Suomen ev.-lut. kirkolla suuri joukko epäreiluja etuoikeuksia, jotka on jo aika poistaa. Nehän rikkovat yhdenvertaisuutta, kun uskonnottomia ja toisuskoisia syrjitään uskonnon tai vakaumuksen perusteella.
Kirkon julkisoikeudellinen erityisasema tarkoittaa rakenteellista syrjintää. Mutta ei siinä kaikki.
Perustuslain 76 §:n mukaan eduskunta voi hyväksyä kirkkolain vain kirkolliskokouksen tekstin mukaisesti. Eduskunnan nöyryyttämisen sijaan Patentti- ja rekisterihallitus PRH voisi hoitaa kirkon sääntöjen tarkastuksen niin kuin muidenkin yhteisöjen.
Kirkollisverojärjestelmä antaa satojen miljoonien euron edun kirkolle. Kirkosta eroajia rangastaan kirkollisverovelvollisuudella koko eroamisvuoden loppuun. Ulosotto perii tarvittaessa myös kirkollisverot.
Papit, piispat ja korkeat hallintoviranhaltijat eli asessorit kirkossa ovat julkisoikeudellisesti virkamiehiä.
Yleinen hautaustoimi on jätetty ev.-lut. kirkon uskonnottomia syrjiväksi monopoliksi, joka on valtion hallinnossa ”kirkollisasia”.
Kirkolle annetaan valtion budjetista yli 100 miljoonaa euron avustuskönttä.
Uskonnonopetuksen suuri määrä ja opetuksen pakollisuus kirkon jäsenille ilmentää kirkon ylivaltaa peruskoulussa ja lukiossa.
Lasten ja aikuisten uskonnollinen rekisteröinti väestötiedoissa on tarpeetonta paitsi verotustarpeet ja uskonnonopetuksen pakollisuudesta.
Digi- ja väestötietovirasto on tukenut kirkon vauvajäsenhankintaa, kun vauvojen nimenantolomakkeessa kysellään kirkon tarpeiden mukaisesti ns. kummienkin tietoja.
Eduskunnan valtiopäivien avajaisten ohjelmassa on avajaisjumalanpalvelus ja eduskuntakauden päättäjäisten ohjelmassa päättäjäisjumalanpalvelus.
Monin julkisten tehtävien juhlallisessa velvoittautumisessa käytetään uskonnollisesti julistuksellista valaa (virkamiehet, kansanedustajat ja varusmiehet).
Valtio maksaa pappien palkat puolustusvoimissa ja vankiloissa.
Teologialla on yliopistoissa erillinen tiedekunta, joka hoitaa kirkon pappien koulutuksesta suurimman osan.
Lakisääteiset jumalanpalvelukset ja hartausohjelmat Yleisradion radio- ja tv-kanavilla.
Vain uskonnollisilla yhdyskunnilla oikeus avioliittoon vihkimiseen, mutta uskonnottomien järjestöillä ei ole vihkimisoikeutta.
Jumalan pilkkaaminen on kriminalisoitu rikoslaissa; rangaistuksena sakko tai vankeutta.
Ev.-lut. kirkon jumalanpalveluksia ja hartauksia liitetään koulujen ja päiväkotien ohjelmaan, vaikka opetus- ja vaka-suunnitelmassa on linjattu ”uskonnollinen, katsomuksellinen ja puoluepoliittinen sitouttamattomuus”.
Ammatillisen kriisiavun ja henkisen tuen resurssointi ja kehittäminen sosiaali- ja terveydenhuollossa sekä puolustusvoimissa on puutteellista.
Kirkon etuoikeudet ovat epistä! Ne eivät häivy katseella seuraamalla.
Liity vapaa-ajattelijoihin: https://vapaa-ajattelijat.fi/liity-jaseneksi/
Aika poistaa näitä evl kirkon etuoikeuksia
Anonyymi-ap
1
233
Vastaukset 1
- Anonyymi00001
Voit lähettää nämä tai joitakin mieluisimpia kansanedustajille ja tuleville eduskuntavaaliehdokkaille, yhdelle tai useammalla, yhden tai useamman puolueen ehdokkaille: https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/hallitusohjelmatavoitteet-2027/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371463- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69926- 68733
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56713Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi240698- 37609
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33561Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7551- 39537