S24 Raamattupalsta, tässä: Asiaa Paavalista S24 palstoilla
1. PAAVALI-näytös https://keskustelu.suomi24.fi/t/19330068/s24-raamattupalsta----1--paavali-naytos-(24-3-2026)
INTROA
1) Paavalin profiilia: Jeesuksen ja alkuseurakunnan vainooja. . .
-------------------------
Edellisessä (= 1. PAAVALI-näytös) oli tiivistettyä tietoa, viitekehystä Paavalin historiallisista ”juurista”. Hän eli Jeesuksen ajan tapahtumissa. Lainoppineena juutalaisena, jopa ”lainkiivailijana” hän seurasi Jeesuksen toimintaa.
Hän paljasti sitten itsensä Jeesuksen vainoojaksi, kun alkuseurakunta syntyi 1. helluntaipäivän Hengen vuodatuksen seurauksena. ( Apt 2:37-47). Seuraavan tapahtuman yhteydessä:
Hän oli siinä ”murhanhimoisessa” uskontoporukassa, joka ei sietänyt Stefanuksen suoraa ja suolaista totuuspuhetta. Stefanus kivitettiin kuoliaaksi. Saulus Tarsolainen oli se mies, jonka jalkojen juureen kivityksen todistajien viitat laskettiin. (Apt 7:58)
Paavali oli siis Jeesuksen vainooja, Jeesuksen seurakunnan vainooja. Hän oli 1.marttyyrin – Stefanuksen – surmaajajoukossa ja todistajana. Hän oli 100-prosenttisesti perillä sen ajan julkisisista tapahtumista! Eli niissä hetkissä.
LÄHDE: Koko keissi on luettavissa Apt 6:8-15. Apt 7. luku kokonaan
2) Vainooja sai armon muutokseen = hänestä tuli Jeesuksen lähettiläs!
-----------------------------------------------------------------
Sitten Herra Jeesus pysäytti hänet Damaskon tiellä. Hän sai armon kokea ihmeellisen muuttumisen. Vainoojasta tuli apostoli! ”Lainkiivailijasta” tuli Jeesuksen Kristuksen ristin työn ja evankeliumin lähettiläs! ( Apt 9. luku, 1 Korintt 2: 1-5)
SaulusTarsolainen, sittemmin apostoli Paavali!
Paavali kertoo tätä radikaalia kääntymystään monta kertaa, ja monessa paikassa. ( Apt luvut 22-24)
Kirjeessään Galatian seurakunnalle ( = joka oli eräs hänen työnsä ”hedelmä”!) Paavali tilittää: ( Galat 1:1-24)
• 1. ”Paavali, apostoli, virkansa saanut, ei ihmisiltä eikä ihmisen kautta, vaan Jeesuksen Kristuksen kautta ja Isän Jumalan, joka on hänet kuolleista herättänyt..
• 11. ”Sillä minä teen teille tiettäväksi, veljet, että minun julistamani evankeliumi ei ole ihmisten mukaista;
• 12. ”enkä minä olekaan sitä ihmisiltä saanut, eikä sitä ole minulle opetettu, vaan Jeesus Kristus on sen minulle ilmoittanut.”
• 13. ”Olettehan kuulleet minun entisestä vaelluksestani juutalaisuudessa, että minä ylenmäärin vainosin Jumalan seurakuntaa ja sitä hävitin,
• 14. ja että edistyin juutalaisuudessa pitemmälle kuin monet samanikäiset heimossani ja ylen innokkaasti kiivailin isieni perinnäissääntöjen puolesta.”
• 15. ”Mutta kun hän, joka äitini kohdusta saakka on minut erottanut ja kutsunut armonsa kautta, näki hyväksi
• 16. ilmaista minussa Poikansa, että minä julistaisin evankeliumia hänestä pakanain seassa…”
• ”Ja kun Stefanuksen, sinun todistajasi veri vuodatettiin, olin minäkin läsnä ja hyväksyin sen ja vartioin hänen surmaajainsa vaatteita.” (= Tunnusti Stefanuksen kivityksen asian.) Apt 22:20
(aloitus jatkuu..)
S24 Raamattupalsta - 2.. PAAVALI-näytös (25.3.2026)
15
276
Vastaukset 15
- Anonyymi00001
Jatkoa aloitukseen: S24 Raamattupalsta - 2. PAAVALI-näytös (25.3.2026)
3) Paavali oli tunnettu ja tunnustettu Jeesuksen apostoli!
------------------------------------------------------------------------------
”Paavali, apostoli, virkansa saanut, ei ihmisiltä eikä ihmisen kautta, vaan Jeesuksen Kristuksen kautta ja Isän Jumalan, joka on hänet kuolleista herättänyt.” (Galatalaiskirje 1:1)
Hänen julistuksensa oli (on) kattavaa, syvällistä ja viisasta. Paavali julisti:
1. Ristin evankeliumia!
2. Sovituksen sanomaa.
3. Parannuksen evankeliumia.
4. Kristuksen armon evankeliumia.
5. Pyhän Lain (tarkoituksen) evankeliumia.
6. Puhdistuksen ja pyhityksen evankeliumia.
7. Totuuden sanan evankeliumia.
8. Viisauden ja taidollisen elämän evankeliumia.
9. Kristuksen rakkauden evankeliumia.
10. ”Terveen opin” evankeliumia.
11. Uskon evankeliumia!
12. Kristuksen seurakunnan yhteyden ja ykseyden evankeliumia.
13. Kärsimysten ja ahdistusten asian evankeliumia.
14. Sovinnon ja rauhan evankeliumia.
15. Yhdenvertaisuuden evankeliumia.
6. Syrjinnän vastaisuuden evankeliumia.
17. Eksytysten vastaista evankeliumia.
18. Valheoppien vastaista evankeliumia.
19. Parantumisen tason evankeliumia.
20. Pyhän Hengen asian ja armolahjojen evankeliumia
21. Iankaikkisen elämän ja kadotuksen evankeliumia.
22. Jumalaa ja Jeesusta kunnioittavaa evankeliumia.
23. Kaikkeen maailmaan suunnattua evankeliumia.
24. Pakanoille: kuninkaille ja hallitsijoille puhuttua evankeliumia!
Tuossa ei kaikki. Tämä referoitu otsikkoasioiden luettelo on vain kuin ”luuranko”, jonka detaljeissa luettava sisältöosuus - KAIKKI - löytyy siis UT:n sisältä: Apostolien teot, UT:n kirjeet. Kannattaa tutustua!
Voisi argumentoidusti todeta ja väittää, että kristinusko ilman Apstoli Paavalin mittavaa työpanosta olisi – mitä?
Kaikki toisetkin apostolit, Pietari, Jaakob , jne, – tekivät suuren työn alkuseurakunnan aikana. Paavali oli kuitenkin se Herran ”valittu ase” (Apt 9:15) – jonka palvelustyön ansiosta Jumalan valtakunnan työ laajeni, eteni, niin että toteutui Jeesuksen sanat: ”Kaikkeen maailmaan!”
- Paavalin työn yhteydessä syntyneet paimenkirjeet ja opetuskirjeet ovat edelleen tänäkin aikana se ”runko” jonka puitteissa kristillisen uskon elämä ja seurakunta-asia toimii ( tai pitäisi toimia?).
Jeesus sanoi omasta tehtävästään:
• ”Minua ei ole lähetetty muiden kuin Israelin huoneen kadonneiden lammasten luo.” (Matt 15:24)
Jeesusta ei Jumala lähettänyt pakanoiden pariin! Mutta Hän valmisti tien ja palvelijat sitä varten. Evankeliumin saattamiseen kaikille kansoille!
Ylösnousemuksensa perästä Hän antoi tämän ”lähetyskäskyn”.
• ” Menkää kaikkeen maailmaan..” (Matt 28:19-20, Luukas 24:46-49)
Aiheen käsittely jatkuu seuraavassa osassa: 3. PAAVALI-näytös- Anonyymi00006
Paavali oli todellakin Jumalan mies ja hänen kirjoituksiaan saamme vieläkin lukea ja niistä vahvistua.
- Anonyymi00011
Anonyymi00006 kirjoitti:
Paavali oli todellakin Jumalan mies ja hänen kirjoituksiaan saamme vieläkin lukea ja niistä vahvistua.
Kyllä. eikä ollut valheapostoli!
- Anonyymi00012
Anonyymi00006 kirjoitti:
Paavali oli todellakin Jumalan mies ja hänen kirjoituksiaan saamme vieläkin lukea ja niistä vahvistua.
näin on
- Anonyymi00013
Anonyymi00011 kirjoitti:
Kyllä. eikä ollut valheapostoli!
ei
- Anonyymi00014
Anonyymi00006 kirjoitti:
Paavali oli todellakin Jumalan mies ja hänen kirjoituksiaan saamme vieläkin lukea ja niistä vahvistua.
amen
- Anonyymi00002
Kiitos ylläpidon, joka palautti tämän 2 päivää sitten poistoon sabotoidun aloitukseni.
Tällaista ennenkin sattunut! Aloitus kokee äkillisen "kuoliniskun", sitten se nousee päivän parin päästä S24 ylläpidon "haudasta"... Hymyllään. Smile:))
No, tuo aloitus on on käynyt ylläpidon extra-tarkastuksen läpi, eikä siinä mitään sääntöjen vastaista. Vaikka tiesin jo kirjoittaessani ettei ole!
Mutta, ehkä se Paavaliin tähdätty vihamissio ei saanut rauhaa, vaan piti iskeä?
Aivan absurdiahan tuollainen on. Kiusantekoa.
- Aloittaja - Anonyymi00003
PAAVALI-sarja jatkuu tänään 28.3.2026
- Anonyymi00004
PAAVALI-faktoja - A - 28.3.2026
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19335352/s24-raamaattupalsta--paavali-faktoja--a--(28-3-2026) - Anonyymi00005
Niin siis heräsi "henkin" tämä aloitus, jota yritettiin suistaa pimentoon.
- Anonyymi00007
Siis miten?
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Siis miten?
???
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
???
Siten, että aloitus kohtasi poistattamisvimman.
Se ei ollut S24 sääntöjen vastainen.
Sitten kun se oli ylläpidon taholla, tarkastettavan.
Sitten (tämä aloitus) palautettiin palstalle, julkiseksi.
Piste.
- Anonyymi00010
selvä peli
- Anonyymi00015
Kyllä homoilla pitää olla oikeutensa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3161335Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3101287- 991051
Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50988- 103945
- 106930
- 111782
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh21739- 69621
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh5607