Jumalan tahdon mukainen nuhtelu

Anonyymi-ap

Raamatussa on monia tapauksia tilanteista, joissa Jumalan miehet nuhtelevat synnintekijöitä.

Nuhdeltava eli siis synnintekijä ei tietenkään ollenkaan hypähdä ilosta, kun häntä kehoitetaan tekemään parannusta.
Päinvastoin, hän yleensä pikemminkin suuttuu, koska hän haluaisi jatkaa pahantekemistä.
Se, että toinen henkilö ( Raamatussa useimmiten Jumalan aito profeetta ) kehoittaa lopettamaan synnin harjoittamisen, aiheuttaa synnintekijässä närästystä ja jopa raivoa.
Mutta, jos synnintekijässä on vielä hitusenkaan jäljellä Jumalan mielen mukaista mieltä ja nöyryyttä, hän voi parhaassa tapauksessa jopa ottaa nuhteen oikealla tavalla vastaan ja taipua parannukseen, joka mielenmuutos on hänelle siunaukseksi! Silloinhan hän pääsee takaisin siihen oikeaan suhteeseen Jumalan kanssa! Se on riemullinen tilanne!

Daavid oli langennut rankasti ja oli pahassa jamassa hengellisesti.
Mutta Jumalahan näkee kaiken. Myös ihmisen sisimpään.
Jumala lähetti toisen ihmisen, Naatanin, Daavidin luo. Naatan puhui Daavidille vertauskuvallisesti Jumalan antamia sanoja ja sai Daavidin ymmärtämään, että hän oli tehnyt tosi väärin.
Niin Daavid sanoi Naatanille: "Minä olen tehnyt syntiä Herraa vastaan". Naatan sanoi Daavidille: "Niin on myös Herra antanut sinun syntisi anteeksi; sinä et kuole.”
2 Sam 12:13

Daavid sai syntinsä anteeksi, joka oli onnellinen lopputulos. Synnin seuraukset hän joutui kyllä kärsimään.
Samoin herjaajakin voi saada syntinsä, karkeat valheensa ja herjansa anteeksi, jos hän nöyrtyy Jumalan ”käden alla”.

Toivotaan, että pahantekijälle tapahtuu parhaalla mahdollisella tavalla. Mutta se vaatii häneltä nöyrtymistä Jumalan edessä!

11

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jeesuskin nuhteli Pietaria kun meni sivaltamaan ylipapin palvelijat korvan pois, vaikka kyse oli eloonjäämistaistelusta, Jeesusta tultiin hakemaan ristille.

      Jeesus sanoi että laita meikka tupeen tai muutoin hukut siihen miekkaan jos sen kanssa huidot. Jeesus paransi vihollisen haavat ja soitti näin rikoksen.

      Joten pitää kyllä nuhdella jos joku äityy oikein väkivaltaiseksi. Ei pidä heti ensitilassa tappaa, vaan yrittää parantaa hänen haavansa. Jos päässyt kuolemaan, niin henkiin ei pysty herättämään, vaan silloin pitää vain voivotella että mitä oikein tullut tehtyä.

      • Anonyymi00002

        Niin. Ja kyllä pitää vähemmästäkin nuhdella, kuten esim. vihapuheesta, joka on varsin yleistä nykyisin. Vihapuhe voi pahetessaan yltyä väkivallaksi ja anarkiaksi. Sitä tuskin monikaan haluaa.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Niin. Ja kyllä pitää vähemmästäkin nuhdella, kuten esim. vihapuheesta, joka on varsin yleistä nykyisin. Vihapuhe voi pahetessaan yltyä väkivallaksi ja anarkiaksi. Sitä tuskin monikaan haluaa.

        Vihapuhe nyt vielä menee toisia vastaan kun ei halua tappaa heitä eikä sitä puolusta.

        Siinä se punainen viiva.


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Vihapuhe nyt vielä menee toisia vastaan kun ei halua tappaa heitä eikä sitä puolusta.

        Siinä se punainen viiva.

        Vihapuhe on kuin kytevä hiillos. Se voi roihahtaa liekiksi ja tulen päästyä valloilleen on tilanne jo vaarallinen.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Niin. Ja kyllä pitää vähemmästäkin nuhdella, kuten esim. vihapuheesta, joka on varsin yleistä nykyisin. Vihapuhe voi pahetessaan yltyä väkivallaksi ja anarkiaksi. Sitä tuskin monikaan haluaa.

        Vihapuhetta ei ole olemassakaan yhtään sen enempää kuin kutinapuhettakaan.

        Älkää kiimoissanne hokeko tyhjiä kulttuurimarksistien iskulauseita!


    • Anonyymi00005

      Nuhtelun kaava, Jeesuksen opetuksen mukaan:

      Matteus 18:15-18

      • 18:15 Mutta jos veljesi rikkoo sinua vastaan, niin mene ja NUHTELE häntä kahdenkesken; jos hän sinua kuulee, niin olet voittanut veljesi.

      • 18:16 Mutta jos hän ei sinua kuule, niin ota vielä yksi tai kaksi kanssasi, 'että jokainen asia vahvistettaisiin kahden tai kolmen todistajan sanalla'.

      • 18:17 Mutta jos hän ei kuule heitä, niin ilmoita seurakunnalle. Mutta jos hän ei seurakuntaakaan kuule, niin olkoon hän sinulle, niinkuin olisi pakana ja publikaani.

      • 18:18 Totisesti minä sanon teille: kaikki, minkä te sidotte maan päällä, on oleva sidottu taivaassa, ja kaikki, minkä te päästätte maan päällä, on oleva päästetty taivaassa.


      • ”Syntiä tekeviä NUHTELE kaikkien kuullen, että muutkin pelkäisivät. (1. Tim 5:20)

      • ”Veljet, jos joku tavataan jostakin rikkomuksesta, niin ojentakaa te, hengelliset, häntä sävyisyyden hengessä; ja ole varuillasi, ettet sinäkin joutuisi kiusaukseen.” (Gal 6:1)

      2 Tim 4: 1-4
      • ”Minä vannotan sinua Jumalan ja Kristuksen Jeesuksen edessä, joka on tuomitseva eläviä ja kuolleita, sekä hänen ilmestymisensä että hänen valtakuntansa kautta:

      • ”Saarnaa sanaa, astu esiin sopivalla ja sopimattomalla ajalla, NUHTELE, varoita, kehoita, kaikella pitkämielisyydellä ja opetuksella.

      • ”Sillä aika tulee, jolloin he eivät kärsi tervettä oppia, vaan omien himojensa mukaan korvasyyhyynsä haalivat itselleen opettajia, ja kääntävät korvansa pois totuudesta ja kääntyvät taruihin. ”


      • ”Kaikkia niitä, joita minä pidän rakkaina, minä NUHTELEN JA KURITAN;” ahkeroitse siis ja tee parannus.” (Jeesus, Ilm 3:19)

      • Anonyymi00006

        Jos etäisyydet ovat pitkät, ei nuhtelu ole niinkään helppoa, että pääsisi kasvotusten nuhtelemaan. Somessa se tarkoittaa nuhtelua kaikkien ”kuullen”, eli nähden.


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Jos etäisyydet ovat pitkät, ei nuhtelu ole niinkään helppoa, että pääsisi kasvotusten nuhtelemaan. Somessa se tarkoittaa nuhtelua kaikkien ”kuullen”, eli nähden.

        Sinussakaan ei ole miestä kasvotusten ketään nuhdella, täälä somessa soitat kyllä suutasi.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Sinussakaan ei ole miestä kasvotusten ketään nuhdella, täälä somessa soitat kyllä suutasi.

        Mitenkä orjia nuhdellaan?


    • Anonyymi00007

      Totta!

    • Anonyymi00008

      Mitä jos sotahullut herjaajat eivät kuitenkaan usko mitään nuhdetta?

      Nehän sellaisia hirviöitä ettei niihin mikään tehoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      87
      1400
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      52
      997
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      374
      834
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      153
      804
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      717
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      709
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      622
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      611
    Aihe