Droonien ohjaukseen tarvitaan sateliitteja

Onko Ukrainalla muka omia sateliitteja?
Siis KUKA niitä oikeasti ohjaa?
Ei ukrainlaiset, vaan sellaisen maan sotilasviranomaiset, jolla on käytettävissä tarvittavia sateliittijärjestelmiä.
Suomen sotilasliittolainen USA on se, joka Ukrainan sotaa johtaa ja jonka teknologian varassa noita droonejakin lennätellään.
13166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ei kai noita tarvii ohjata.
Eikö niihin koodata reitti ja kohde etukäteen ja sitten drone koittaa seurata sitä reittiä pitkin, seuraten gps paikannusta.

Äänestä
  • Noita siis lentää Luudallaan, itse

    Äänestä

  • Voidaan käyttää myös Muskin Starlinkia videoyhteyteen tosin sitä voidaan häiritä kuten GPS-paikannustakin. Lennokki tai ohjus voi käyttää myös siihen ohjelmoitua karttaa tunnistaen reittinsä.

    Äänestä

Britannia ja USA. Kaikkihan sen tietää.

Äänestä
  • Euroopalla on oma Galileo paikannussatelliittijärjestelmä jota Ukraina voi käyttää.

    Äänestä

Ukraina on aiheuttanut Venäjälle miljardien eurojen vahingot suomalaisen ICEYE:n satelliittikuvien ansiosta.

Yksi kirkkaimmista Euroopan puolustuksen menestystarinoista on suomalainen satelliittiyhtiö ICEYE, joka on solminut satojen miljoonien eurojen arvoisia sopimuksia muun muassa Suomen, Puolan, Yhdysvaltojen, Kreikan, Alankomaiden ja Naton kanssa.

Ennen satelliitit olivat minibussin kokoisia ja maksoivat useita satoja miljoonia euroja. ICEYE:n satelliitit ovat vain kymmenesosa entisajan koosta ja hinnasta.

Yhtiön satelliitit kehitetään ja valmistetaan edelleen Espoon Otaniemessä. Ne ovat vain pesukoneen kokoisia, mutta kykenevät tunnistamaan kohteita yli 600 kilometrin korkeudelta – jopa yksittäisen ihmisen tarkkuudella.

Yhtiön satelliitit kehitetään ja valmistetaan edelleen Espoon Otaniemessä. Ne ovat vain pesukoneen kokoisia, mutta kykenevät tunnistamaan kohteita yli 600 kilometrin korkeudelta – jopa yksittäisen ihmisen tarkkuudella.

ICEYE:n tutkasatelliitit ovat tällä hetkellä ratkaisevassa roolissa myös Ukrainan puolustuksessa. Yhtiön 54 satelliittia kiertävät Maata noin 500–600 kilometrin korkeudessa ja tarjoavat kuvantamista sekä sotilas- että siviilikäyttöön.

ICEYE tuli laajemmin tunnetuksi sotilaskäytössä vuonna 2022, kun se alkoi tukea Ukrainaa heti sodan syttymisen jälkeen.

Ukrainalaiset käyttävät satelliittejamme apunaan puolustustaisteluissa. Ne auttavat havaitsemaan arvokkaita kohteita syvyydessä, Aaltonen kertoo.

Ukrainan puolustusministeriö on ilmoittanut tuhonneensa yli 1 500 venäläiskohdetta elokuuhun 2025 mennessä ja aiheuttaneensa Venäjälle miljardien eurojen vahingot ICEYE:n satelliittikuvien ansiosta.

Satelliittien etuna drooneihin verrattuna on paitsi pitkä kantama myös se, että niitä on huomattavasti vaikeampi häiritä.

Satelliitit myös liikkuvat 500–600 kilometrin korkeudella ja kattavat koko maapallon, joten kantamaongelmia ei droonien tapaan synny.

Äänestä

Kuka sinulle on antanut ne satelliitit, joilla puhelimesi ja autosi tietävät, missä ovat?

Äänestä

Mistä näitä uuvatteja oikein löytyy!!!
Ei niitä satelliitteja tarvitse omistaa GPS singnaalit ovat vapaasti käytettävissä,,,
Ja niitähän riittää, jenkien GPS-satelliitit, ryssien GLOSNASS ja EU:n GALILEO satelliitit

Esim.ÄlyPuhelimissa/kelloissa ja navigaattoreissa kaikkien (Galileo + Glonass + GPS/GNSS) samanaikainen käyttö antaa parhaimman paikannustarkkuuden, toki kinkeilläkin on omansa BeiDou-paikannussatelliittinsa jotka ovat yhteensopiva muihin järjestelmiin,,,

Äänestä

Juu ja mun autossani on navigaattori. Mulla on ihan oma satelliittisysteemi taivaalla, olen laukaissut kymmeniä satelliitteja jotka voisin käyttää satelliittinavigointijärjestelmää, onko aloittaja jotenkin yksinkertainen?

Äänestä

Baltian maat ja muutkin maat ovat ilmeisesti hiljaisesti hyväksyneet ukrainalaisten lennokkien lennättämisen alueittensa kautta.
Puolassa esitettiin lavastus venäläisten lennokkien iskusta ja Puolaan osui myös ukrainalainen ohjus, mutta muutoin on oltu niistä vaitonaisia.
Jos sallitaan ilmatilan käyttö hyökkäykseen toiseen maahan, eikö vaara ole tulla osalliseksi sotaan?

Äänestä
  • Jaa ja perustelet asian millä?
    Ilmeisesti yrität nyt kertoa että venäjällä on niin mainio ilmatorjunta ja tutkajärjestelmä että se kykenee valvomaan 100% omaa ilmatilaansa?

    Faktahan on ettei venäjän tutkajärjestelmä ja ilmatorjunta kykene havaitsemaan ja tuhomaan kuin osan droneista.
    Kun katsotaan suorinta reittiä vaikka näihin öljysatamiin niin sehän kulkee venäjän ilamtilassa.
    Myös nuo msutanmeren rannassa sijaitsevat öljysatmat ovat dronehyökkäysten kohteena, meinaatko että näihinkin dronet lentää balttian maiden kautta?

    Nuo höpötykset balttian ilmatilan käytöstä droehyökkäyksiin on vain venäjän trollien liikkellelaskenia väitteitä joilla ei ole mitään todellisuuspohjaa.

    Äänestä

Taitavat lentää sen loppumatkan tekoälyn ohjaamina, ja jos ei kohdetta, joka on määrätty, löydy, niin matka jatkuu, kunnes bensa loppuu. Nuohan on kaikki menneet kohteensa yli, ja tippuneet, kun bensa loppui. Osanneet kuitenkin tarkasti kohteeseensa yli tuhannen kilometrin päähän

Äänestä

Venäjän on noloa tunnustaa, että sillä ei ole kykyä torjua drooneja, vaikka nämä lentävät jopa yli 1000 kilometriä Venäjän ilmatilassa. Suuri osa drooneista tulee kartasta päätellen Valko-Venäjän - Venäjän vastahakoisen liittolaisen - alueen ylitse.

Siitä on lähtöisin nämä vihjailut, että drooneja oikeasti ammutaan Nato-maiden alueelta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko Ukrainalla muka omia sateliitteja?
Siis KUKA niitä oikeasti ohjaa?
Ei ukrainlaiset, vaan sellaisen maan sotilasviranomaiset, jolla on käytettävissä tarvittavia sateliittijärjestelmiä.
Suomen sotilasliittolainen USA on se, joka Ukrainan sotaa johtaa ja jonka teknologian varassa noita droonejakin lennätellään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu