Oli aika jolloin neukut ottivat julkisesti kantaa jopa siihen mitä taide saa tuoda esiin Suomessa. Eli halusivat kieltää Suomelta historian.
Vastaukset 5
- Anonyymi00001
Mutta korvauksena siitä itänaapuri pakotti meidät ottamaan vastaan patsaan nyrkinheiluttajista Hakaniemen torin laitaan! Patsaalla oli ironinen nimi: ”Maailman rauha”!
- Anonyymi00002
No nyt olet just asian ytimessä hyvä !
- Anonyymi00003
Suojeluskuntapatsas ei ole taidetta vaan historiaan liittyvä asia.
- Anonyymi00004
Mutta Suojeluskunta-patsaan esillepanon torjuminen toisessa (ei omassa!) maassa on erikoinen juttu!
- Anonyymi00005
Suomettuminen
Tämä on aihe, joka herättää edelleen kiivasta keskustelua, sillä se kietoutuu syvälle Suomen selviytymistarinaan ja kansalliseen identiteettiin. Termillä "valkopesu" viitataan usein siihen, miten Neuvostoliiton historian synkkiä puolia – kuten sortoa, vankileirejä tai aggressiivista ulkopolitiikkaa – on Suomessa peiteltiin tai katsottiin sormien läpi kylmän sodan aikana.
Tässä on tiivistetty katsaus siihen, miksi näin tapahtui ja miten se näkyi:
1. Suomettuminen (Finlandisierung)
Keskeisin syy historian säästeliääseen käsittelyyn oli suomettuminen. Se ei ollut vain ulkopolitiikkaa, vaan se ulottui yhteiskunnan kaikille tasoille.
• Itse-sensuuri: Toimittajat, poliitikot ja tutkijat välttivät kritisoimasta Neuvostoliittoa, jotta maiden väliset suhteet (ja oma ura) eivät vaarantuisi.
• YYA-sopimus: Vuoden 1948 sopimus ystävyydestä, yhteistoiminnasta ja keskinäisestä avunannosta loi raamit, joissa Neuvostoliitto esitettiin virallisesti "suurena rauhanvaltiona".
2. Koulukirjat ja opetus
Monet 1970- ja 1980-luvuilla koulunsa käyneet muistavat historiankirjat, joissa Neuvostoliiton perustaminen ja kehitys kuvattiin hyvin positiivisessa valossa.
• Miehitykset: Baltian maiden miehityksestä käytettiin usein kiertoilmauksia, kuten "liittyminen Neuvostoliittoon".
• Stalinin vainot: Gulag-vankileirijärjestelmä ja miljoonat uhrit sivuutettiin usein lyhyillä maininnoilla tai jätettiin kokonaan pois, jotta naapuria ei ärsytettäisi.
3. Talvisodan ja jatkosodan tulkinnat
Vaikka Suomessa kunnioitettiin veteraaneja, poliittisessa puheessa varottiin leimaamasta Neuvostoliittoa hyökkääjäksi tavalla, joka voisi rikkoa "hyvät naapurisuhteet".
• Esimerkiksi Mainilan laukauksia ei välttämättä aina suoraan sanottu Neuvostoliiton lavastukseksi virallisissa yhteyksissä, vaikka totuus tiedettiinkin.
4. Miksi näin tehtiin?
On tärkeää ymmärtää, ettei kyse ollut pelkästään ihailusta (vaikka äärivasemmisto sitäkin harrasti), vaan kyseessä oli realipolitiikka:
• Selviytymisstrategia: Pienen maan oli pakko tulla toimeen suurvallan kanssa pysyäkseen itsenäisenä.
• Kauppasuhteet: Idänkauppa toi Suomelle vaurautta, jota ei haluttu vaarantaa "liian rehellisellä" historiankirjoituksella.
Nykypäivän tilanne
Neuvostoliiton romahduksen jälkeen 1990-luvulla patoutunut keskustelu ryöpsähti valloilleen. Arkistot avautuivat (hetkeksi) ja historian uudelleenarviointi alkoi. Nykyään puhutaan avoimesti "suomettumisen ajan synneistä", mutta keskustelu käy edelleen kuumana siitä, kuinka syvälle tuo vaikutus ehti imeytyä suomalaiseen mentaliteettiin.
Huomio: On hyvä erottaa toisistaan valtiollinen hienotunteisuus ja tahallinen valehtelu. Suomessa monet tiesivät totuuden, mutta siitä vaikeneminen katsottiin isänmaan edun mukaiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 751230
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔821157Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen241125Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t129965Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6918- 60854
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.74739Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132682Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast50662Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80632- 48547
Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua90540- 137530
- 25512
- 36505
Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t11490- 43477
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää42468- 19456
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.85444