Lada myöntää vihdoin kriisin

Autot eivät kelpaa edes venäläisille. 🤣
67420
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 67

Vanhimmat

Venäläiset luulee että kaikki voisivat olla kuten Putin.

Nyt kansa tarvii keppiä jotta oppisi.

2Äänestä
  • Suomalaiset on yhtä tyhmiä kuin venäläiset. Tekeekö suomi autoja?

    Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    Suomalaiset on yhtä tyhmiä kuin venäläiset. Tekeekö suomi autoja?

    Suomessa ei ole koskaan järki riittänyt kehittämään omaa autoa.

    Äänestä

Suomalaistenkin tulisi nöyrtyä ja lopettaa Natohömpötykset ja vaihtaa auto Ladaan.

Äänestä
  • Mun77 ladassa oli hyvä tekniikka, mutta korsi ihan mätä 5v vanha auto ruosteessa helmoista.

    Äänestä

  • Anonyymi00039 kirjoitti:

    Mun77 ladassa oli hyvä tekniikka, mutta korsi ihan mätä 5v vanha auto ruosteessa helmoista.

    Lada oli hyvä kuoppasilla mökkiteillä, motarilla ajo oli ihan ok sekin.

    Äänestä

  • Anonyymi00039 kirjoitti:

    Mun77 ladassa oli hyvä tekniikka, mutta korsi ihan mätä 5v vanha auto ruosteessa helmoista.

    Mutta se oli helppo hitsata korjaus ei maksanut 15 800 juroa kitooooossss

    Äänestä

Lada on hyvä auto. Natomieliset vaan kusettaa.

Äänestä
  • Komppaan 100%

    Äänestä

  • Saattoivat olla ne joskus takavuosina valmistetut. Nykyiset eivät ole.

    1Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Saattoivat olla ne joskus takavuosina valmistetut. Nykyiset eivät ole.

    Olet lukenut uusista sähkö sekä hybridi Mosseista ja Ladoista?
    Epäilys,kunhan trollaat.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Saattoivat olla ne joskus takavuosina valmistetut. Nykyiset eivät ole.

    Uusia autoja ei ole tehty kestämään.

    Äänestä

  • Anonyymi00041 kirjoitti:

    Uusia autoja ei ole tehty kestämään.

    Komponenteista puutetta Venäjällä joten tehdään itse jotenkin. Ei ihme että alle 5 vuotiaita autoja ei pystytä korjaamaan osien puutteen vuoksi.

    Äänestä

Länsi propakandaa Ihminen ei ole venäläinen jos lada ei kelpaa.

Äänestä

Mikäköhän siinä onkin, ettei venäläisiltä onnistu mikään?
Ladakin on kopioitu, mutta kun venäläinen vaan ei osaa tai halua. Toista se on toisessa valtiossa jossa on myös kommunistiset perinteet, mutta Kiinassa on ilmeisesti ahkeria ja älykkäitä ihmisiä jotka osaavat kopioida minkä tahansa länsimaisen tuotteen.

2Äänestä
  • Tuo nimenomaan kusipäisyyttä että saksalainen tekee hyvän auton. Italialainen paska kuvittelee kykenevänsä parempaan? Miksei vaan kopioi tuotetta joka on parempi kuin mihin ne itse kykenee?

    Äänestä

Ladalla on täysin nykyaikainen ja laaja mallisto hybridi - ja täyssähköautoja. Myös mossella on laadukkaan näköinen sähköauto tuotannossa. Tosin nämä ovat kiinalaisten valmistajien kopioita.

Äänestä
  • Mutta kun ne hajoaa niin nopeasti...

    1Äänestä

Uudet mosset kelpais sullekki.

Äänestä
  • Hajoaa vain liian nopeasti jotta kannattaisi laittaa rahojaan mosseen...

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Hajoaa vain liian nopeasti jotta kannattaisi laittaa rahojaan mosseen...

    Nojaa uusien sähköautojen hinnta tippuu siksi nopeaan että erotuksella voi ostaa 10 mossea jotka kumminkin kestää pitempään kuin 1 sähköauto... joten ei tuota tuolla (järjellä) voi perustella vaikka kuinka yrittäs.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Nojaa uusien sähköautojen hinnta tippuu siksi nopeaan että erotuksella voi ostaa 10 mossea jotka kumminkin kestää pitempään kuin 1 sähköauto... joten ei tuota tuolla (järjellä) voi perustella vaikka kuinka yrittäs.

    No nyt on puheet Pietarin trollilla🤣

    Ainut vaan ettei edes venäläisetkään usko... 🤣

    1Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Nojaa uusien sähköautojen hinnta tippuu siksi nopeaan että erotuksella voi ostaa 10 mossea jotka kumminkin kestää pitempään kuin 1 sähköauto... joten ei tuota tuolla (järjellä) voi perustella vaikka kuinka yrittäs.

    Ja kohta olisi tienpientareet täynnä arvottomia mossenraatoja, kun tulee halvemmaksi hylätä kosla ja ottaa seuraava käyttöön.

    Pääseekö kymmenellä mossella edes 100 km päähän, kun jokainen hajoaa kympin jälkeen?

    Äänestä

  • Näköisiä, no hyvä sitten niin

    Äänestä

Miten menee suomalaisilla autoilla? Mitkä supisuomalaiset merkit enemmän suosiossa?

Äänestä
  • No ei nyt tule heti mieleen.

    Äänestä

  • Sisu Auton valmistama Sisu GTP on käytössä sekä Suomen että Ruotsin puolustusvoimilla. Patrian valmistamia panssari-Sisuja taas on käytössä eri puolilla maailmaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Sisu Auton valmistama Sisu GTP on käytössä sekä Suomen että Ruotsin puolustusvoimilla. Patrian valmistamia panssari-Sisuja taas on käytössä eri puolilla maailmaa.

    Tarkoitin tavallisia henkilöautoja. Vastaavaa sotakalustoa Venäjällä on moneen menoon.
    Kysymyksessäni oli sarkasmia. Pikkumaista pilkata toisen yritystä, jos ei itse pysty mihinkään samalla alalla.))

    Tuo Sisu-merkki minullekin tuli heti mieleen. Miks ei tehdä tavallisenakin autona kaikkien käyttöön? Vai onko jo olemassa? Ihan varmasti olisi kysyntää.

    Äänestä

  • Anonyymi00033 kirjoitti:

    Tarkoitin tavallisia henkilöautoja. Vastaavaa sotakalustoa Venäjällä on moneen menoon.
    Kysymyksessäni oli sarkasmia. Pikkumaista pilkata toisen yritystä, jos ei itse pysty mihinkään samalla alalla.))

    Tuo Sisu-merkki minullekin tuli heti mieleen. Miks ei tehdä tavallisenakin autona kaikkien käyttöön? Vai onko jo olemassa? Ihan varmasti olisi kysyntää.

    Suomi ei kehukkaan auton valmistuksella, toisin kun Venäjä. Ei kelpaa ladat enään edes venäläisille.

    Äänestä

  • Anonyymi00045 kirjoitti:

    Suomi ei kehukkaan auton valmistuksella, toisin kun Venäjä. Ei kelpaa ladat enään edes venäläisille.

    Milloin kehunut? Venäläisessä mediassa arvostelevia juttuja, joita lainaa länsimaiset journalistit.

    Äänestä

Uusien ladojen varustetasossa on havaittu pienehköjä puutteita. Monet eivät pidä siitä että auto on valmistettu etupäässä lastulevystä ja vanerista, vaikka ne ovat kestäviä ja tyylikkäitä materiaaleja.

Pakin puuttuminen vaihteista hämmästyttää monia, vaikka se johtuu Putinin määräyksestä että Venäjällä mennään vain eteenpäin. Ladoja on toimitettu myös armeijalle, eikä se saa koskaan pakittaa.

Umpikumirenkaita on myös arvostelu kovasta töyssyisestä kyydistä, vaikka sehän on vain etu että renkaat eivät voi puhjeta Venäjän kuoppaisilla teillä.

Ajovalojen korvaaminen kaasulyhdyillä ja kuskille annettavalla taskulampulla on myös herättänyt lievää kritiikkiä, vaikka sehän on vain järkevää kun koko auto toimii kaasulla jota Venäjä itse tuottaa.

Ajotietokoneena autoissa on commodore PET, mutta deluxe-malliin voi halutessaan saada myös Atari 400:n jossa on paremmat grafiikkaominaisuudet. Eivät toimi kaasulla vaan vaativat sähkövirtaa, joka saadaan apukuskin paikalla olevasta kuntopyörästä jota pelkääjän paikalla olevan pitää koko ajan polkea.

Äänestä

Lada 1200L on maailman paras auto edelleen suomen talveen. . Niin toimintavarmaa autoa ei toista ole. Ajomukavuus ei ole sohvaluokkaa mutta ei tarvitsekaan olla. Autolla ajetaan pisteestä a pisteeseen b, ja muualla rentoudutaan. Ajettuani muutaman kerran uusilla hybridivempuloilla ajattelin että ei ikinä enää. Pakkasella en löytänyt puhallinta en huurteenpoistoa sadan nappulan joukosta, joiden symbolit oli kärpäsen paskan kokoisia. En saanut radiota pienemmälle, kojelaudan iso näyttöruutu häikäisi niin ettei ajamisesta tahtonut tulla mitään. Valot vilkkui ja summerit huusi, istuin oli niin syvällä ja matalalla että autosta nouseminen oli työlästä. Moottorin ääntä ei kuulunut joten oli vaikea tietää oliko sammunut vai käynnissä. Etupylväät tuulilasin päädyssä oli niin massiiviset että jätti valtavan katvealueen näkökenttään. Totesin että maailma on tullut hulluksi, pitäisi omakotitalon hinta maksaa hengenvaarallisesta paskavekottimesta, jonka huolto maksaa jo enemmän kuin pari käytettyä Ladaa.
Lada 1200L on elegantti auto kuin Citroen 2CV rättisitikka, auto johon voi samaistua ja ihastua, toisin kuin sokaisevilla tivolivaloilla häikäiseviin sähkövatkaimiin.
Vanhana mobilistina en kehtaisi ajella millään nelipyöräisellä digitalisoidulla mikroaaltouunilla. Detroit diesel rulaa. Kaikki alle 5 litraiset on starttimoottoreita.

4Äänestä
  • Kyllä se Lada oli ihan paska vekotin jo silloin 70-luvulla verrattuna länsiautoihin, kuten vaikka Fiatiin tai Opeliin.

    Äänestä

  • aikoinaan kun ladalla ajoin niin naureskelin että eipähän kenenkään tarvitse olla kateellinen mun ladasta.
    nyt ollaan jo kateellisia vanhalle ladalle😂
    paras auto mitä koskaan minulla ollut ja ajan koko ikäni tällä.

    4Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Kyllä se Lada oli ihan paska vekotin jo silloin 70-luvulla verrattuna länsiautoihin, kuten vaikka Fiatiin tai Opeliin.

    No no, Fiat ja Opel on edelleen automaailman paskimpia.

    Äänestä

mä oon ajanu lada 1200 autolla nyt 43 vuotta,siis tällä kyseisellä yksilöllä.
kyllä tällä on päässyt. eilenkin pääsi ja varmaan tänäänkin.
oon minä huononmpiakin autoja nähnyt tässä elämäni aikana...

2Äänestä
  • Mun päällä on ollut Volvo 50 vuotta.

    Äänestä

ostin 20 tkm ajetun samaran parikytvuotta sitten.sitä ennen ajoin laatikko ladalla 10 vuotta ja jätin sen varalle jemmaan.
ei samarasta ole lumessa kulkemaan vaikka samoilla renkailla ajelin,se jäi kiinni ja kulki kuin juna vain urissaan. takaveto meni lumessa kuin hevonen.
maantiellä toki samara hiukan parempi.
möin samaran ja jatkoin sillä entisellä laatikko ladalla.
matka jatkuu.

3Äänestä
  • Terv. Pietarin trollitehdas

    Äänestä

  • Lähes uusi Samara olikin huonoin henkilöauto jota olin ajanut vuonna -90 kun jouduin ajamaan sellaisella yhden pidemmän edestakaisen reissun.

    Äänestä

kyllähän ennen -90 lukua olevat takaveto ladat on parhaimpia kulkineita sivylien ajokkeja.toki kulkee kaupungissakin mutta maaseudulle se on omiaan.
ei tässä ole edes vikavaloja.öljynpaineenvalo ja lataus valo ja ne sammuu kun käynnistää tän maamoottorin.
hiukan sukua traktorille kun ajamaan lähdetään.

3Äänestä

Lada on myös turvallinen. Sillä ei pääse ylinopeutta, hallintalaitteet on selkeät, kaikki 4-5 mekaanista kojelautanappia löytyy irroittamatta katsetta liikenteessä, vilkku nakuttaa niin kovaa että takuulla huomaa jos unohtuu vilkku päälle tai luiskahtaa pois päältä. Auton pitää olla helppo ajaa, käsitellä ja huoltaa itse, sekä korjata. Sellaiset autot on kuolleet sukupuuttoon autoteollisuuden ahneuden vuoksi.

1Äänestä
  • näinhän se on.
    kaikille ei kelpaa tämä mekaaniikan taidonnäyte vaan halutaan "hienoja" juttuja joita voi elvistellä sitten juhlissa yms kokoontumisissa.
    mutta niistä korjauksista ollaankin hiljaa🙂

    1Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    näinhän se on.
    kaikille ei kelpaa tämä mekaaniikan taidonnäyte vaan halutaan "hienoja" juttuja joita voi elvistellä sitten juhlissa yms kokoontumisissa.
    mutta niistä korjauksista ollaankin hiljaa🙂

    juhlissa hyvä kehua ja katsoa porukalla että sulla menee varmasti hyvin kun kallis auto jne jne.
    sen jälkeen mennään vuokrakasarmiin "asumaan"

    1Äänestä

  • Anonyymi00037 kirjoitti:

    juhlissa hyvä kehua ja katsoa porukalla että sulla menee varmasti hyvin kun kallis auto jne jne.
    sen jälkeen mennään vuokrakasarmiin "asumaan"

    Parempi sekin kun Lada hajosi tienposkeen ja en päässyt juhliin ollenkaan.

    Äänestä

Eräällä äijällä meni uutena ostamastaan Lada 2107 mallista kardaani poikki jossain 50 000km jälkeen. Sanoi että varmaan ruostui puhki, niin oli ruosteessa. Sanoi myös että pian ostamisen jälkeen alkoi valkoisessa maalissa näkymään helmapeltien saumoissa ruskeaa, ruoste puski läpi maalin.

Äänestä
  • mulla mersu osaa lentää 10 tkm jälkeen.
    näkyy valkoinen tahna haarukassa kun puskee läpi.

    Äänestä

  • Tehdäänkö Ladaa Venäjän ulkopuolella esim. Turkissa?

    Äänestä

lada ollut vaikeuksissa(naurua pitää) ainoastaan talvella 2003 kun piti mersua vetää kun siitä oli moottori kosahtanut

Äänestä

Kyllä suomalaisille kelpaisi jos niitä saisi.

Äänestä
  • Totta kyllä kelpaisi

    Äänestä

mitä minä ajanut 1980-2000 luvuilla näillä niin hemputin hyviä vehkeitä jos vaan suojattua ruosteelta!

Äänestä

Minä ajan Ladalla Pietarin trollitehtaalle päivisin ja toiminut 40 vuotta ilman ainuttakaan vikaa.

Äänestä
  • Lada myöntää kriisin, Pietarin trollitehdas ei koskaan.

    Äänestä

Ano Turtiainen ja Teemu Keskisarja puhuvat yhä Ladan ylivoimaisuuden eteen.

Äänestä
  • 💪💪💪

    Äänestä

Nehän kannattaa lahjoittaa Ukrainaan

Äänestä
  • Ei saa lahjoittaa mihinkään pyöreälamppuladat kuuluu Suomen huoltovarmuuteen

    Äänestä

Ostaisin!!!!

Äänestä

Lada kulkee vielläkin. Japsit on paalattu, ku eivät muuten pysy kasas🙊

Äänestä

Kansalle joka jonottaa ilmaista ämpäriä. Kelpaa kyllä huokea hintainen Lada.

Äänestä

lada löytyy täältä taloudesta jokapäiväisessä ajossa 1983 vuosimallia

Äänestä

Lada, ja ehdottoman hyvö hinta-laatu suhde.
Hintaansa nähden hyvö tuote.

Ei siis pidä verrata kalliisiin autoihin.
Vaan halvat autot on omassa luokassaan.
Hyviä toimivia, ja ihmisillä varaa hankkia.
Ja usein hellppo huollettavuus ja ylläpito on suuri etu !

Ja vastaavasti liika tekniikka on ongelmallinen, esim. Suomen ilmastossa.
- esim. kallis hybridi näyttää nykyään olevan se ongelmien keskittymä.
Ikävä kyllä.

Äänestä
  • Kun omistaa Ladan, lapsista ei kasva uusavuttomia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Autot eivät kelpaa edes venäläisille. 🤣

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu