Stubbia haukuttiin Lontoossa ylimieliseksi

Anonyymi-ap

" Alexander Stubb on tyypillinen esimerkki ammattimaisen eurokraatin ylimielisestä ja halveksivasta suhtautumisesta demokratiaan, kirjoittaa brexit-neuvotteluja pääministeri Boris Johnsonin hallituksessa johtanut entinen ministeri lordi David Frost.
En ole vakuuttunut. Kuinka monelle maalle hän puhuu tällä ylimielisellä tavalla? kysyy puolestaan maan parlamentin ylähuoneen jäsen lordi Daniel Moylan"

Eikö kenessäkään ole tarpeeksi miestä kertomaan tämän kokoomuslaisen snobin ja ylimielisen narsistin käytöksestä ulkomailla ! Millaisen Suomikuvan tällainen presidentti antaa ?



https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/45dff296-186b-4ad6-827d-1e2c71dd862b

84

529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Silmiä ei tarvitse venytellä jos turpa on koko ajan auki.

      • Anonyymi00028

        Stubbille reissu kielto


      • Anonyymi00068
        Anonyymi00028 kirjoitti:

        Stubbille reissu kielto

        Joo, sai nenilleen!


      • Anonyymi00080
        Anonyymi00028 kirjoitti:

        Stubbille reissu kielto

        Heh heh!


      • Anonyymi00083
        Anonyymi00028 kirjoitti:

        Stubbille reissu kielto

        HEH! HULLU NATSI! 𛈄 Zelenskyy 𛈄 ूाीू

        Gay Kokous taas jossain!


      • Anonyymi00091
        Anonyymi00083 kirjoitti:

        HEH! HULLU NATSI! 𛈄 Zelenskyy 𛈄 ूाीू

        Gay Kokous taas jossain!

        Skyy on natsi ja Stubb fasisti italian opeilla.


    • Anonyymi00003

      Britannian brexitöörithän ovat saaneet Putinilta lahjuksia joten tietenkin he täten kirjoittavat Moskovan probagandaa. Putin on enemmän ylimielinen taikka hänen taskussaan olevan Trump.

    • Anonyymi00004

      "Kansalla on sellaiset johtajat kuin se ansaitseekin."

      -Pasvo Väyrynen

      • Anonyymi00005

        Paavo Väyrynen


    • Anonyymi00006

      Sehän on ylimielinen Trumpin perseenniolija. Samaa porukkaa Orpo ja Häkkänen. Kusi noussut päähän kohisten kaikilla!

    • Anonyymi00007

      Näen pöyristyttävänä Stubbin puheet Lontoossa. Onko Stubilla jokin uusi vaihe päällä jota en oikein ymmärrä.
      Tuollaiset "jalkaan ampumiset" vertaukset ovat asiattomia. Pitää muistaa että jokainen maa tekee omat päätökset ja demokratiaa noudattaen he ovat äänestäneet brexitistä. Meidän presidentti puhuu meitä suomalaisia edustaen ja nyt en hyväksy hänen ylimielisyyttä. Nyt jäitä hattuun ja kukkona tunkiolla asenne pois.

      • Anonyymi00012

        Joo natomaa Britannia ei välttämättä auta jos Suomi joutuu venäjän hyökkäyksen kohteeksi. Välillä asiat voi olla todella pienestä kiinni. Päättävässä asemassa oleva henkilö saanut huonoja "fipoja" esimerkiksi.


    • Anonyymi00008

      Boris Johnson on ylimielinen.

    • Anonyymi00009

      Suomeen demokraattisilla vaaleilla valittu presidentti ei esiinny ylimielisesti missään maassa mielipiteineen. En olisi uskonut Stubista moista.

      • Anonyymi00030

        Väitetään että vaalit ei olleet niin rehelliset kuin oletetaan!


    • Anonyymi00010

      Eihän Britit tietenkään halua kuulla kritiikkiä, vaikka tietävät Brexitin olleen virhe.

      • Anonyymi00013

        Se on britit näin äänestäneet. Ihmettelin kylläkin äänestyksen tulosta.
        Mutta ottakaa huomioon itsenäisen maan päätökset jota ei tarvitse kenenkään arvostella, ei ainakaan presidentin tasoinen henkilö. En hyväksy tuollaista käytöstä henkilöltä joka edustaa maatamme ja on presidentti. Stubilla näyttää menevän lujaa mutta rajansa kaikella.


      • Anonyymi00023

        Brexit ei ollut mikään virhe. Äänestystä edelsi sellainen julkinen keskustelu, jota vähemmän keskustelutaitoisissa maissa voidaan ainoastaan ihmetellä.

        Britannian viiteryhmä on kuitenkin sen historian ja kielen kautta myös Kansainyhteisössä, joka on saanut uutta näkyvyyttä Britanniassa ja sen taloudessa.


      • Anonyymi00031
        Anonyymi00023 kirjoitti:

        Brexit ei ollut mikään virhe. Äänestystä edelsi sellainen julkinen keskustelu, jota vähemmän keskustelutaitoisissa maissa voidaan ainoastaan ihmetellä.

        Britannian viiteryhmä on kuitenkin sen historian ja kielen kautta myös Kansainyhteisössä, joka on saanut uutta näkyvyyttä Britanniassa ja sen taloudessa.

        UKRAINAN TUKEMINEN ON JÄRJETÖN VIRHE, historia tulee sen osoittamaan!


      • Anonyymi00055
        Anonyymi00031 kirjoitti:

        UKRAINAN TUKEMINEN ON JÄRJETÖN VIRHE, historia tulee sen osoittamaan!

        Kyllä, sitä se on ollut ja yhä edelleen roikutaan venäjäpelossa, vaikka jo Natoonkin kuulutaan.


      • Anonyymi00059
        Anonyymi00031 kirjoitti:

        UKRAINAN TUKEMINEN ON JÄRJETÖN VIRHE, historia tulee sen osoittamaan!

        Ja jollei osoita, se kirjoitetaan Kremlissä uusiksi.


      • Anonyymi00069
        Anonyymi00031 kirjoitti:

        UKRAINAN TUKEMINEN ON JÄRJETÖN VIRHE, historia tulee sen osoittamaan!

        𛈄 Purra Führer 𛈄 Ei välitä Suomesta! Hän luulee että oman kansan saa aina kurjistaa ja lähettää rahat Ukrinan natseille!


    • Anonyymi00011

      Ei ollut virhe. Virhe tapahtui silloin kun liittyivät eurooppaan.

      • Anonyymi00070

        Virhe oli päästää persut hallitukseen! 𛈄 Purra Führer 𛈄


    • Anonyymi00014

      Edustava ja urheilullinen saa olla mutta käytöstavat ei saa unohtua.

    • Anonyymi00015

      Ei yllätä.

    • Anonyymi00016

      Meni vaimon perhettä ja sukua tapaamaan valtion piikkiin. Järjestääkö jonkin "virallisen" illallisen johon suku osallistuu ja jokunen politikko. Sitäkään ei sitten tarvitse itse maksaa.

    • Anonyymi00017

      Stubbin puhetyylikin on ärsyttävä, ylihidasta, painottaa kovalla äänensävyllä tiettyjä kohtia, koettaa antaa vakuuttavan tietäjän kuvan. Jätkä kuitenkin opettelee muilta tietoja ja uutisia ja hokee ne omalla tavallaan medialle. Narsisti ja ylimielinen, edustaa svensktalande bättre folkia aidosti.

      • Anonyymi00033

        Hyvä analyysi


      • Anonyymi00034

        Hyvä analyysi


    • Anonyymi00018

      Entiseltä koulukiusaajalta täysin ymmärrettävää käytöstä. Ei sinäänsä tuon syyntakeettoman vika minkäs se taipumuksilleen tekee. Sitä äänestäneitä voi kyllä arvostella. Pitääkö äänestää paskaa.

    • Anonyymi00019

      Totuimme 12 vuoden ajan presidentti Sauli Niinistön jämäkkään mutta diplomaattisen käytökseen ulkomailla.
      Ei tuollaisiin ylilyönteihin mitä Stubb tekee.

    • Anonyymi00020

      Vaikuttaa kielteisesti Suomen Britanniaan suuntautuvaan kauppaan. Nyt olisi anteeksipyynnön paikka.

      • Anonyymi00021

        Narsisti ei alennu pyytämään anteeksi. Sen mielestä vain muissa on vikaa.


      • Anonyymi00035

        Ääh mitä pienistä.
        Aikaisemmin neuvoi Kiinan ja Intian asioita, eikä se Flridassa mailpoikana toimiminen tainnut hyvin mennä.
        Stuppi tuli Kiinasta kotiin ja luki Maanantaina lehdestä Kiinan vetäytyvän rahoituksesta Kotkan suunnalla.


    • Anonyymi00022

      Niin on ylimielinen kokoomuslainen poikansakin opettanut, että meni pressan "arvorealismilla" UPI:in harjoittelemaan ohitse kaikkien muiden pätevämpien.

    • Anonyymi00024

      Ukrainan lapsikauppa on tietysti vakava asia.

    • Anonyymi00025

      Haukut tuli ihan syystä!

    • Anonyymi00026

      Ullatus, kokkare suora politiikassa, mikä voisi enää mennä pieleen?

    • Anonyymi00029

      Hyvä asia että sillekkin joku sanoo miten asia on!

    • Anonyymi00032

      Olisi ehkä syytä jo palata monarkiaan. Ruotsissakin kuningasperhe osaa esiintyä eikä puhu politiikkaa.

    • Anonyymi00037

      Kyllähän se brittejä kirpaisee kun joku sanoo totuuden. Kun on munittu niin se pitäisi myös myöntää.

      On muuten tehty briteissä kyselyjä siitä oliko Eu ero virhe. Suurin enemmistö myöntää olleen. Nämä Borikset ym pitäisi laittaa vastuuseen valheistaan ja brittien talouden tuhoamisesta.

    • Anonyymi00038

      Stubidolta ei voi muuta odottaa

    • Anonyymi00039

      SAIRASTA! Stubb: Sotaan Irania vastaan mentävä, jotta Yhdysvallat saadaan mukaan sotaan Ukrainassa

      • Anonyymi00056

        Joo, se on kyllä sairasta , sotahullua ja bisnessotia ylläpitävää, joiden seurauksia narsistiset pressat ei edes näe saati tajua !


    • Anonyymi00040

      No niin. Yhdysvalloissa voi sanoa kaikenlaista eikä suurin osa edes piittaa, mitä sanot.

      Mutta Britannia on vähän eri juttu. Siellä saat takuulla takaisin, mitä sanot.

      EU-usko on saavuttanut Suomessa sellaiset mittasuhteet, että turpaan tuossa vielä tulee ja pahasti. Pahemmin kuin tuli 1980-luvun valuuttapolitiikan kanssa 1990-luvun alussa.

      Mutta pitäähän sitä ihmisten saada, mitä haluavat. Tai ei siis mitä haluvat, vaan mitä ansaitsevat. Senhän he saavat kuitenkin. Jopa suomlaiset, vaikka yleensä aina muuta luulevat.

    • Anonyymi00041

      6.6.2026 🇺🇦 🫷🗿🫸 🤡 2026.6.6

      T. Nostradamus.

    • Anonyymi00042

      "Persut pettää aina!"

    • Anonyymi00046

      No mutta onhan se!!!

    • Anonyymi00047

      Ylimielisyyttä vielä pahempi asia mielestäni on se, että Stubb ei ole lainkaan isänmaallinen. Hän miettii vain EU:ta ja YK:ta ja Afrikkaa. Hän on varmaan historiamme epäisänmaallisin presidentti.

    • Anonyymi00048

      Britti on oikeassa - Stubb on ylimielinen ahterin nuolija

    • Anonyymi00049

      IHAN OIKEIN SILLE

    • Anonyymi00050

      Syystäkin haukkuivat! Jotain rajaa niihin puheisiin!

      • Anonyymi00051

        Eikö sen puheita pitäisi jonkun aikuisen lukea etukäteen ja ruksia pois asioita


    • Anonyymi00052

      Loistavaa!

    • Anonyymi00053

      Voi ne taktiset äänestäjät nyt hyppiä rotkoon.

    • Anonyymi00054

      Brexitin kannattajien kannanotoista ei tarvitse välittää, he ovat yksinkertaisesti idiootteja ja valehtelijoita!

    • Anonyymi00057

      Jonkun olisi pitänyt sanoa Stubbille ettei englannissa kannata puhua liian suorasukaisesti, ellei halua vastakkainasettelua tai leimautua työväenpuolueen edustajaksi. Britit arvostavat kohteliasta ja hienovaraista keskustelua. Oh, I would or would I!

      • Anonyymi00060

        Narsisti puhuu tavallaan itselleen. Stupidikin on opetellut ulkoa historian ja vuosiluvut, joihin niin usein vetoaa. Pikkutarkka esiintyminen, kynsien katselu, "vitsit" ei tee tyhmästä puhujasta ja esiintyjästä mitään kunniavierasta.


    • Anonyymi00058

      Jossain mediassa oli, että stupidi oli Lontoossa unohtunut pukeutumaan kuin olisi ollut vielä Suomessa. Oliko se sitten sen musta juoksuliivi tms.

    • Anonyymi00061

      TODELLA AIHEESTA!

    • Anonyymi00062

      SYYTÄ SE HAUKUTTIIN!

    • Anonyymi00063

      Heräsin just kuka ihmeen stubbi

      • Anonyymi00079

        Aunus stubbi


    • Anonyymi00064

      UKRAINAAN Katosi miljardeja! Eikö Purra huomannut! että otti velkaa Zelenskyin perseeseen, sen huviloihin ja hotelleihin!

      PERKELEE APINAT! TAJUTKAA!

      • Anonyymi00082

        TÄSSÄ MAASSA ON NIIN TYHMÄÄ PORUKKAA ETTEI MITÄÄN RAJAA.
        HÖLMÖÄ KANSAA ON AIVOPESTY JOKA MEDIAN TOIMESTA SLAVA UKRAINA AIVOPESULLA JO MONTA VUOTTA.
        HÖLMÖLANDIAN KANSA EI EDES TAJUA MIKÄ HINTA TÄLLÄ KAIKELLA OIKEIN ON. KÖYHILTÄ JA SAIRAILTA SEKÄ TYÖTTÖMILTÄ LEIKATAAN RAHOJA JOTTA UKRAINAN SODALLE SAADAAN RAHAA. KYLLÄ TÄMÄ ON SAIRAS MAA.


    • Anonyymi00066

      Briteille niin tuhoisan brexitin aikaan saaneet siellä vaan älähti heitetyn kalikan osumasta. Totuus sattuu toisinaan.

      • Anonyymi00071

        Britti on oikeassa - Stubb on ylimielinen Zelenskyin ahterin nuolija


    • Anonyymi00072

      Harkimo kysyy eduskunnan kyselytunnilla miksi kaikki ulkoiset syyt kurittavat ainoastaan Suomea
      Muissa Euroopan maissa talous, työllisyys ja velanotto paremmalla jamalla, vaikka samat ulkoiset syyt ja suhdanteet.

      Vastuunkanto puuttuu, vain muita syytellään!

      • Anonyymi00087

        Ainoastaan Suomea kurittavat kokoomus ja wähäpoika-persut


    • Anonyymi00073

      Brittejä tietenkin harmittaa sikana, koska he tietävät että Stubbi oli ihan oikeassa.

      Britannialla on edessään nolo paluu takaisin EU-jäsenmaaksi noin 10 vuoden sisään.

      • Anonyymi00074

        Uusia jäsenmaita tulee Ukrainasta ja Turkista. Ei britit lähde Lähi-itään leviävään unioniin mukaan.


    • Anonyymi00075

      Britit äänestivät demokraattisesti itsensä eroon unionista. Paljon selvemmällä äänierolla kuin Suomi siihen liittyi.

      • Anonyymi00088

        Schtuuupppp eurobyrokraatit halveksuu syvästi demokratiaa kaikki valta kuuluu eurokraateille


    • Anonyymi00076

      On hurrijätkällä otsaa laukoa moista. Eiköhän britit tienneet mitä tekivät. Kunpa Suomikin olisi pysynyt EU:sta kaukana, niin vientimme vetäisi ja rahaa olisi säästynyt kymmeniä miljardeja. Maamme olisi mm. suojattu tuontiautoromuilta ja uusien kauppa kävisi. Devalvoida voisi jos tarpeen, tukisi vientiä. Norja pärjää erinomaisesti kun ei ole EU:ssa. Myös Nato oli totaalinen virhe, siinä Niinistökin kiirehti liikaa. Stubb on todella tuhoisa presidentti ja matkakulunsa vuodessa ovat useita kymmeniä miljoonia.

      • Anonyymi00089

        Ruotsissa oli fiksummat päättäjät ne piti oman valuuttansa ja itsenäisyytensä pakko nostaa hattua ruotsalaisille ne oli taas fiksumpia kuin meikä kokoomuslaiset


    • Anonyymi00077

      David Frostin näköisiä on Suomessa paljon. Niillä ei ole tosin pukua mutta neljä jalkaa ja saparo.

    • Anonyymi00078

      Sehän vaan on tosiasia. Ylimielinen koulukiusaaja. No, kansa saa mitä media haluaa. Harmi homma vaan, että vie Suomen lopulliseen tuhoon, aivan kuten kiusattunsakin, mutta näinhän kiusaajat tekee.

    • Anonyymi00081

      Mäkin haukun . Hau hau! Stubb

    • Anonyymi00084

      ongelma.... Zelenskyi Zelenskyi Zelenskyi.

    • Anonyymi00085

      Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois!

    • Anonyymi00086

      🫲🥴🫱 𛈄 Purra Führer 𛈄

      J A U H O R I I K K A 🍚💳🗞️

    • Anonyymi00090

      Stubb on ylimielinen

    • Anonyymi00092

      Eivät haluneet mainita. Lisäksi tyhmä.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      130
      1896
    2. 121
      1365
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1150
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      59
      1061
    5. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1049
    6. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      277
      1036
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      136
      1024
    8. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      84
      842
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      819
    10. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      816
    Aihe