Purra huomauttaa, ettei Suomen nykyinen hallitus ole lainkaan kohdistanut minkäänlaisia säästöjä maatalouteen. Tähänkin on tultava muutos, Purra näkee.
– Jos katsotaan yritystukien isoa kokonaisuutta, niin maatalouden tuethan ovat siellä todella iso osuus. Sille on toki ehkä perustelunsa. Mutta tilanne, jossa tehostetaan, niin esimerkiksi ruuantuotannon tukeminen on varmasti paljon oleellisempaa kuin jonkun hömppäheinän tukeminen Purra sanoo.
Nyt sitten kaikki te hömppäheinän viljelijät, varautukaa nyt kiireesti siihen, että Riikka saksii teidän saamanne maataloustuet pieniksi palasiksi.
Purra haluaa leikata jo maataloustukiakin!
13
143
Vastaukset
- Anonyymi00001
No onhan noista maataloustuista todella paljon varaa leikatakin, aivan samoin yritystuista voi leikata todella runsaasti.
- Anonyymi00002
Leikkaisi Purra nyt vain niitä omia tulojaan jos se haluaa jotain nyt leikata.
- Anonyymi00003
Juuri noin.
- Anonyymi00004
Purra on aivan oikeassa, meillä maksetaan turhaan maailman korkeinta maataloustukea ja vielä erittäin huonosta laadusta.
- Anonyymi00008
Totta!
- Anonyymi00010
Suomen on typerää pitää tehotonta ja huonolaatuista maataloutta yllä velkarahalla ja velaksi.
- Anonyymi00012
Leikkaa se asumistuki heti. Jokainen asukoon sellaisessa mihin on varaa.
- Anonyymi00017
Sanoo sosiaalitukien nauttija maatalousloinen.
- Anonyymi00013
peräkammarin nettosaaja pummit kauhuissaan,
heinänkasvuntarkkailijat joutuu töihin... - Anonyymi00014
Eikä sanaakaan palstan aiheeesta.
- Anonyymi00015
Eikö maataloustuet kiinnosta enää lainkaan kepujulleja?
- Anonyymi00020
Anonyymi00015 kirjoitti:
Eikö maataloustuet kiinnosta enää lainkaan kepujulleja?
Ei kiinnosta.
Kepujullit ovat nykyään pelkän Kelan maksaman toimeentulotuen varassa
- Anonyymi00016
Honkaliittoa enteilee. Kiitos Riikka
Nyt pistetään tukiijulli kannattavuusloikalle.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2663338Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.791435- 661213
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991039Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:48943- 63941
- 49855
- 42787
- 47772
- 113716