Parkanon kaupungin viestinnän tulevaisuus

Anonyymi-ap

Kaupunki päätti antaa kaupungin viestinnän hoidettavaksi kaupungin johtavan politiikon yritykselle. Onko tässä mitään järkeä? Tiedotuksen objektiivisuus!?

15

1303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tais tulla Ylärille paha mieli, no voi voi.

    • Anonyymi00002

      En äänestä keskustaa tämän jälkeen

    • Anonyymi00003

      Mielestäni on ihan reilua, että edes joku tuo positiivisia asioita esille. Yläri myy vaan negatiivisuudella.

    • Anonyymi00004

      Kyllä lehden tulee kertoa totuus / oma mielipide tästäkin asiasta. En ymmärrä, että johtava politiikko hoitaa saman kaupungin viestintää. Viestinnästä voi tulla melko helposti yksitoikkoista, julkaistaan vaan ns. sopivaa viestintää, joka palvelee johtavan politiikon omaa puoluekantaa tai lähellä sitä.

    • Anonyymi00005

      On kyllä melko omituista toimintaa? 🤔

    • Anonyymi00006

      Tämä tuleva uusi tiedottaja ei ole itseasiassa mikään tyhmä miäs. Tietää olevansa varmasti suurennuslasin alla. Mensan miehiäkin, huhut kertoo.

      Mun mielestä hyvä vaan, että Parkanossa joku viittii. Kannattaisi jäädä pois politiikasta asioiden selkeyden takia.

      Lehti on katkera ollut jo pitkään kaupungin mediasta. Edeltävä Suutarin tyttö on sitä hyvin hoitanut.

      Parkanossa on kovia yrittäjiä.

    • Anonyymi00007

      Ei mensan mies jätä asioiden hoitamista puolitiehen.Hän jätti,koska olen sit.

    • Anonyymi00008

      Aika erikoista, että Viestituli ei jätä tarjousta. Sitten itketään väärää valintaa.

    • Anonyymi00009

      No ei ehkä ole kaupungin tehtävä kilpailla uutisoinnin kanssa.
      Yläri tekee bisnestä sillä.
      Mutta kunnan ei pidä kilpailla paikallislehden kanssa uutisista.
      Tiedottaja voi kyllä elävöittää tiedot ja vaikka poimia juttuja vaikka yrityksistä, ry toiminnasta ym. Yleisistä asioista.
      Kilpailulle ei.

    • Anonyymi00010

      Uutisointi ja tiedottaminen eri asiat. Myllynmäki kun teki tarjouksen olemassa olevan aputoiminimi Makulandian nimiin ja perustettavan yrityksen lukuun, jäi auki meneekö hänen tarjouksessa mainitulla osaamisella vai jos perustaa Oy:n ja palkkaa jonkun, mikä takaa osaamisen. Vaikea on valtuustossakin istua ja napsia kuvia mistä laskuttaa ja samalla saa kokouspalkkion. Varajäsentäkö sitten käytettävä? Kaupunginhallitus vielä vaikeampi, intressijääviys. Ei voi valvoa itseään.
      Kyse ei ole etteikö hän osaa hoitaa hommaa. Käytännössä tuolla taksalla tuo on yksinyrittäjälle ok jos on aikaa juosta tarpeen mukaan. Kuten lehdessä luki, taitaa olla koko ostopalvelu tiedottamiseen kyseenalainen tapa toimia. Tämän voisi viranhaltijatkin hoitaa töidensä ohessa kuten monessa muussakin kunnassa. Tuollakin maksaisi vaikka päiväkotia.

      Nämä yritysjututkin kuuluisi elinkeinoyhtiön sivuille, ei kaupungin. Verovaroin kustannettua mainontaa. Mikäli jatkuu, kannattaa kaikkien yritysten vaatia mainostilaa yhdenvertaisuuden nimissä. Enemmänkin tiedottaminen kaupunkiorganisaation virallisista asioista on jäänyt puutteelliseksi.

      Lopputulos, enemmän kivaa kuin kuivaa. Valvova toimielin on jättänyt ohjauksen unholaan. Onko tiedottaminen onnistuneesti tuonut kaiken tarvittavan kuntalaisten tietoon? Eri toimialoja koskevat päätökset ja toiminnot?

      Muistuipa mieleen hulevesimaksu mikä tuli yllätyksenä kuin haikara poikamiehelle.

      • Anonyymi00013

        Mene nyt Jussi tanssuttelemaan ja jätä järkeily sellaisille, jotka sen osaavat....


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Mene nyt Jussi tanssuttelemaan ja jätä järkeily sellaisille, jotka sen osaavat....

        Jussi älä ala enään politiikkaan. Nähty se on ettei siitä mitään tule. Helppo se on sivuilla kirjoitella ja huudella tuuleen.


    • Anonyymi00011

      Eikö sama politikko ole jo rahastanut kaupunkia Pirkamaan Erämessuila ja Montaco Oyllä

      • Anonyymi00012

        Parkanon strategian mukainen


    • Anonyymi00015

      Toisaalta joku ulkopuolinen ammattilainen saisi kyllä kaupungin viestinnän kertaheitolla uudelle tasolle. Jos sitä tekee joku viranhaltijapoloinen oman virkatyönsä ohella niin eihän siitä mitään tule.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      50
      2202
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      197
      2029
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      47
      868
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe