Taas Suomi on julistettu maailman onnellisimmaksi valtioksi. On paljon mietitty miten muutkin maat voisivat kohota onnellisuudessa Suomen tasolle. Onko Suomen valtiojohto onnellisuuden takana vai onko joku muu syy mikä sen onnen kansalle tuo?
Seinäjoella oli aikanaan kuntoutukseen keskittynyt hoitolaitos, missä eli hyvin onnellisia ihmisiä vapaana kaikista yhteiskunnan tuomista kahleista.
Kesäisin asiakkaat vaeltelivat lähiluonnossa ja rakkautta oli ilmassa paljon, he näyttivät varsin onnellisilta ihmisiltä, omissa maailmoissaan ja ajatuksissaan.
Kun katseli taas propagandakanava YLE Aamuohjelmaa missä meidän suomalaisten valitsemat valitsemat mepit olivat kertomassa tavoitteistaan Suomen kansan onnellisuuden ylläpitämiseksi. Tuo ohjelma muistutti meitä näiden Seinäjoen kuntoutuslaitoksen asiakkaista, jotka elivät hyvin onnellisina omassa maailmassaan , kuten meidän mepit Brysselissä.
On aivan selvää että onnellisuus Suomessa syntyy yhdistelmästä. Kun äänestäjät ovat riittävän onnellisia, siis hieman vailla ymmärrystä, heidän valitsemien päättäjien ei tarvitse olla edes äänestäjiään osaavampia, riittää kun on edes samalla tasolla äänestäjiensä kanssa, ei tarvitse olla kyvykkäämpi. Näin Suomi on onnellinen kun äänestäjät eivät ymmärrä että asiat voisivat olla myös paremminkin kuin nyt ovat.
Suomen valtamedia ei tuo esille sitä, miten päättäjät äänestäjiään huijaavat jopa Persujen tavoin valehtelevat. Kun media ei tuo esille niitä toimia millä äänestäjien elämää kurjistetaan illuusio onnellisuudesta säilyy vahvana. Tuo tuli taas esille YLE Aamuohjelmassa, missä kaikki mepit ylistivät sitä tavoitetta, EU johto haluaa kurjistaa suomalaisten elämää.
Syväanalyysi Suomalaisten onnellisuudesta?
26
244
Vastaukset
- Anonyymi00001
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19323731/paivan-sanna-suomi-maailman-onnellisin-maa#comment-141387508
Jopa Sanna sen tietää miksi Suomi on onnellinen - Anonyymi00002
Suomalaisten onnellisuus on tyytyväisyyttä elämän vakauteen. Vaikka maailma palaa ympärillä ja uutiset ovat päivästä toiseen synkkiä, suomalaiset kokevat elämänsä keskimäärin hyväksi.
Näin onnellisuusraportin tuloksen summaa sosiaalipolitiikan väitöskirjatutkija Lari Hokkanen Helsingin yliopistosta.
– Mittari ei kerro onnellisuudesta, vaan elämän tyytyväisyydestä. Se on kognitiivinen kokonaisarvio siitä, että miltä elämä tuntuu, ja siihen ei välttämättä liity vahvoja tunteita - positiivisia tai negatiivisia, Hokkanen sanoo.
Sosiaalipolitiikan tutkijan mukaan Suomen ja muiden Pohjoismaiden hyvä sijoitus raportissa perustuu pitkälti yhteiskunnalliseen vakauteen ja vahvaan hyvinvointiyhteiskuntaan, joka antaa henkistä iskunkestävyyttä eli hienosti sanottuna resilienssiä vaikeina aikoina.
– Kyllähän se antaa meille jotain vinkkejä, että top kympissä on paljon pohjoismaisia hyvinvointivaltioita. Instituutiot luovat meille turvaa ja luottamusta vaikeinakin aikoina, Hokkanen toteaa.
Onnellisuutta selittää myös suomalaisille tyypillinen kohtuullisuuden arvostaminen. Tavalliset ihmiset eivät tavoittele taivaita, he tyytyvät pöydältä tippuviin muruihin.
– Ehdottomasti kyllä osa sitä elämäntyytyväisyyttä ja onnellisuutta on se, että mitä odottaa ja minkälaista elämää ajattelee itselleen. Suomalainen kohtuullisuus on hyvinkin vahva osa sitä, miksi olemme niin korkealla näissä rankingeissa, sosiaalipolitiikan asiantuntija sanoo. Siis on selvää että laitostuminen kasvattaa onnellisuutta Seinäjoki siitä hyvä esimerkki.- Anonyymi00003
Seinäjoella maataloustuki kasvattaa onnellisuutta varsin runsaasti.
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Seinäjoella maataloustuki kasvattaa onnellisuutta varsin runsaasti.
https://www.is.fi/turun-seutu/art-2000011878665.html
Kaikki eivät saa maataloustukea. - Anonyymi00005
Anonyymi00003 kirjoitti:
Seinäjoella maataloustuki kasvattaa onnellisuutta varsin runsaasti.
Pitikö siitä marmattaa? Etkö soisi maailman ylivoimaisesti tärkeimmän ammatin ihmisille edes palkkaa?
- Anonyymi00022
Anonyymi00003 kirjoitti:
Seinäjoella maataloustuki kasvattaa onnellisuutta varsin runsaasti.
Niissä paremman väen kaupungeissa onnellisuutta tekee viihdekäyttö ja peukku? Niihin yhteiskunta antaa tukea.
Suomi on syvältä.☠️💩🖕
- Anonyymi00007
Amisnokkela aknepoju iski!
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 - Anonyymi00010
Demokrates kirjoitti:
✡️😇🕊📰🟡🚽🧻🇪🇺🐷🎩📖⚡️✋️🌪🏭⛷️🟦🟨👎🍷🍑🍆🇮🇱💦🇻🇳🎃🖕💩❤️👍😹⚰️🪦🇫🇮🍄🟫🥚👀💸☠️🇺🇸😹👍
Aknepoju on etevä!
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
- Anonyymi00006
Saksan talousministeri Katherina Reiche kehotti torstaina varovaisuuteen uusien avustustoimien suhteen, kun polttoaineen hinnat nousevat Yhdysvaltojen ja Israelin sodan vuoksi Irania vastaan.
Pumppujen hinnat ovat nousseet räjähdysmäisesti, kun maailmanlaajuiset toimitukset ovat paineen alla Iranin otteessa Hormuzinsalmesta, hyökkäyksistä Iranin polttoaineinfrastruktuuriin sekä Teheranin vastahyökkäysten vuoksi Persianlahdella.
Kuinka paljon bensiinin hinta on noussut Saksassa?
Polttoaineen hinnat ovat nousseet jyrkästi juuri ennen sodan alkua Irania vastaan helmikuun lopussa.
General German Automobile Clubin tietojen mukaan diesel on noussut 42 eurosentillä (noin 48 Yhdysvaltain senttiä) litralta (0,264 gallonaa), kun taas E10-bensiini on noussut lähes 27 sentillä.
Kasvuvauhti on viime aikoina hidastunut.
Keskiviikkona valtakunnallinen päivittäinen keskihinta oli €2,044 litralta ($8,83 per gallon) lyijyttömälle E10-bensiinille ja €2,167 per litra ($9,37 per gallon) dieselille.
Öljyn hinnat nousivat jälleen torstaina sen jälkeen, kun Qatar raportoi merkittäviä vahinkoja laajalle nesteytetyn maakaasun laitokselle Iranin iskujen seurauksena.
Mikä on Saksan hallituksen kanta bensiinin korotuksiin?
Reiche kertoi Bundestagille, että mitä Saksa ei tarvitse "20 päivää sodan jälkeen" on "aktivismia", korostaen hallituksen toimivan harkitusti.
Hän sanoi, että polttoainehintakattoa, alennuksia tai odotusveroa harkitaan, mutta niitä on punnittava kustannusten ja hyötyjen kanssa.
Koalitio on ottanut käyttöön polttoaineen hinnoittelupaketin, joka vaatii huoltoasemien nostavan hintoja vain kerran päivässä keskipäivällä, samalla kun mahdollistavat alennukset milloin tahansa, sekä tiukemmat kilpailulainsäädännön säännöt.
Bundestag valmistautuu hyväksymään paketin nopeutetussa menettelyssä. Äänestys Bundestagissa on suunnattu ensi viikolle, jolloin Bundesrat voi ottaa asian käsittelyyn seuraavana perjantaina.
On edelleen kiistanalaista, helpottaako toimenpide hintoja.
Mutta Orpo ylisti EU päätöstä, bensan hinta ei Suomessa heti laske.- Anonyymi00014
Kiitos erinomaisesta analyysistä, miten Orpon hallitus Suomea kurjistaa.
- Anonyymi00008
Kun vähänkin seuraa uutisointia suomalaisesta perheväkivallasta ja tapoista, vanhusten kaltoin kohtelusta, nuorten huumeidenkäytöstä jne. Ei voi muuta kuin ihmetellä. Ehkä onnellisuus mitataan vaan hyväosaisten ja tuloisten mielen mukaan.
- Anonyymi00015
Tuo on totta joka sana.
- Anonyymi00011
Suomalaisten tunne onnellisuudesta on räikeässä ristiriidassa Suomen julkisen talouden tilanteen kanssa !??
Se on mahdollista siten, että media eivätkä viranomaiset julkista sellaista tilastotietoa Suomeksi joka asian selvästi kertoisi !!?
Tuo tieto tulisi julkistaa viikoittain valtamediassa !
1. Julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen (maittain)
2. Keskim varallisuus aikuista kohti (maittain)
Näitä tilastoja Suomalainen rivi-kansalainen ei tiedä !?
Se, että näitä ei julkaista on hyvin huolestuttavaa sekä journalismin, että demokratian kannalta !? - Anonyymi00012
Suomalainen arvostettu tutkija sanoi että suomalaiset on muita tyhmempiä ymmärtääkseen miten huonosti hallinto Suomen kansalaisia kohtelee.
Tämä on varmasti suurelta osin totta.- Anonyymi00013
Kiittäkää köyhät Purraa kun elämä kurjistuu.
Maaliman onnellisin kana.🐔🇫🇮
Maaliman onnellisin kasa.💩🇫🇮
& Lehmät lentää.🐮🍀🇫🇮- Anonyymi00016
>>Kun äänestäjät ovat riittävän onnellisia, siis hieman vailla ymmärrystä,
>>heidän valitsemien päättäjien ei tarvitse olla edes äänestäjiään osaavampia,
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19323810/suomessa-maailman-onnellisimmat-herrat - Anonyymi00017
Hoksasin juuri perua hammaslääkärin. Miksi hoitaa hampaita, kun ei eläke riitä kunnon ruokaan. Olen onnellinen.
- Anonyymi00018
Suomea luulisi maailman perseläveksi jos uskoisi palstalaisia ruikuttajia jotka edustavat koko kansasta alle 1%
- Anonyymi00019
Ei meitä kukaan tahallaan kurjista, on vain olemassa valtion budjetti, eikä sitä korjaa kuin korkeintaan aika. Toivossa on hyvä elää. sano lapamato.
- Anonyymi00020
Suomalaisten onnellisuuden salaisuus on se ettei tarvitse lähteä aamulla töihin.
- Anonyymi00021
Ei kansalaisten onnellisuutta ole tutkittu. Tutkimus koski yhteiskuntaa, sanotaan vaikka onnellisuuden edellytyksiä tai tekijöitä. Kuinka yksikään toimittaja ei ole tätä näkökulmaa ymmärtänyt, on merkittävä tai merkillinen asia.
Keskimääräistä yksilöiden onnellisuutta ei tietenkään edes ole. Yksilön onnellisuus on tunne, jolla on merkitystä vain hänelle. Voidaan kuitenkin olettaa, että satojen tuhansien maksuhäiriöiden ja ulosottojen perusteella moni ei voi henkisesti hyvin. Hyvin ei voi myöskään työtön, jota syyllistetään tilanteestaan ja rangaistaa perusturvan leikkaamisella. Hyvinvoivia ja onnellisia löytynee hyväkuntoisista henkilöistä joilla on pysyvä työpaikka, jossa toteuttavat itseään ja joilla on talous kunnossa. Ehkä hyväkuntoinen eläkeläinenkin voi voida hyvin.
Onnellisuus on enemmän sisäistä kuin tehty ulkoisilla asioilla. Riippuvuudet ovat ulkoisia tekijöitä. Hyvinäkin ne ovat kuitenkin riippuvuuksia ja haitallisia jos niistä muodostuu onnellisuuden ehtoja. Se olisi syytä huomata ajoissa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi933554Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä562526Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla152438Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi682302Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "162181Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen
Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.1021242Kaste pelastaa ihmisen
Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm5671107Uskon todistus
Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik2611016Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko
Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K4001015Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla
Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday142979