Limpskan hinta nousee huomenna

Meni sitten viimeinenkin nautinnon aine köyhältä kansalaiselta.
26312
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Niin varmaan nousee pimpsankin hinta.

Äänestä

Pitänee siirtyä olueen.

Ja vaihtaa leipä leivoksiin.

Äänestä

teen itse limut.

sokeria
colatiiviste
vesi

+ viitteliäisyys

Äänestä
  • ...ripaus hiivaa

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    ...ripaus hiivaa

    Leipä tukee myös omateko
    + muut ruuat.

    ni

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Leipä tukee myös omateko
    + muut ruuat.

    ni

    Tulee herkut.

    Äänestä

  • Taitaa tuo metritavarana ostettava sokeri olla vielä verovapaata?

    Äänestä

Kyllä alelaarista voi saada limonadia, jota hieman ravistamalla saa sen sisällön sekoitettua. Ja jääkaapitus antaa haaleutta. Sitten on olemassa myös halpuuden kaupat.

Äänestä
  • apina

    Äänestä

Eeerittäin hyvä. Vesi on parempaa ja terveellisempää.

Äänestä

Limukkaa saa tehtyä itsekin aika hyvin, vissyn sekaan mehutiivistettä. Yllättävän toimivaa ja varmaan ainakin vähän halvempaa kjuin varsinaiset limonadit.
Mutta muuten joo, kyllä limsankin hinta on noussut selvästi.
Itse en kovin usein juo limuja, mutta eräs läheiseni juo päivittäin jotain Festivalin sokeritonta, niin sanoi samaa hiljattain. Hinta on noussut jonkun verran jo nyt.

Äänestä
  • Jos on oikein kova hapottelija, niin taitaa pidemmällä aikavälillä tulla halvemmaksi hommata hapotuslaite. Viiden euron vaihtopatruunalla saa noin 60 litraa happonestettä.

    Äänestä

Mitä muuta voi odottaa sadistiselta oikeistolaiselta hallitukselta

Äänestä

Tiiviste mehuista saa helposti juomaa.
teen 2krt viikossa 5 litraa.

lämmintä vettä 42 c
tiivistemehua
sokeria
ripaus hiivaa

sitten pullotus ja jääkaappiin

seuraavana päivänä on juotavaa

Äänestä

Energiajuomien hintoja pitäisi korottaa roimasti. Se olisi oikein.
Jotkut ihmiset tuntuvat oikein elävän niillä.

Äänestä
  • Kahvin myös. Perustuu samaan kofeiiniin sitä lipittävien sekoilut.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Kahvin myös. Perustuu samaan kofeiiniin sitä lipittävien sekoilut.

    Kahviin ei tarvitse lisätä sokeria.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Kahviin ei tarvitse lisätä sokeria.

    Vielä kun saisi kofeiinivapaana halpaa kahvia.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Vielä kun saisi kofeiinivapaana halpaa kahvia.

    Kyllä kofeiinitonta kahvia on olemassa. Normikahveen hintaisia näytti olevan. Myös teetä saa ilman kofeiinia.

    Äänestä

Mun lemppari limu päärynä limu makso joskus 1.54 euroa 1.5 litraa Nyt se maksaa 2.97 euroa katsoin kaupassa eilen. Ihan järjetöntä.

Äänestä

S-kaupan halvin kolajuoma on lyhyen ajan sisällä noussut kolmessa tai neljässä portaassa 92 sentistä per puolitoista litraa 1,25 euroon. Ilmeisesti nostivat hintaa etukäteen, veron aikana ja jälkikäteen varmuuden vuoksi.

Äänestä

Kova sokerivero pitäisi saada kaikkiin makeisiin tuotteisiin.
Se on kansaterveyttä.

1Äänestä
  • Tavoitteeksi tulee kansalaisten eläminen noin 150 vuoden ikään, keskimäärin. Ja eläkeikä on silloin puolet, eli 75 vuotta. Ensimmäinen puolisko ahkeroidaan ja jälkimmäinen nautiskellaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Tavoitteeksi tulee kansalaisten eläminen noin 150 vuoden ikään, keskimäärin. Ja eläkeikä on silloin puolet, eli 75 vuotta. Ensimmäinen puolisko ahkeroidaan ja jälkimmäinen nautiskellaan.

    Nautit hoivakodissa paskat housuissa ja viimeksi käytettiin suihkussa kuukausi sitten.

    Äänestä

Ostin Coca-colaa, vaikka en juo sitä. Kaadoin wc-pyttyyn. Miten joku voi juoda sellaista liuotinta?

Äänestä

Vettä kannuun ja jääkaappiin niin saa kylmää juotavaa.Ei limonadit ole mikään välttämättömyys.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Meni sitten viimeinenkin nautinnon aine köyhältä kansalaiselta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu