https://yle.fi/a/74-20016170
Samat tutut huuhaa perusteet oli aamu.tv:ssä Etlalaisella.
Aina muka tarvitaan hirveästi hoitajia vanhuksille, vaikka suuret ikäluokat kadonneet suurelta osin seuraavan 10 vuoden aikana.
Tekoäly vaikutus työpaikkoihin tietenkin täysin sivuutettu ETLA:n ehdotuksissa.
350 000 työtöntä ei aiheuttanut mitään kommenttia ETLAn "asiantuntijassa"
Samat tutut huuhaa perusteet oli aamu.tv:ssä Etlalaisella.
Aina muka tarvitaan hirveästi hoitajia vanhuksille, vaikka suuret ikäluokat kadonneet suurelta osin seuraavan 10 vuoden aikana.
Tekoäly vaikutus työpaikkoihin tietenkin täysin sivuutettu ETLA:n ehdotuksissa.
350 000 työtöntä ei aiheuttanut mitään kommenttia ETLAn "asiantuntijassa"
Vastaukset 46
Vanhimmat
Etla on työnantajakattojärjestö EK:n (Häkämies, kok.) pulju. Totta kai tänne halutaan halpatyövoimaa lisää, saadaan suomalaiset kortistoon ja leipäjonoihin. Porvari saa lisää voittoa ja jaettua osinkoja. Nyt jo mamuja on sellainen määrä, että esim. Kelan takuueläkkeissä menot räjähtävät käsiin parinkymmenen vuoden aikana kun heitä jää kyseiselle etuudelle (1000 eur kk eikä tarvita tippaakaan työhistoriaa Suomessa ja 3 vuoden oleskelu täällä riittää että takuueläkkeen saa). Takuueläkeläisistä jo 1/3 on mamuja ja määrä lisääntyy pystysuoraan nousevan käyrän mukaisesti.
Mikä tämä etla on ja mikä sen homma on? Onko joku politiikojen suojatyöpaikka?? Tarvitaanko etlaa ja paljonko se valtiolle kustantaa????
Järjestö patruunoiden per*eennuolijoille!
Aloittaja ei kuitenkaan niitä töitä tee. Huutelee puskista, ellei suorastaan venäjältä.
Suuret ikäluokat juu pienenee. Ihmiset elävät kuitenkin entistä pitempään ja ovat yhteiskunnan "vaivana"...
Heitä on murto-osa suuriin ikäluokkiin verrattuna
Syntyvyys on romahtanut ja siten meillä on jatkuvasti suuria ikäluokkia suhteessa myöhempiin. Ei epäsuhta ole korjautumassa. Se on pahenemassa.
Suomi romahtaa mamuihin.
Matalapalkka mamut nostaa tukia samalla ja hetken työskenneltyään vaihtavat pelkästään tuille
Uskotko tutkijoita joilla on tieto päättelyiden pohjana vai netissä kirjoittavaa tavista? - Mietippä sitä.
Agendaa ajavat globalisti "tutkijat" Tirsk! Mieti vähän kenen mölötyksiä uskot! :D
Minua taas huolestuttaa se että sinunlaisesi saavat äänestää ja vaikuttaa asioihin. Taidat olla niitä jotka uskovat kaiken mitä lukevat netissä kunhan "trust me, i´m a doctor!" niin sanoo.
Persujen tiedotteita kannattaa aina uskoa🤣🤣🤣
Ei pelkästään Etla ja Ek vaan myös Ruotsin ja Suomen viranomaiset ovat työperäisen muuton kannalla.
Tavallinen duunari tai netissä älämölöä pitävä ei ole asiantuntija.
Kaikki ne maat ovat menestyneet jotka ovat ottaneet vastaan työssäkäyviä maahanmuuttajia. Kuten esimerkiksi Suomi on täynnä eri maiden ruokaan perustuvia ravintoloita. Nämä tuovat siinä sivussa kaikkea muuta uutta mukanaan ja monipuolistavat markkkinoita.
On VÄHÄN eri asia vastaanottaa vaikka EUROOPPALAISIA maahanmuuttajia kuin k.maalaisia, tätä ei pitäisi edes joutua selventämään. Ainoat "työtätekevät" jotka Suomeen tulevat ovat näitä k.maalaisia loikkareita. Tätäkään ei pitäisi joutua enää selittämään jos yhtään on lukenut viime vuosien uutisia.
Nämä tietyt lobbaavat lafkat kirjoittelevat esim sellaista huuhaata ettei Suomi muka pärjäsisi ilman intialaisia IT-henkilöitä. Mieti nyt vähän.
Eikä pitäisi joutua selventämään, että valtaosa maahanmuuttajista on töissä. Kun keskityt vain turvapaikanhakijoihin ja pakolaisiin tai yksittäisiin lehtijuttuihin, ei sinulla ole aavistustakaan, mikä se maahanmuuton oikea tilanne on. Ei, vaikka tilastot ovat julkisia.
Ja silti maahanmuuttajien työttömyysprosentti on todella suuri verrattuna väkimäärään. Tässä ei puhuttu esim niistä eurooppalaisista oikeista työntekijöistä vaan nimenomaan halpamaista roudatuista eläteistä joita kaikki nämä lafkat haluavat. Mikä tässä on niin vaikeaa ymmärtää?
Ja lisämuistutuksena, Suomessa on melkein 500 000 suomalaista työtöntä joka alalta. Oletko todellakin sitä mieltä että näiden suomalaisten paikka pitää antaa ulkomaalaisille sen sijaan että palkattaisiin paikallisia ensin? Meidän pieni kotimaamme ei ole mikään koko maailman työvoimatoimisto.
Suomi ottaakin työssä kaymättömiä maahanmuuttajia. SDP haluaa heitä äänestäjikseen, ei töihin. Tuet kun pyörii, ääni vaaleissa on varma
Tässä puhuttiin nimenomaan maahanmuutosta. Ja erityisesti tietysti työperäisestä, mutta sulkematta pois muutakaan.
En ole kertonut mielipidettäni asiasta laisinkaan. Vain tilastofaktaa korjaamaan vihreellistä väitettä.
Ruotsi on täydessä katastrofissa kun ovat haalineet ihmisiä kehitysmaista joten ei kannata seurata heidän esimerkkiä vaan paras esimerkki on Baltian maat, Tšekin tasavalta ja Puola jotka eivät tarvi halpatyövoimaa kehitysmaista.
Ei edes riitä maahanmuutto nelinkertaisettava. Sairas kokopersehallitus on tehnyt typeriä.päätöksiä
Sulla tuottaa suomen kielen kirjallinen esitys suuria vaikeuksia.
Aivan turhaan pahistelet toisille kirjoittajille kun oma ulosantisi on yhtä huonoa. Tässä tuskin on kyseessä oikeinkirjoituskilpailu vaan mielipiteiden sanominen. Sinulla taas ei näytä olevan mitään sanottavaa aiheeseen.
Toimittaja ei varmasti älynnyt kysyä, mihin hommiin. Tanskan mallia hehkutetaan jälleen, täysi työviikko yleishyödyllistä talkoota tukien saamiseksi. Verovarat katoavat päättävän eliitin pörssipeliin, palkkaa ei ole varaa maksaa suorittavalle portaalle ja eläkkeitä eläkeläisille.
Nyt kysymys "vasurille" ja "demari"-koiralle: Oletteko Etlan kanssa samaa mieltä ?
Aloittaja pelkää vain, että komea ja ahkera etelän mies tulee ja hurmaa suominaiset sekä saa korkeapalkkaisen työn luontaisetuineen ja tekee vielä menestyviä jälkeläisiäkin.
Somalit ei ole työllistyneet 40 vuodessa ja jopa toisen polven porukasta osa puhuu hoono soomi
Niinpä, 40 vuotta on pitkä aika kotouttamiselle. Miksi tietyt lusmut menisikään töihin kun rahaa pukkaa tekemättä mitään. Suomi on konkurssissa.
On se somalien työllisyysprosentti ennen tätä hallitusta ollut ainakin 41. Laskettuna siis työllisten määrästä, joka sinä vuonna somalialaistaustaisilla oli 6 489 sekä somalin kielen puhujien määrästä (25 654) vähennettynä alaikäisillä, noin 10 000. Lisäksi olisivat vielä sairaat, vanhukset, opiskelijat ynnä muut.
Työllisten osuuden nousu on ollut nopeaa.
Vaan mikäpä se sinut sai luulemaan, etteivät somalit voi täällä työllistyä?
Teitä laiskoja on täällä palstalla kourallinen, jotka aina hoette tätä samaa. Mikä siitä työstä tekee sinulle niin vastenmielistä, ettet viitsisi mitään tehdä, ellei olisi pakko? Ja niin voimakkaan vastenmielistä, että kuvittelet muiden olevan samanlaisia?
SDP valmistelee seuraavaa vaalikautta näillä tutkimuksilla.
Kun liikkuu isojen kaupunkien kaduilla ja kaupoissa, niin silmiinpistävää on vanhojen kehitysmaamuslimien isosti kasvanut määrä! Etenkin vanhojen kaapunaisten joukko!
Sitä ihmettelee, että mitä tämä väki tekee täällä? Ei ainakaan töitä! Mutta kun Hölmölandia on antanut maailmalle tiedoksi, että Suomi kuuluu myös näille takuueläkkeineen, niin tässä sitä ollaan nyt!
Kun 5 somalia kärtsäsi tulipalossa ja sen jälkeen haastateltiin vanhempia Somaleita alueella, oli yllättävää kuinka huonoa Suomea moni heistä puhui.
Meillä on satoja tuhansia ulkomailta muuttaneita täällä tekemässä töitä.
Tee sinäkin, äläkä muiden asioita ällistele. Et sinäkään siellä kaupoissa ja kaduilla ole töitä tekemässä, vaan maleksimassa.
Miten suomalaisella työnantajalla on vara antaa ulkomaalaiselle 3 maasta tulevalle työntekijälle kesäkuun alusta vähintään 90% maan brutto keskipalkasta?
Miksi ETLA tai EK ei rahoita enemmän hyvää koulutusta ja ulkomaalaisia trainee paikkoja yleiskansallisissa yrityksissä suomalaisille opiskelijoille?
https://www.verkkouutiset.fi/a/riikka-purra-maahanmuutto-uhkaa-suomen-elakejarjestelman-kestokykya/#e65b8f65
Jokaisen vanhenevan tai eläkkeellä olevan kannattaa todellakin äänestää puolueita jotka eivät aja lisää maahanmuuttoa Suomeen.
Kun tekoäly nappaa ison osuuden töistä muutamassa vuodessa, tänne tulijat olisi tuilla ja tuhoisivat eläkejärjestelmän.
Nyt jo työttömyys 350 000 henkilöä, kun noista edes puolet työllistetty voidaan joitakin osaajia ottaa.
Eli SDP ei tule kysymykseen.
ETLA tekee EK:n määräyksestä vaikka mitä tilastoja.
Sedät varmaan saunaillassa päättäneet, että heitetään hatusta luku 45 000 niin suvakit innoissaan
Tämä uutinen annettiin aamulla aamu-tv:ssä ja lyön vetoa että Yle jatkaa a-studiossa illalla
Aina sovittuja juttuja
juuri sanottiin, että suomessa on eu alueen suurin työttömyys eu alueella,
Etla on elinkeinoelämän tutkimuslaitos. Samaa poppoota kuin EK .Kun halutaan elinkeino elämää editää katsotaan sen intressejä. Mitäe enemmän työvoimaa tarjolla ,sitä halvempaa se on . kiplailukyvyn parantamita työväen kutanuksella voi näet tehdä ja mistä sitä halpa työvoimaa on saatavilla. No ulkomailta ja kun sosiaalisesti sitä elätetään ei kotimainen voi edes tehdä töitä sellaisilla palkoilla koska on elinkustannukset hoidettava .Vuokrat ,sähköt ym...Kun sosiaalisesti sitten tuetaan tuonti työvoimaa joka ei muuten pärjää saa yrittäjät tuosta sosiaalituesta myös hyödyn eli sosiaaliturva muuttuu ikäänkuin osaksi palkkaa jolloin siitä tulee tulonsiirtoa yrityksille. Hieno hanke .Miten sitten perutellaan asia . Ensin tehdään tutkimus ja sitten julkistetaan miten paljon tuota työvoimaa tarvitaan .Tosin perimmäinen syy ei ketä päivän valoa ,joten asia on esitettävä positiivisessa valossa. Ikävä kyllä nuo perustelut ei mene enää läpi tällaisen työttömyyden valossa vaan pikemminkin tuo esiin toimien valheellisuuden .Tuo porukka on täysin moraalitonta ja toisista piittaamatonta ,sekä toimiensa seuraamuksista. Kaiken taustalla on oman edun tavoittelu. Näitä veijareita sitten Kokoomus edustaa ja edistää toimia joita Ek haluaa vietävän eteen päin.
https://www.verkkouutiset.fi/a/ek-esittaa-45-000-maahanmuuttajaa-vuodessa-puolueet-eri-linjoilla/#f2d958b1
https://www.teollisuusliitto.fi/2026/03/sak-ekn-tavoite-lisata-tyoperaista-maahanmuuttoa-ei-huomioi-korkeaa-tyottomyytta/
https://www.talouselama.fi/uutiset/a/92903e65-fb5d-46e1-9298-c3b6a4cc2da8
Myös SAK tyrmää EK:n ideat
SAK myös vastustaa jyrkästi EK:n tavoitetta saatavuusharkinnan lakkauttamisesta. Saatavuusharkinta tarkoittaa sääntöä, jonka mukaan yritykset eivät saa palkata työntekijöitä EU:n ulkopuolelta, jos Suomesta tai unionin alueella löytyy työvoimaa kyseiseen tehtävään.
Hyvä niin
Meillä on työttömiä niin paljon että 8 vuoteen ei tarvitse tuoda EK:n vaatimaa 45 000 mamua vuodessa.