Vuonna 2025 Suomeen tuotiin yli 317 000 tonnia jätettä ulkomailta, vaikka kotimainen jätteenpolttojärjestelmä ei kykene edes käsittelemään kotimaista jätettä. Tämä ylisuurten välivarastojen kasvu ja käsittelykapasiteetin puute voivat johtaa vakaviin ympäristö- ja turvallisuusriskien lisääntymisiin.
Erityisesti terveydenhuollon sektorilla tilanne on huolestuttava, sillä pääkaupunkiseudun
sairaaloissa syntyville jätteille ei ole riittävästi käsittelykapasiteettia. Tämä voi vaarantaa
potilasturvallisuuden, joka on ensisijainen tavoite kaikessa terveydenhuollossa.
Suomi hukkuu jätteisiin
5
246
Vastaukset
- Anonyymi00001
Mitäs hankkivat maailman paskat tänne?¿ onko Suomen päättäjät idiootteja???? Eduskunnan on lyhennettävä ensin lomansa ennen kuin lomia käydään leikkaamaan työtätekevältä puolelta. Puolivuotta ovat loiset lomalla ja poissa silloin kun huvittaa ja palkka juoksee. Tähän päättäjien omien etujen valvomiseen on saatava ulkopuolinen valvonta, että peli on reilua kaikille eikä vain näille politiikka pummeille.PERKELEEN PETTERI PURRA
- Anonyymi00002
Käytännössä lähes kaikki jäte voidaan käyttää hyväksi. Se mikä palaa, poltetaan, mikä on kinteää ainetta, kierrätetään ja orgaanisesa aineesta tehdään biokaasua.
Ei ihmiskunta sentään mikään aivan tyhmä ole vaikka käy järjettömiä sotia, joista ei ole mitään hyötyä ja joka maksava paljon sekä aiheuttavat hirveitä ympäristöuhoja.
Mutta hyvä että edes jätteenkäsittelypuolella ollaan luonon asialla eikä kylvetä jätettä kuin amerikka ja Israel ohjuksia.- Anonyymi00003
"...ihmiskunta ei aivan tyhmä ole vaikka käy järjettömiä sotia, joista ei ole mitään hyötyä."
Sodista on todellakin hyötyä ja paljon. Ne eivät ole järjettömiä. Sotia on käyty niin kauan kuin homosapiens on ollut olemassa.
Aseiden valmistus ja sotatoimet työllistävät ihmisiä.
Aseita ja niiden toimivuutta, tappavuutta/tehoa tulee testata käytännössä ja sota on siihen paras tapa.
Paras olisi tietysti maailmalaajuinen sota, jossa kuolisi mahdollisimman paljon ihmisiä, jolloin planeettallemme ihmisen aiheuttama kaikenlainen kuormitus pienenisi.
Lisää sotia vain.
Kun Natosta ei tulevaisuudessa ole mitään hyötyä Suomelle, niin olisi hyvä, että Suomeen saataisiin oma sota. Elintasopakolaiset lähtisivät maastamme kiireesti pois rasittamasta yhteiskuntaamme. Monikaan maahanmuuttaja ei menisi rintamalle taistelemaan Suomen puolesta, osa menisi Venäjen puolelle taistelemaan meitä vastaan. - Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
"...ihmiskunta ei aivan tyhmä ole vaikka käy järjettömiä sotia, joista ei ole mitään hyötyä."
Sodista on todellakin hyötyä ja paljon. Ne eivät ole järjettömiä. Sotia on käyty niin kauan kuin homosapiens on ollut olemassa.
Aseiden valmistus ja sotatoimet työllistävät ihmisiä.
Aseita ja niiden toimivuutta, tappavuutta/tehoa tulee testata käytännössä ja sota on siihen paras tapa.
Paras olisi tietysti maailmalaajuinen sota, jossa kuolisi mahdollisimman paljon ihmisiä, jolloin planeettallemme ihmisen aiheuttama kaikenlainen kuormitus pienenisi.
Lisää sotia vain.
Kun Natosta ei tulevaisuudessa ole mitään hyötyä Suomelle, niin olisi hyvä, että Suomeen saataisiin oma sota. Elintasopakolaiset lähtisivät maastamme kiireesti pois rasittamasta yhteiskuntaamme. Monikaan maahanmuuttaja ei menisi rintamalle taistelemaan Suomen puolesta, osa menisi Venäjen puolelle taistelemaan meitä vastaan.Kyllä se on kuin Venäjän sodassa, vähemmistö ajaa moottoripyörillä etulinjaan ja alkuperäinen herrakansa harmittelee jos netti ei toimi.
Jos eivät lähde, nappi otsaan.
- Anonyymi00005
Uskon asia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3083044Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612353- 1242057
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492043Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271733- 671399
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121395- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781233