen pelle. - Anonyymi00039
Nato-maat ovat haluttomia hyökkäämään Irania vastaan Yhdysvaltojen ja Israelin johdolla, erityisesti Teheranin sulkeman Hormuzinsalmen avaamiseksi. Presidentti Donald Trump kutsuu Naton jäsenmaita "pelkuriksi".
- Anonyymi00040
Normalisaatiossa on kaksi puolta ilmeisesti?
- Anonyymi00041
UKROKIIMAINEN ORPO
- Anonyymi00044
Saudi-Arabian valtamedian al-Arabiyan uutisraportin mukaan korruptiostaan kuuluisan Ukrainan johtaja Vladimir Zelenskyi, joka kerjää rahaa ulkomailta sotatoimien ylläpitämiseksi Venäjää vastaan, osti äskettäin lahjan äidilleen tai ainakin hänen nimissään – suuren luxusasunnon Burj Khalifasta, muotibrandi Armanin huoneistoyksiköstä.
- Anonyymi00045
orpolla on kurkku kipeä kataisen/stubun/purran vehkeiden lutkutuksesta.
- Anonyymi00046
Zelenskyi puhuu valheita! Mutta sen me tiedämme! Myös Trump sen tietää.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1704641Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k73070Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.392532Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1562209Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet331358- 701214
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.711122Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen751121En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on391023- 53953