Nyt kun ollaan poistamassa kitkanlisäyskiviä teiltä ja toisaalta teillä on kuoppia, jossain kai kannattaa laittaa sitä poistettua hiekoitushiekkaa niihin kuoppiin sen sijaan että hiekka menisi syrjäiseen kasaan ja kuoppiin laitetaan ainetta jostain kaukaa? Ainakin parkkipaikoilla ja tosi hitailla teillä.
5 mm hiekkaa pohjalle ja päälle ½ mm hiekasta kasa joka toivottavasti uppoaa 5 mm hiekan rakoihin veden avulla jotta se on tiiviimpi?
Hiekkateillä voi olla 1 työntekijä joka kulkee pienellä sähköautolla tai hybridiautolla lapion ja ämpärin kanssa, ja ottaa tien sivusta multaa ämpäriin, kantaa mullan tiekuoppaan ja tallaa sen tasaiseksi? Tai hiekkaa. Tai metsään sopiva kärry. Sähkömoottori ettei tarvii tyhjäkäyntiä tai käynnistelyä.
Isompi systeemi voi olla jopa sellainen että kippirekan takana on 20 luukkua hiekalle ja luukku aukeaa aina kuopan kohdalla elektroniikan ohjauksessa, eli vähän niin kuin printteri hiekalle (tällä voisi vaikka kirjoittaa tekstiä lentokoneille). ½ mm uimarannan hiekka 1 cm kerroksena tekisi tiestä kivemman polkupyörille. Edes 50 cm kaista sivussa.
Etelä-Afrikassa on uusi keksintö asfaltille: (jos juuri se aine, mitä lieneekään, ei toimi Suomessa, ehkä joku muu toimii)
https://www.youtube.com/watch?v=gtVQ_GE7HKo
Tiekuoppiin ex-hiekoitushiekkaa, multaa tai uusi keksintö
9
290
Vastaukset 9
- Anonyymi00001
Nyt on kyl nähty unia
- Anonyymi00002
Ehkä pitäisi olla sähkö-pickup, jonka lavan keskellä on 2 cm reikä, jonka voi avata ja sulkea sisältä nappulalla. Pohjassa on kamera ja lamppu (niissä pyyhkimet) joiden avulla sähköauto ohjataan tiekuopan päälle ja sitten annetaan hiekan virrata kuoppaan lavalla olevasta suppilosta.
- Anonyymi00003
Näin kuorma-auton jonka hytin yläkautta puomi tien pintaan. Etäältä nähtynä se jotenkin puhalsi tavaraa railoihin.
- Anonyymi00004
Taitaa olla aika heikkoa paikata reikiä hiekoitussepelillä, ei taida tiivistyä ja pysyä paikoillaan, hihhii!
- Anonyymi00005
50 cm kuopan kanssa se on ok. Ainakin tyhjää parempi.
Eri ikäinen hiekka on erilaista.
Päälle laitettu luonnonhiekka johtaa tiivistymiseen myöhemmin.
Parasta kokeilla edes pienillä erillä ensin ämpärillä ja lapiolla, eikä vain spekuloida. - Anonyymi00007
Jos menee sepelikasan päälle seisomaan, se ensin vähän valuu sivuilta, mutta kun päälle on tallattu tasainen kohta, se vain hieman syrjääntyy kengän tieltä. Sama juttu uimarannan hiekan kanssa. Tietysti olisi hankalaa tai mahdotonta ajaa tiellä joka on pelkkää sepeliä tai hiekkaa, mutta pienen kuopan kanssa se on hyväksyttävää. Auto tai polkupyörä ei tee äkkipysähdystä paksussakaan hiekassa ja menee pienen kuopan yli inertialla. Uimarannallakin polkeminen on hankalaa mutta mahdollista.
Sitäpaitsi se 50 cm ongelma on väliaikainen ja hiekalla on taipumusta tiivistyä ja vähän käytetyillä paikoilla sillä on taipumus muuttua mullaksi halutaan sitä tai ei. Sepeli hajoaa vähitellen ja pölyä tulee myös muualta.
Myös syksyn lehdet auttaa ohuessa kasassa.
Jossain voi olla testialue kokeita varten.
Kuinka syvällä sen sepelin pitää olla "normaalin" täytteen alla että tie on tip-top kunnossa kaikkien maun mukaan?
- Anonyymi00006
"Betonimyllymies" on näköjään löytänut itselleen uuden osion S24 palstojen joukosta...
Aloittajaa siis tarkoitan. - Anonyymi00008
Maanteiden kunnossapito Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa : menetelmien ja kaluston vertailu
https://www.theseus.fi/handle/10024/924628
Tässä mainitaan Lapissa näkemäni puhallusmenetelmä. - Anonyymi00009
Suomessa alkaa 60-luku uudestaan. Ajatelkaa Suomella ei ollut suuremmin velkaa 60-luvulla, nyt on!
Eli palaamme 1800 luvun alkupuolelle pikkuhiljaa kun vielä 10 vuotta menee. Soratietä ja jengi näkee nälkää, syövät nurmikkoa niinkuin ennen vanhaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1081285
- 45901
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50726- 70666
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129654- 67616
- 53597
- 55545
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93463Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20460- 34457
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?114449Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142443- 5438
- 49437
- 51435
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e82427Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het30419- 52403
- 42400