Datakeskuksissa valtava

Lämpöhävikki, maalämmön kerroin moninkertaistuu datakeskuksen naapurissa.
699
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Datakeskukset vievät muutenkin niin paljon sähköä, että niiden rakentamista pitäisi rajoittaa, tai ainakin verottaa tuntuvasti.

Äänestä

Ne pitää rakentaa siihen Lämmön viereen. Ja Isänniille siihen viljankuivaaja kans samaan systeemiin

Äänestä

Sähkön hinta nousee suomalaisilla ja noi laitokset ei maksa sähköstään edes markkinahintaa.

Äänestä

Vesirosvoja jäähdytystarpeineen...ilmankos Suomeen..

Äänestä
  • Varmasti vanhemmissa datakeskuksissa käytetään "kraanavettä" mutta uudemmat käyttävät merivettä tai muuta puhdistamatonta vettä esim. järvestä suoraan

    Äänestä

Kaikissa merkittävissä datakeskuksissa hukkalämpö otetaan talteen ja kierrätetään kaukolämmöksi, esimerkiksi Espoossa kaukolämmöstä tulee 40% datakeskuksista!!! Uusissa, suunnitteilla olevissa, datakeskuksissa voidaan myös hukkalämpö muuta sähköksi silloin kun kaukolämpöä ei tarvita,,,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Lämpöhävikki, maalämmön kerroin moninkertaistuu datakeskuksen naapurissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu