Miten on mahdollista että itseltä ei ainakaan ole kysytty koko elinaikana tuosta Suomen onnellisuudesta mitään?
Käsi pystyy keneltä on kysytty Suomen onnellisuudesta?
19
278
Vastaukset
- Anonyymi00001
Olet persu luuseri ei sinulta kysytä mitään
- Anonyymi00002
Talous ohjaa, markkinat ohjaa, ja gallupit ohjaa.
- Lyhyt kuvaus taloudesta ;
https://youtu.be/It0uPaXbNck?si=ndZDgBpQ5Ca9dpeC- Anonyymi00017
Kuka on niin hölmö, että antaa jonkun gallupin ohjata itseään?
- Anonyymi00020
Anonyymi00017 kirjoitti:
Kuka on niin hölmö, että antaa jonkun gallupin ohjata itseään?
Moni äänestäjä???
- Anonyymi00003
Siinä sinulla pölvästillä ajankulua kun ihmettelet🙉🙊🙈🐵
- Anonyymi00004
Apina!
- Anonyymi00018
Sä olet alkanut olemaan rasittava ihminen. Keskustelupalstalla olet muttei tuon enempää kommentoitavaa? APINA APINA.Lisäksi loukkaat eläimiä jotka on paljon ihmistä fiksumpia.
- Anonyymi00019
Anonyymi00018 kirjoitti:
Sä olet alkanut olemaan rasittava ihminen. Keskustelupalstalla olet muttei tuon enempää kommentoitavaa? APINA APINA.Lisäksi loukkaat eläimiä jotka on paljon ihmistä fiksumpia.
APINA APINA.
- Anonyymi00005
Minulta on kysytty ne kysymykset, joten täällä on käsi pystyssä. Kysymyksiä oli aika paljon ja minulta meni vastaamiseen noin puoli tuntia, haastattelija sanoi minun olleen nopean vastauksissani.
Jotkut kysymykset oli hieman outoja meille suomalaisille ja haastattelija selitti, että samat kysymykset esitetään ihan kansainvälisesti kaikille, joten ne voivat hieman hämmästyttää meitä suomalaisia, kun meillä on niin paljon itsestään selvyyksiä.
Kysymyksiin oli kuitenkin helppo vastata, koska siinä kysyttiin omaan elämään liittyvää. Haastattelija sanoin otannan olevan 15 - 89 vuotiaat ja minä edustin noin 400 henkilöä ikäryhmäni kohderyhmää.
Haastattelija soitti minulle ja suostuin haastatteluun. Ehkä sinuakin on tavoiteltu, mutta et ole vastannut tai et ole halunnut osallistua. Tässä oli vielä muistaakseni pieni lahjakorttikin tarjolla arvonnassa, jos arpa osuu kohdalle, mutta sitä en sitten saanut. Vaan olihan se hienoa, kun sain olla mukana tässä tutkimuksessa!- Anonyymi00006
Kiitos sinulle vastauksista. Ainakin yhdelle on siis esitetty ne kysymykset Suomen onnellisuudesta.
- Anonyymi00007
Ei kysytäkään kaikilta vaan tuhannelta ja noistakaan kaikki tuskin vastaavat. Ja salaisen numeron omaavilta ei tietenkään kysytä, tosin en tiedä onko soitettu vai lähetetty kirje.
- Anonyymi00008
Eivät nuo onnellisuusgallupit ole puhelinhaastatteluja vaan nettikyselyjä.
- Anonyymi00010
Kysy googlelta tai ChatGPT:ltä.
- Anonyymi00012
Anonyymi00008 kirjoitti:
Eivät nuo onnellisuusgallupit ole puhelinhaastatteluja vaan nettikyselyjä.
Kysyin mikä on nettikysely niin poistettiin.
- Anonyymi00014
Anonyymi00008 kirjoitti:
Eivät nuo onnellisuusgallupit ole puhelinhaastatteluja vaan nettikyselyjä.
Tuossa ylempänä sanotaan että soitettiin.
- Anonyymi00015
Anonyymi00008 kirjoitti:
Eivät nuo onnellisuusgallupit ole puhelinhaastatteluja vaan nettikyselyjä.
Kyllä minulle tuo kysely tehtiin ihan puhelimitse ja aikaa minulla meni vastaamiseen noin puolituntia, olin kuulemasti nopea vastaamaan. Haastattelija sanoi vastaamiseen menevän n. 30-45 minuuttia.
Otanta oli paljon suurempi, koska minäkin edustin haastattelijan mukaan noin 400 ikäryhmästäni tietyltä alueelta. Haastateltavat olivat 15 - 89 vuotiaita ja käsitin otannan olevan yli 10000 henkilöä.
Käsitin, että tässä oli mahdollista suorittaa verkossakin tämä sama kysely, johon haastattelija lähetti sähköpostilla linkin. En kuitenkaan käyttänyt tätä mahdollisuutta ja haastattelija oli siitä kiitollinen. Jatkossa minulle tulee vielä tähän samaan tutkimukseen liittyen haastatteluja vielä ensi vuonna. Sain myös postissa Tilastokeskuksen taskutilaston, jossa on hyödyllistä tietoa. Kaikkien vastaajien kesken arvottiin joku lahjakortti, mutta siinä minua ei arpaonni suosinut, koska oli niin paljon haastateltuja.
Sen verran niihin kysymyksiin, kun niitä oli aika paljon, niin osa oli meille suomalaisille hieman outoja, kun me pidetään täällä monia asioita itsestään selvyytenä. Haastattelija sanoikin, että samat kysymykset esitetään kaikissa maissa, joten sekin puoli tuli selväksi.
Oli se mielenkiintoinen kokemus, suosittelen osallistumaan, jos siihen on mahdollisuus!
- Anonyymi00011
Tuhannelta kysytään.
- Anonyymi00016
Höpö höpö! Kysytään paljon suuremmalta määrältä, yli 10000 henkilöä, koska olin itsekin mukana tässä tutkimuksessa.
- Anonyymi00021
Anonyymi00016 kirjoitti:
Höpö höpö! Kysytään paljon suuremmalta määrältä, yli 10000 henkilöä, koska olin itsekin mukana tässä tutkimuksessa.
Miksi tuolla sitten sanotaan että noin tuhannelta kysytään.
https://yle.fi/a/20-10002419
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell342176Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.491777Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1201622Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041326Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,531044Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.761018- 59915
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54827Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd102811- 61793