Mitä halavattua Suomi hassaa miljardeja hävittäjiin ja ilmatorjuntaohjuksiin, kun ronet lentelee täysin vapaasti täydessä pommilastissa ja meidän nato-kenraalit vain seuraa katseella. Olisihan sitä voinut seurata vaikka toisen maailmasodan kaksitaso koneella.
Oli tuuria, ettei tömähtänyt asutuskeskuksiin.
Mä arvasin tän
20
212
Vastaukset
- Anonyymi00001
ei liity Lapuaan !
- Anonyymi00002
Onneksi ei tällä kertaa kantanut Lapualle asti.
- Anonyymi00003
On se nato vaan turvallinen järjestö. Menihän tässä jo 80-vuotta ihan rauhassa.
- Anonyymi00004
mitä sä höpäjät ?
- Anonyymi00005
Yksi alasampuminen maksaa puoli miljoonaa euroa.
- Anonyymi00006
ja mitäs se maksaa valtiolle kun tippuu taloohin jossa ihmisiä kuolee ,,ei taida puoli miljoonaa riittää
- Anonyymi00007
>>>Yksi alasampuminen maksaa puoli miljoonaa euroa.<<<
__________________
Tätähän juuri yritin selittää, Kaksitaso koneella nuo olisi konekiväärillä pudottanut, eikä olisi montaa kymppiä maksanut,
Nyt nämä munapäät ampuisivat ohjuksilla leijaa... - Anonyymi00008
Ei me voitu tietää miten ne oli ohjelmoitu lentämään, joten odoteltiin rauhassa että kääntyvätkö oikeaan kohteeseensa.
- Anonyymi00010
Seli, seli...Kun pommilasti ylittää Suomen rajan, pitäisi olla itsestään selvää, että romua syntyy.
Lapissa astiko pommia olisi pitänyt käydä esittelemässä.
- Anonyymi00011
Eiköhän Stub järjestä jonkun kahvitilaisuuden Brysseliin, johon kutsutaan kaikki EUn korkeimmat kahvinjuojat, jossa keskustellaan leijan seurannasta ja pähkäillään, mitä seuraavaksi tehtäisiin.
- Anonyymi00012UUSI
Stub räppäs ruikulle järkytyksestä, Elina Valtonen rinta rottingilla pullistelemaan, "Tänne vain, täältä pesee"...Heh.
- Anonyymi00013UUSI
Anonyymi00012 kirjoitti:
Stub räppäs ruikulle järkytyksestä, Elina Valtonen rinta rottingilla pullistelemaan, "Tänne vain, täältä pesee"...Heh.
Itse sinä näytät olevan ruikulla,kun vastailet itsellesi.
- Anonyymi00014UUSI
Suomessa vain pönötetään ja ollaan olevinaan kovia virkamiehiä. Siitä on seurannut mahtipontiset mutta vääränlaiset valinnat, satsattu kalustoon jolla ei tee juuri mitään nykysodankäynnissä. Tähän lisäksi, perinteinen tiedonkulkuongelma ja kankea viestintä, mikä on kaikissa viranomaisissa sama. Osaaminen hukkuu byrokratiaan, ja päätöksenteko ei toimi, koska tiedonkulku sakkaa. Tilaisuuksissa toki osataan pönöttää, pierunhajuiset ummehtuneet vatsakkaat setämiehet, osaavat sen pönöttämisen, tiedotustilaisuuksissa, joissa ei tarvi muuta kuin öristä jotain ja näyttää tuimalta. Sitten voikin korkata kulauksen kossua, ja öristä kavereiden kanssa lisää, sekä vitsailla naisista.
- Anonyymi00015UUSI
Sinä tuskin osaat muuta kuin noita viimeisiä..
- Anonyymi00016UUSI
Anonyymi00015 kirjoitti:
Sinä tuskin osaat muuta kuin noita viimeisiä..
Hähää, osui ja uppos
- Anonyymi00017UUSI
Ei kahta ilman kolmatta, Pyhäjärveltä löytynyt tiistai-aamupäivällä lennokki drooni. Suomen puolustusvoimat osoitti munattomuutensa jälleen droonien torjunnassa. Droonien harhailut maahamme tullaan pikkuhiljaa sallimaan ja pian vastuu siirretään taviksille kansalaiselle jaettavan Air alert -sovelluksen myötä.
- Anonyymi00018UUSI
Droonien tulo loppuu kun venäjä saadaan antautumaan.
- Anonyymi00019UUSI
Anonyymi00018 kirjoitti:
Droonien tulo loppuu kun venäjä saadaan antautumaan.
Siihen voi mennä tovi jos toinenkin. Vanha veteraanin sanoma viisaus, eli ei kannata koskaan laskea sen varaan että venäjältä loppuu resurssit sotia, ne on loppumattomat resurssit.
- Anonyymi00020UUSI
Anonyymi00019 kirjoitti:
Siihen voi mennä tovi jos toinenkin. Vanha veteraanin sanoma viisaus, eli ei kannata koskaan laskea sen varaan että venäjältä loppuu resurssit sotia, ne on loppumattomat resurssit.
Vallankumous on realistinen vaihtoehto. Sama Usa:ssa, tosin salamurhana toteutettuna.
- Anonyymi00021UUSI
Paraisilla samaan aikaan syttyi kalkkitehdas ja Affenanmaalla louhoksella iso "lataus", että ihan maanjäristys.
Droneja siellä ja droneja täällä...hiijala, hiijala, hei.
Tarttisko Ukrainalle lähettää kartta?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1645476Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii714857Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta343761Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom233135Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole493038Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1582806Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten862643Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava182624Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin712366Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt652009