– Ensinnäkin: Suomi ei ole maahanmuuton näkökulmasta erityisen vetovoimainen maa. Pieni kielialue ja haastava ilmasto näkyvät tilastoissa.
– Toiseksi: Suomi tarvitsee maahanmuuttoa. Määristä voidaan keskustella, mutta ilman sitä emme pärjää. Demografiset realiteetit ovat kiistattomat. Maahanmuuton kriitikoiden onkin uskallettava kuvata myös vaihtoehto: Suomi ilman maahanmuuttoa ei ole auvoinen idylli, vaan hitaasti kuihtuva yhteiskunta.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/880a35e4-c088-4a57-9a83-3e8b818ea8e9
– Toiseksi: Suomi tarvitsee maahanmuuttoa. Määristä voidaan keskustella, mutta ilman sitä emme pärjää. Demografiset realiteetit ovat kiistattomat. Maahanmuuton kriitikoiden onkin uskallettava kuvata myös vaihtoehto: Suomi ilman maahanmuuttoa ei ole auvoinen idylli, vaan hitaasti kuihtuva yhteiskunta.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/880a35e4-c088-4a57-9a83-3e8b818ea8e9
Vastaukset 20
Vanhimmat
SAK:n ammattijärjestö vastustaa Mamujen tuloa, koska Halpa-työntekijät vie Suomen Duunareilta työpaikat ja Palkka-Taso -ROMAHTAA- !
- Miksi SDP ja Vasemmistoliitto EK:n kanssa haalaa -HALPIS-Mamuja - ?
.
Perussuomalaiset ovat muuttaneet Suomen työlakeja niin,että suomalainen duunari on helpompi irtisanos (potkulaki). Tuleva lomautuslaki kiertää irtisanomisaikoja. Siinä lomautuksesta voi ilmoittaa viikkoa ennemmin ja lomautuksen jälkeen duunaria ei tarvitse palkata takaisin.
Persut nuolee kokoomuksen kengänpohjia suostuen kaikkiin EK toiveisiin. Valehtelevat vastustavansa maahanmuuttoakin. Teot kertovat muuta. Valtion velka on nyt 190 miljardia. Paljon on rahaa roiskittu Marinin hallituksen jälkeen. Veroruuvi olisi pitänyt laittaa Purralle.
Miksi SAK ei jyrähdä näille?
Toisaalta ei he voi koska he suurelta osin ovat itsekin demareita.
On vetovoimainen, maailman muhkeimmat tuet eikä mitään velvoitteita. Karkotusuhka on olematon.
Suomi pärjäisi huomattavasti paremmin ilman vetetelehtiviä matuja tai halpa työn tekijöitä.
Matut tuottaa veroäyrejä enemmän kuin mitä menee niiden tukiin.
Perussuomalaiset suostuivat Orpon hallitusohjelmaan "Vahva ja välittävä Suomi". Siinä luvataan houkutella Suomeen EK:n toivomuksesta halpatyöläisiä ulkomailta. Niitä onkin tullut kaikkien aikojen ennätysmäärä. Turha piipittää täällä jälkiläteen niistä.
Aprillipäivä ei ole tänään.
Suomi on houkutteleva kohde kelaperäiselle muutolle, mutta ei työperäiselle.
Ennemminkin pakkoruotsi pois, säästöjä paljon. Onkohan norjassa pakkoruotsia ?
Tämän miehen vaimo myy venäläisille alumiinia(oli uutinen) josta venäläiset tekee aseita. Siis myy siitä huolimatta että muut on boikotissa ja se on kiellettyä. Jos miehen vaimo tekee vääryyksiä niin kuinka uskottava on sosialisti-ruottalainen? Minä en arvosta häntä koiranpaskaa enempää.
Mutta Suomi kelpaa loistavasti kehitysmaamuslimeille ja Afrikan savanniheimoille!
Syynä antoisa rahanjako ja paapominen!
Eihän Suomessa viihdy elävä Erkkikään.
Kaikki mamut varsikin Islam Alderötsin ruoattin kieliselle alueelle.Muualle ei tarvita,voivat ruoattakieliset pitää heidän kanssa jumppa illan ja alteröitsi paavina.
Toisaalta täällä saa pesää suht.koht. helposti ja ilmastonmuutoksen ansiosta säät paranevat. Hitaasti kuihtuva yhteiskunta on sentään parempi kuin nopeasti kuihtuva tai kokonaan romahtava.
Kyllä se ilmainen elämä maistuu tänne tuleville!
Ovat kuulleet pohjoisen hölmölästä.
Voit mennä Anon perässä Moskovaan kun siellä on kaikki paremmin. Anokin pääsi poliittiseksi pakolaiseksi ja jätti Suomeen 300 000 euron verovelat.
ruollalainen mulkku,pidä turpoas kiinni . Tollasen jötkän mielipiteitä ei kuulla.
Mitään et osaa tehdä kansalaisten eteen hyvää.
Taloustieteen Nobel-voittajan Milton Friedmanin mukaan, vapaa maahanmuutto ja hyvinvointivaltio eivät voi olla yhtäaikaa olemassa samassa valtiossa sosiaalimenojen liiallisen kasvun vuoksi.
Adlercreuz ei sivalla ketään, vaan toistaa samaa puhkikulutettua valhetta. Nämä isänmaanpaskojat toistaa samaa fraasia, "mutkun suomi tarvitsee maahanmuuttoa" joka ikinen kerta, kun persut nostaa esille realiteetit ja maahanmuuttopolitiikassa tehdyt virheet.
Fakta: Suomi ei tarvitse maahanmuuttoa, josta aiheutuu valtavasti kustannuksia, joka lisää rikollisuutta, joka vääristää työmarkkinoita, joka tuo mukanaan sivistys- ja oikeusvaltioon sopimattomia muinaiskulttuurisia ilmiöitä ja elämäntapoja jne. Päinvastoin, Suomen pitää tietenkin karsia tällainen maahanmuutto pois. Ilman jahkailuja nollatoleranssi. Pitäishän tällaisen olla automaattista, mutta jostain syystä sdp, kepu, kokoomus, vihreät, vasemmistoliitto ja rkp haluaa paskantaa kansan niskaan.
☝️🙄