Kalvinismissa ainakinn Suomessa olevassa muodossa pastori korostaa naisten pysymistä taka alalla ja mies edustaa naisen tukiessa kotona. on saarna Pyhitetyn naisen iloinen alistuminen. Löysin saman saarnan Usasta vastaavasta liikkeestä. Nainen toimii raamatullisesti miehen taustalla ja ohjauksessa. ei puhu saurakunnassa eli kaikki nuo naisen vaikenemista koskevat raamatussa olevat ohjeistot antinaispappeuksineen ovat Suomessakin voimassa tässä liikkeessä. Mies on oikea pastori eikä nainen voi hallinnoida miestä.
Kuitenkin näissä liikkeissä voi olla naisia jotka hyvin voimakkaasti ja taitavasti netissä opettavat raamatullisia oppeja ohi miesten ja miespastorinsa. Opetus voi olla naisille tarkoitettua mutta miehet kommentoivat sitä joten nainen opettaa miestä. Netissä naisella on kymmeniä tuhansia lukijoita ja pienessä seurakunnassa pastorilla 30. Naisen opetus ei koske vain naisten asioita vain yhteiskunnallisia perinteisesti miesten asioita joita Jumala ohjeistaa. Nyt nainen ei ole enää miehen apu miksi hänet luotiin, Nettinaissaarnaajat saavat tyylillään paljon huomiota.
saako niehen apu opettaa netissä
2
68
Vastaukset
- Anonyymi00001
MUISTATKO RAAMATUN KERTOMUKSEN, jossa David surmasi kivilingolla Goljatin? Israelin historiassa on taisteltu mm. filistealaisia (palestiinalaisia) vastaan. Sotia on ollut historian eri aikoina paljon ja kauan myös koko Lähi-idässä.
Ensimmäinen Yhdysvalloissa syntynyt paavi sanoi, että Jumala ”hylkää sodan” ja että ”kukaan ei voi käyttää [Jumalaa] sodan oikeuttamiseen”. Paavi siteerasi myöhemmin edesmennyttä, rauhanaktivistina tunnettua italialaista piispaa Antonio Belloa, joka kritisoi voimakkaasti ensimmäistä Persianlahden sotaa vuosina 1990–1991.
Leon ensimmäinen pyhä viikko ja pääsiäinen osuvat ajankohtaan, jolloin konflikti Lähi-idässä laajenee.
”Paavin laqusunnot ovat ristiriidassa Yhdysvaltain puolustusministeri Pete Hegsethin puheiden kanssa. Hegseth on lainannut pyhiä kirjoituksia viittaamaan siihen, että Jumala tukee sotatoimia Iranissa.” IL 30.3.2026
”Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Älä pidä muita jumalia.” Mooseksen laki 1. käsky.
”Seth is the third son of Adam and Eve within the Abrahamic religions. The Hebrew Bible names two of his siblings as Cain and Abel. According to Genesis 4:25, Seth was born after Abel's murder by Cain, and Eve believed that God had appointed him as a replacement for Abel.” (Wikipedia)
Maailmassa on 10 000 kristityille vierasta uskontoa ja niillä omat jumalansa, joita he palvovat. (Helsingin yliopiston luennot)
Yksi on Herra, Raamatun ja Mooseksen lain mukaan.
Muita epäjumalia: Seth?
Seth (myös nimillä Setekh, Setesh, Set tai Sutek) oli muinaisessa Egyptissä palvottu sodan, aavikon, myrskyn, kaaoksen ja kavaluuden jumala. (Wikipedia)
Näyttää siltä, että maailmalle tulee pitkät neljä vuotta! Jos Iranin sota merkitsisi Raamatun ennustusta, että Lopun ajalla Jumala lyhentää aikaa, hmm… …pistää miettmään.
Muistan, kun Ukrainan sota alkoi, niin silloin puhuttiin paljon julkisuudessa, että kolmas maailmansota on alkanut. Nyttemmin sodat ovat laajenneet… Nyt on julkisuudessa puhuttu, että kolmas maailmansota alkaa Iranista. Mutta? Se, onko pahuus idässä, etelässä, lännessä, vai pohjoisessa? Sitä täytyy nyt pohtia tarkemmin. Täytyypä lukea nyt uudelleen ilmestyskirjan ratsukertomukset eri värisisistä hevosista…
Nyt vietämme ensimmäistä Tapion jälkeistä pääsiäistä. Hänestä jäi todistus, että hänen sielunsa kelpasi Jumalalle. Muistovirreksi hänelle veisattiin Helsingissä muistosanojen jälkeen minullekin jo rippikoululeirillä Paavon joka aamu laulama virsi ”Nyt ylös sieluni…”
Tuo virsi oli yhdessä vanhassa Aaronin laulukirjassa sivulla 17 ja se oli ensimmäinen, jonka opettelin rippikoulussa soittamaan ulkoa pianolla. Lainasin kirjan Terhiltä.
Elämä on lopulta lyhyt pitkän iankaikkisuuden rinnalla. Vaikka kello on vasta viisi, on hyvä aika rukoilla, että Jumala ohjaisi niin minua, kuin sinuakin elämän matkalla. Ei siis kuoleman, vaan elämän matkalla. ”Joka minuun uskoo, hän ei ikinä kuole…” Jeesus
(Lue tarkemmin raamatusta)
1.
Nyt ylös, sieluni,
mullasta nouse tästä,
jo riennä eteen taivaan valtaistuimen!
Ja vaikkei silmäni
valoa Herran kestä,
luo Jumalan ja Karitsan käy riemuiten.
Iäiseen iloon
ja juhlaan jaloon
Karitsan suuriin häihin olet kutsuttu.
Armosta Jumalan
saat taivaan kunnian,
aarteesi kauniin, perintösi ikuisen.
Siis taivaan juhlaan kiiruhda jo kiittäen.
2.
Saan kerran herätä
Herrani kaltaisena,
saan kirkastetuin silmin nähdä Jumalan.
En enää ikänä
vaikerra janoisena,
kun häissä valmis morsian on Karitsan.
Saan kruunun siellä
ja puvun vielä,
tuon pyhäin vaatteen, Kristuksen vanhurskauden.
Saan syntisyyteni,
syyn kyyneleihini,
pois heittää, vaihtaa kunniaan ja pyhyyteen
ja kyyneleni kiitosvirteen iäiseen.
3.
Kun täällä puolittain
silmillä hämärillä
saan Herraa kaukaa katsella jo riemuiten,
kun taivaan ihanain
äänien sävelillä
jo täällä voimaa on – oi päivää Kristuksen!
Hetkeni täyttää,
voimansa näyttää
jo täällä taivaan ihmeellinen rakkaus.
Vaan milloin aavistan
sen juhlan korkean,
kun uutta virttä laulan kanssa pyhien,
niin aivan maahan painaa juhla autuuden.
4.
Siell’ kaunis kannel soi,
veisaamme virttä uutta,
ei koskaan lopu se, ei koskaan vanhene.
Täällä en lauluun voi
saada sen ihanuutta,
kuitenkin laulan ylistystä Herralle.
Hän verellänsä
ja hengellänsä
myös minut Jumalalle lunastanut on.
Kunnia, kirkkaus,
voima ja ylistys
sinulle, Jeesus, ikuisesti kaikukoon.
Ja taivas, maa ja meri aamen vastatkoon.
Johan Kahl 1745. Suom. Halullisten sieluin hengelliset laulut 1790. Uud. Wilhelmi Malmivaara 1901. Virsikirjaan 1938. Uud. Niilo Rauhala 1984. | Sävelmä: Toisinto Kalannista.
Luokitus: Kuolema ja iankaikkisuus - Anonyymi00002
Ja pointtisi oli
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607492Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232916- 1421766
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671394- 1301134
- 73827
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 51707