Venäjä ei saa enää öljy liikenteeseen. Hieno juttu!
Kymmenet alukset ovat pysähtyneet Suomen ja Viron väliselle merialueelle.
Ukrainan iskut Venäjän öljysatamiin Suomenlahdella ovat pakottaneet kymmenet Venäjän varjolaivaston alukset pysäyttämään matkansa. Asiasta kertoo virolaismedia ERR. Etenkin Laukaansuun palot vaikuttavat ERR:n mukaan alusten toimintaan.
Viron laivaston tuoreimpien tietojen mukaan Suomenlahdelle on pysähtynyt noin 40 alusta. Laivaston viestintäupseerin, luutnantti Aleksander Espenbergin mukaan Venäjän öljytuotteita kuljettavat alukset eivät pääse kohdesatamiinsa ja ovat siksi ankkuroituneet Suomenlahdelle.
Lähes 40 Venäjän varjolaivaa jumissa Suomenlahdella
28
227
Vastaukset
- Anonyymi00001
Votkaa ja kalastamista !
Ripaskaa
ja Venäläistä rulettia. - Anonyymi00003
Hienoa. Antaa vaan paukkua lisää. Sitä ryssä saa mitä tilasikin.
- Anonyymi00004
Jes. Hyvä uutinen.
- Anonyymi00005
Hienoa! Putin sortuu vielä.
- Anonyymi00017
Ei tuolla ole sodan lopputulokseen mitään merkitystä, europpalaiset sen maksaa kalliimpina pumppuhintoina.
- Anonyymi00006
Zelen laittamat pakotteet näkyy toimivan
- Anonyymi00008
No hyvä, ajattelin viedä jäteöljyt kierrätykseen, ei näköjään tarvitse, voin kaataa ne rauhassa puroon ja jos joku tulee valittamaan niin kerron sen olevan Ukrainan hyväksi, siitäs saavat tiltut jotka ovat ry...en puolella !
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
No hyvä, ajattelin viedä jäteöljyt kierrätykseen, ei näköjään tarvitse, voin kaataa ne rauhassa puroon ja jos joku tulee valittamaan niin kerron sen olevan Ukrainan hyväksi, siitäs saavat tiltut jotka ovat ry...en puolella !
Tiltu kaataa jäteöljynsä puroon 🤣mistä näitä latva "B"tiltuja saa tilata 😁
- Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Tiltu kaataa jäteöljynsä puroon 🤣mistä näitä latva "B"tiltuja saa tilata 😁
Eli saastuttaa saa ihan miten paljon tahansa jos saastuttaja on ukrainalainen, asia selvä.
- Anonyymi00012
Anonyymi00010 kirjoitti:
Eli saastuttaa saa ihan miten paljon tahansa jos saastuttaja on ukrainalainen, asia selvä.
Latva "B" tiltu kaataa jäteöljynsä puroon kun Ukraina vihdoinkin kykenee kunnolla puolustautuun latva "B" tiltu piti turpansa kiinni ja vei jäteöljynsä kierrätykseen ku hullukoira putini pommitti patoja paskaksi naapurimaassaan ja tuhosi siviili-infraa juna-asemia sairaaloita lastentarhoja jne... nyt tiltu kaataa puroon jäteöljynsä 🤣
- Anonyymi00014
Anonyymi00012 kirjoitti:
Latva "B" tiltu kaataa jäteöljynsä puroon kun Ukraina vihdoinkin kykenee kunnolla puolustautuun latva "B" tiltu piti turpansa kiinni ja vei jäteöljynsä kierrätykseen ku hullukoira putini pommitti patoja paskaksi naapurimaassaan ja tuhosi siviili-infraa juna-asemia sairaaloita lastentarhoja jne... nyt tiltu kaataa puroon jäteöljynsä 🤣
"Maaliskuun 23. ja 24. päivänä Venäjä ampui Ukrainaan liki 1 000 hyökkäyslennokkia ja ohjusta."
Mihinkähän tiltu silloin vei jäteöljynsä 😁 - Anonyymi00019
Anonyymi00014 kirjoitti:
"Maaliskuun 23. ja 24. päivänä Venäjä ampui Ukrainaan liki 1 000 hyökkäyslennokkia ja ohjusta."
Mihinkähän tiltu silloin vei jäteöljynsä 😁Mitä haittaa luonnolle oli noista hyökkäyslennokeista ja ohjuksista ?
- Anonyymi00007
Kun länsi on hampaaton, niin Ukraina toimii.
Lisää apua Ukrainalle, että voi suorittaa homman loppuun. - Anonyymi00011
Suomenlahden merivartioston apulaiskomentaja Ilja Iljinin mukaan varjolaivaston alukset Suomenlahdella eivät tavanomaisen valvonnan lisäksi aiheuta ”akuutisti” mitään toimenpiteitä merivartiostolle.
– Siellä on ollut ankkurissa parikymmentä laivaa tai enemmänkin jo vuosia. Määrä on hiukan lisääntynyt, kun Venäjän öljysatamiin ei tällä hetkellä ole liikennettä.
Varjolaivaston alusten lukumäärän paisumisessa Suomenlahdella ei Iljinin mielestä muuten ole ”mitään tavallisuudesta poikkeavaa”. - Anonyymi00013
Hyvä jos se Venäjän öljyn kuskaaminen Itämerellä loppuisi kokonaan.
- Anonyymi00015
Normaalisti Suomenlahdella kulkee keskimäärin vuorokaudessa 5–10 säiliöalusta, joiden lastina on venäläistä öljyä tai öljytuotteita.
Venäjän varjolaivaston öljykuljetukset Suomenlahdella ovat romahtaneet tällä viikolla murto-osaan normaalista.
HS:n selvityksen mukaan länteen kulkevien säiliöalusten määrän väheneminen alkoi tiistaina iltapäivällä. Sen jälkeen Suomenlahden pohjukasta on kulkenut länteen vain muutamia hyvin vanhoja varjolaivastoon kuuluvia säiliöaluksia.
- Anonyymi00016
Onko sillä tankkerin iällä mitään merkitystä jos se on täyteen lastattu?
- Anonyymi00018
On jos vakuutukset puuttuvat. Venäjälle kulkevien alusten nimetkin saattavat vaihtua matkalla, eikä kukaan tiedä mikä maa on lopulta vastuussa, jos onnettomuus tapahtuu.
- Anonyymi00020
Tankkerit pysähtyneet, öljyn hinta kasvaa. Joku tästä hyötyy))))
- Anonyymi00021
Liikenne on vilkasta eikä satama kerkeä käsitellä laivoja yhtä nopeasti kuin niitä lastattavaksi saapuu, ihan normihomma meriliikenteessä.
- Anonyymi00022
Koko ajan vaan korostuu enemmän ja enemmän Putinin heikkous kun ei heti käyttänyt ydinasetta. Toivottavasti hänet syrjäytetään ja tosi mies astuu puikkoihin ja lopettaa tämän sodan, Trumpin ilmaisuin, Sekunnissa. Samalla Trump saisi rauhan nobelin.
- Anonyymi00023
kiirehdit kuolla?
- Anonyymi00024
300 tankkeria samaan aikaan jumissa jossain salmessa.
Ei hyvälle näytä tulevaisuus. Kuljetusliikkeet ongelmissa, kustannysten nousu on ollut jo älytön. Polttoaineiden hinnat vaikuttavat kohta lähiliikenteeseen. - Anonyymi00025
Ei olis venäjän kannattanut alkaa ryttyilemään Ukrainalle. Sitä saa mitä tilaa.🇺🇦
- Anonyymi00026
Hmmm, kumpikohan ryttyili ensin...
- Anonyymi00029
moloch_horridus kirjoitti:
Venäjä.
Ei kahta sanaa ...putin kai luuli oikeasti venäläisten marssivan muutamassa päivässä Ukrainaan ...tyhmä mies .
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell482298Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1451873Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.571851Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1071446- 271312
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,541140- 681075
Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.761038Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103871Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54867