Ministeriohje kieltää yli 200 €:n arvoisen lahjan vastaanoton.
Purra: Shampanja 800 €
Multala: Jyväskylä rallin vip-liput 700-800 €
Orpo: Ruisrock vip-liput yli 800 €.
Pitäisikö Orpon ottaa porukka puhutteluun, että toimittaisiin ohjeiden mukaan?
Koulutustarve? 6 miljoonalla?
Ministeriohjeen rikkominen
24
310
Vastaukset
- Anonyymi00003
Jokaiseen rikkeeseen löytyy selitys, mutta ei selkärankaa.
- Anonyymi00004
Se, että Purran saisi opetettua tunnistamaan 800€ shampanjan on ainakin sen verran mittava koulutusoperaatio, että mahtaako 6 milliä riittää?
Mietin kyllä tuota Shampanjaa...mahtoiko sen veroton maahantuontihinta, eli todellinen arvo olla kuitenkin alle 200€. No joo, ei niin lahjojen arvoa lasketa, mutta ranskalainen saattaa ihmetellä, miksi 189€ shapanjasta puhutaan 800€ shampanjana.- Anonyymi00008
Niin oli ollut huomattavasti halvempi. Kyseessä oli ravintolan ulosmyyntihinta. Mutta vasemmistolaismediallehan asia on se ja sama - ei saivarrella..
- Anonyymi00012
Anonyymi00008 kirjoitti:
Niin oli ollut huomattavasti halvempi. Kyseessä oli ravintolan ulosmyyntihinta. Mutta vasemmistolaismediallehan asia on se ja sama - ei saivarrella..
Eikös se puillo kuitenkin jaettu muillekin pöydässä istuneille vai vetikö Purra sen yksin naamariin?
- Anonyymi00005
Samanlaisia omaedun tavoittelijoita kuin muutkin. Ministerinpalkka ei riitä täytyy vielä ahnehtia kaikki ilmaisedut.
- Anonyymi00006
Kyllä tällainen korruptio rehottaa niin Suomen politiikassa kuin myös yritysmaailmassa.
Yritykset ovat viime vuosina päivittäneet ohejeistuksiaan, mutta harva sielläkään niitä ohjeistuksia oikeasti noudattaa, mikäli omalle kohdalle tulee jotain kivaa...
- Anonyymi00007
Miten meni viime vaaleissa KOKOOMUKSEN VAALITUKI OLIKO KAIKKI ILMOITETTU KUN OSA oli maksettu NS tileille
- Anonyymi00009
Ei ollut turhassa paikassa ministeri Multala VIP-lipulla. Secto Rally Finland palkittiin YK:n matkailujärjestön ja FIA:n tilaisuudessa maailman vastuullisimpana urheilutapahtumana. Jotkut ovat vihreitä kateudesta, siellä oppositiossa.
- Anonyymi00011
Multala on tarpeeks järkyttävä ihan ilman wiinaakin.
- Anonyymi00014
Tuulimyllykauppiaat tykkää...
- Anonyymi00013
Ja sitten ne Kontulan mainitsemat pikkukuntien johtajan paikat, EK ja AY-liikkeen toimistot.
Ne on myös lahjontaa ja siinä jää pullo tai laatikko viiniä toiseksi. - Anonyymi00015
Onkohan Orpo taas Ruisrockissa ensi kesänä? Pitäisikö ministeriohjetta noudattaa?
- Anonyymi00016
Paskat ne mistään ohjeista välittää, oma suu ja lompakko kaikkein tärkein
- Anonyymi00017
Se ohjehan oli vain suuntaa antava! Se sanottiin kyllä uutisoinnissa jos joku totuuden haluaa tietää!
- Anonyymi00018
Jaa, niin, niin, no sittenhän se on ihan ok ylittää tuollaisen vain suuntaa ja vihjeitä antavan ohjeen lukemat nelinkertaisesti. Joo, ei siinä mitään sitten ollutkaan, väärä hälytys.
- Anonyymi00019
Jos pöytäseurue saa pullon, josta kaikki juovat, niin tehdäänkö ilmoitus laseittain vai onko se pullo lahja vain yhdelle?
Entä, jos lasku maksetaan firman tai valtion kortilla, kuka silloin on lahjan saaja?
Yhtiön osakkaat, kaikki suomalaiset? - Anonyymi00020
Ahne narsisti Purra ei välitä säännöistä vaan minä minä minä!!!
- Anonyymi00022
Tuo ei ole tervettä
- Anonyymi00021
Voi kauhiaa, taasko se demareita vituttaa?
- Anonyymi00023
Sanktio verot 10 kertaisena niin oppivat noudattamaan sääntöjä.
- Anonyymi00025
Joko on Ruisrock liput varattu?
- Anonyymi00026
Ja jauhot pussissa?
- Anonyymi00027
Anonyymi00026 kirjoitti:
Ja jauhot pussissa?
Kännissä ne viime kesänä oli. Ei jauhossa.
- Anonyymi00028
Anonyymi00027 kirjoitti:
Kännissä ne viime kesänä oli. Ei jauhossa.
Ai niin, se oli edellinen porukka, joka leipoi.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942553- 195954
- 54738
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119672- 49562
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?14496- 49493
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484- 55465
Auto katolleen Huhtalantiellä
Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit11450