Suomea voi odottaa synkkä tulevaisuus

jos emme osaa varautua tulevaisuuteen. Suomen talous on aina perustunut vientiin ja jos tuo mahdollisuus putoaa pois niin odottaako meitä omavaraistalous?
Tutkijat: Globalisaatio alkaa olla ohi. Näin Suomen kannattaa reagoida tilanteeseen.

https://www.voice.fi/ilmiot/tutkijat-globalisaatio-alkaa-olla-ohi-pienen-suomen-reagoitava-tilanteeseen
19184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Tuo on uusi tilanne. Suomelle voi käydä tosi köpelösti.

Äänestä

Jaa että voi...?
Suomea ODOTTAA synkkä tulevaisuus.
Koko Eurooppaa odottaa synkkä tulevaisuus.
Eikö se nyt jo ole kaikille selvää?
Tuotannon ja vientikaupan edellytykset on tuhottu ja maat on vekaannutettu ja köyhdytetty ja sitoutumalla järjettömiin sanktioihin ja sotilasmenoihin.
Sen ainoan tahon, jonka varaan on jättäydytty, johtajan toiminta heittelee kuin hullun mulkku tullien ja vaatimusten kanssa, niin että mikään toiminta on pitkäjänteisesti mahdotonta.
Ihmeitä täytyisi tapahtua ja nopeasti, jotta kurssi korjaantuisi.

Äänestä

No mitä siitä, kunhan Suomi vain valitaan jatkossakin aina maailman onnellisimmaksi maaksi.

Äänestä

;,Kokoomus heti pihalle kettutarhasta ja puudeli purralle potkut perseelle.
soon siinnä, pareee tulevaisuus

Äänestä
  • Sosialistit ovat aina pelastaneet talouden, historia todistaa. Esimerkkinä Neuvostoliitto, Pohjois Korea, Kuuba, Venezuela.

    Äänestä

Impivaara Here I come!
🎵🎶
😁

Äänestä

Eco istiikka niin juhlii uksin,

Äänestä

Miten niin voi. Onhan tuo enempi kuin todennäköistä. Mitään syytä ei ole odottaa että suomalaiset kykenisi muita äänestämään kun näitä paska puolueita jotka on näyttäneet kyvyttämyytensä kaikki jo vuosikymmenten ajan.

Ja ilman isoja muutoksia alamäki vaan jatkuuuuuuu....

Äänestä

ORPO JA PURRA PILASI KAIKEN!

Äänestä

EK on TUHO!

Äänestä

Aina voi muuttaa muualle. Historiassa moni lähti Neuvostoliittoon ja viihtyivät multiin asti.

Meiltäpäin on lähdetty Kanadaan ja USAn kultaa vuolemaan.

Ei Suomeen ole pakko jäädä.

Äänestä
  • Eikö? Minä luulin, että tänne on pakko jäädä.

    Äänestä

Suomen tulevaisuuden kurssi on konkurssi.

Äänestä

Ihan sama. Tarvittaessa muutetaan muualle kuten Ruotsiin jossa ei ole edes perintöveroa ja velat 30% bktstä. Heija Svärige!

Äänestä

Mites kun demarit jo Jutan suulla toitottivat, että Suomesta tehdään palveluyhteiskunta, jonka tärkeimmät vientituotteet ovat palvelut, ei teolliset tuotteet. Mitäs palveluita meillä oikein on viedä, kun kotimaassa ne eivät pelaa. Tuottaako peliteollisuus niitä palveluita. Julkisen sektorin tietopalveluissakin turvaudutaan jo ulkomaiseen apuun.

Äänestä

Suomen talous ei perustu vientiin.

Äänestä

Suomen talouden pulmana ovat liian suuret julkiset menot !?

Julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen
Esimerkkejä !

Suomi 57% (maailman korkein luku)
Itävalta 55%
Ruotsi 50%
Saksa 49%
Norja 49%
Tanska 47%
Islanti 46%
UK 44%
USA 39%
Sveitsi 32%

Tässä tietoa varallisuudesta !

Mitä tulee varallisuustilastoihin, niin Suomi on länsimaiden peränpitäjiä, koska julkisen talouden menot ovat ja ovat olleet vuosia liian korkeita !

Keskimääräinen varallisuus aikuista kohti eri maissa ! USA Dollari
Listan yläpäässä olevat valtiot/yhteiskunnat omaavat kyvyn ja motivaation tehdä sijoituksia ja investointeja !

1 Liechtenstein $758,637
2 Monaco $727,311
3 Switzerland $696,604
4 Luxembourg $657,564
5 United States $579,051
6 Bermuda $569,232
7 Hong Kong $552,930
8 Australia $550,110
9 New Zealand $472,153
10 Iceland $467,795
11 Cayman Islands $436,749
12 Denmark $426,494
13 Canada $409,297
14 Netherlands $400,828
15 Sweden $381,968
16 Belgium $381,114
17 Singapore $358,204
18 Norway $334,432
19 France $322,074
20 United Kingdom $309,375
21 Taiwan $297,864
22 Israel $273,417
23 Germany $256,985
24 Greenland $251,499
25 Ireland $251,337
26 Austria $250,125
27 Japan $245,238
28 South Korea $237,644
29 Italy $231,323
30 British Virgin Islands $228,342
31 Spain $222,888
32 Qatar $188,106
33 San Marino $186,804
34 Finland $186,208

Suomen julkinen velka on nyt tasoa 250 miljardia Euroa joka kasvaa vuosittain ja on peräisin ulkomailta !?

Äänestä

Sahatkin on vaikeuksissa ,vaikka Viherpiiperöthän vaatii, ettei puita saisikaan hakata kun metsän pitää co2 imuttaa. Lähi- Idässä olis kysyntää arkku värkiille, mutta rahdit on noussu valtavasti.
Metsiänyt hieman helppaa kun polttoaineet kallistuu, eli fossiilien kulutus vähennee.

Äänestä

Suomi on liian pieni ja heikko voidakseen hankkia tuloja ryöstelyllä joten vientitulot on ollut ainoa mahdollisuus.
Ja se mahdollisuus on nyt menetetty niin suunta on suuren johtajamme Iranille nopeutetulla menettelyllä lupaamaa suuntaa eli kivikautta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

jos emme osaa varautua tulevaisuuteen. Suomen talous on aina perustunut vientiin ja jos tuo mahdollisuus putoaa pois niin odottaako meitä omavaraistalous?
Tutkijat: Globalisaatio alkaa olla ohi. Näin Suomen kannattaa reagoida tilanteeseen.

https://www.voice.fi/ilmiot/tutkijat-globalisaatio-alkaa-olla-ohi-pienen-suomen-reagoitava-tilanteeseen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu