Yleltä tulee suoratoistona itsensä paavin johtama Via Crucis - Ristin tie Roomassa-lähetys.
Heti katsomaan Yleä
Anonyymi-ap
26219
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ateistitkin voivat ihailla Rooman Colosseumin sisäpihaa, jossa tapettiin aikoinaan runsaasti kristittyjä.
Kuulemma joku leijona jäi ilman kristinuskonharhaista. Surullista leijonan kannalta.
Vai nyt sitten kelpaa Yle ja katolilaisuus.
Alkujuonnossa juontaja mainitsi useita yhteistyötä tekevää Euroopan yleisradioyhtiöitä, mutta Yleä ei luonnollisesti mainittu.
Ehkä ei mainittu siksi, koska lähetys on Yle Areenassa, ei TV:ssä.
Lähetys tullee katolilaisille nettisivuille myös jälkeenpäin katsottavaksi, Youtube-tallenteita kannattanee myös katsoa tavalliseen tapaan.
Paavi ei ole uskossa eikä hänellä ole valtuuksia julistaa evankeliumia.
Mikä sinä kuvittelet olevasi määrittelemään kenenkään uskoa?
>>>>>>Mikä sinä kuvittelet olevasi määrittelemään kenenkään uskoa?<<<<<
-----
”Juudas, ei se Iskariot, sanoi hänelle: "Herra, mistä syystä sinä aiot ilmoittaa itsesi meille etkä maailmalle?" Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Jos joku rakastaa minua, niin hän pitää minun sanani, ja minun Isäni rakastaa häntä, ja me tulemme hänen tykönsä ja jäämme hänen tykönsä asumaan. Joka ei minua rakasta, se ei pidä minun sanojani; ja se sana, jonka te kuulette, ei ole minun, vaan Isän, joka on minut lähettänyt.”
Johannes 14:22-24 FB38
-----------
Tuosta huolimatta, sinun ei tule määritellä kenenkään uskoa.
Ja kaiken lisäksi Jeesus ei edes puhu Raamatussa sanaakaan
Ei puhunut fiktiivisenä hahmona ollenkaan.
Niin, minusta olikin outoa, kun Luther kertoi, että fiktiivisellä hahmolla oli myös kaksi lasta ja Paavali kuulemma on maininnut kirjeessään myös Jeesuksen esikoisen.
Ai niin, ja Irenaeus kirjoitti ensimmäisellä vuosisadalla, jolia oli suora yhteys Jeesuksen alkuperäiseen oppilaaseen, että Jeesus kuoli vanhana.
Olisikin ollut kiva nähdä miten fiktiivisen, hämärän ja harsomaisen kuvan Jeesus itsestään loihti - olikohan se simuloitu jostakin toiselta planeetalta?!
Ei vassujen ohjelmia katsota.
Parannusta tehden pyhyyteen on suorin tie, se on pyhyyden valtatie.
Eikö kunnon luterilainen pidä paavia antikristuksena?
No ei - antikristus on vasta Jeesus itse, kun maasta ostettujen kanssa, ilmestyskirjan mukaan, tulee tuhoamaan koko kristinuskon.
Tässä tallenne tuosta tapahtumasta:
https://www.youtube.com/live/ZMnrrOK1b3o?si=5wGhnAAd7mxQbtAj
Pystyykö katsomaan, näytetäänkö siinä kuoleman kieliin kidutettu Jeesus ja hänen ristiinnaulaaminen? En kestä sadistista väkivaltaa ja pahuutta.
Ei siinä ateististen Rooman keisareiden haluamaa kidutusta näy, mutta näytetään kylläkin Rooman keskustassa olevaa Colosseumia, jossa kristittyjä surmattiin eri tavoilla näiden ateististen omaa valtaansa pönkittävien Rooman keisarien vaatimuksesta.
Via crucis on irvokas näytelmä.
Juu, en voi sitten katsoa.
Irvokkuus on kristinuskon ydintä.
Koska et ymmärrä sanomaa ja asioita sen taustalla.
Totuus on, että ihminen on irvokas. Siksi ihmisten piti tappaa viaton Jeesus julmimmalla mahdollisella tavalla.
Mutta Jumala käänsi ihmisen pahuudenkin palvelemaan omia tarkoitusperiään ja ihmisen parasta. Hän käytti ihmisen julmuutta ihmisen itsensä auttamiseen, tekemällä ristinkuolemasta pelastustien.