Onko Seinäjoella ravintoloita tai muita paikkoja joissa kerjätään tippiä vaikka maksupäätteellä? BOIKOTTIIN MOISET!
Tippikulttuuri muuttui: maksupääte kysyy, asiakas tippaa
https://www.hs.fi/ruoka/art-2000011805780.html
Tipinkerjääjät Seinäjoella
18
345
Vastaukset 18
- Anonyymi00001
En takuulla mene paikkaan, missä pyydetään tippiä.
- Anonyymi00002
Hemmetti kun en muista missä se oli mutta pari vuotta sitten jossain Seinäjoella maksupääte kysyi haluanko antaa tippiä. Ei ole sen jälkeen tullut vastaan joten joko se on poistettu tai olin jossain paikassa jossa ei ole enää tullut läytyä tai paikka lopettanut.
Kolmannen maailman tippikulttuuri ei kuulu Suomeen.
On köyhiä maita kuten vaikka USA jossa työntekijät ei saa kunnon palkkaa
vaan elävät tipeillä. Sitten on maita joissa maksetaan tuotteiden hinnoissa palkkakulutkin jolloin ei kuulu enää toiseen kertaan niitä kerjätä. - Anonyymi00003
Jykän Grillillä myyjät kertaa tippikulhoonsa matkarahaa Hawaijin matkalle.
- Anonyymi00004
Hyvä ystävä...Maksupäätteet ei kysele kun maksat käteisellä .
- Anonyymi00005
Kyllä pohjalaisjuntille voi kaikki asiat olla ongelma. Naurattaa.... 😂
- Anonyymi00006
Mielenterveys, erektio ja lisääntyminen meille ei ole ongelma toisin kuin teille etelän transuille. Tsingtsing servaus suoritettu. Nauti hameestasi.
- Anonyymi00010
Anonyymi00006 kirjoitti:
Mielenterveys, erektio ja lisääntyminen meille ei ole ongelma toisin kuin teille etelän transuille. Tsingtsing servaus suoritettu. Nauti hameestasi.
Itseasiassa mielenterveydessä täällä päin on ongelmia, tuntuu että pohjanmaa on avotalo. Sun erektio ongelmiin en osaa ottaa kantaa luojan kiitos, mutta minä saan naista ilman että siitä pitää maksaa, toisin kuin sinun.
- Anonyymi00013
Anonyymi00010 kirjoitti:
Itseasiassa mielenterveydessä täällä päin on ongelmia, tuntuu että pohjanmaa on avotalo. Sun erektio ongelmiin en osaa ottaa kantaa luojan kiitos, mutta minä saan naista ilman että siitä pitää maksaa, toisin kuin sinun.
Huono comeback. Jatka harjoittelua
- Anonyymi00007
Se on ollut jo pitkään näkyvissä että tippikulttuuria työnnetään Suomeen kuin käärmettä pyssyyn.
- Anonyymi00008
Suomeen on jo vuosia tuotu orjatyövoimaa kaukomaista joille maksetaan pienempää palkkaa kuin suomalaisille. Duunari halutaan saada kerjäämään itse palkkansa asiakkailta.
- Anonyymi00009
Ay-pomojen ei tarvi tippiä pyydellä.
- Anonyymi00011
TiPPIÄ voi jumalauta
- Anonyymi00012
Pohjalaisjuntit täällä taas öyhöttää. Onneksi en asu teidän maalaistollojen seassa.
- Anonyymi00015
Onni on molemminpuolista.
- Anonyymi00016
Tippi on veronalaista tuloa eli siitä joutuu maksaa veron.
- Anonyymi00017
Arvaas maksavatko verot.
- Anonyymi00018
Aina annan tippiä.
- Anonyymi00019
En ikinä anna tippiä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.134742Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197700Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!27641Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su46634Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars99624- 61619
- 42554
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29531Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59525Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520