Ukrainan "liittolainen"

Anonyymi-ap

Pyytää että Ukraina ei tuhoaisi Venäjän öljyteollisuutta.

Ukraina ei saa tuhota siviilikohteita, ei saa tuhota teollisuutta, ei saa aseita joilla tuhota sotilaallisia kohteita Venäjällä.

Samaan aikaan Venäjä tappaa ja murhaa siviilejä.

Ukraina joutuisi siis sotimaan molemmat kädet selän taakse sidottuna. Eikä yksikätisyys riitä?

Voisi "liittolainen" pikkaisen miettiä ennen kuin pyytää.

11

133

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Varmasti on erittäin luotettava "liittolainen" myös meille, jos hätä tulee.

      Ehkä sieltä ratsastaa joku Eastwood apuun suoraan valkokankaan läpi.

    • Anonyymi00002

      Omituist on . Zele on juutalainen ja Netanjahu sai tappaa noin 20 000 palestiinalaista lasta .

      • Anonyymi00004

        Vladimir on suomalainen. Ja saa liitellä alueita miten haluaa. Lappeenranta varmaankin seuraavana.


      • Anonyymi00007

        Niin se on mutta ei sitä saanut sanoa ei saa Sanoa mitään kielteistä totuutta Ukrainasta eikä Israelista


    • Anonyymi00003

      Kuhan nyt ei pitäisi homman sen verran hallinnassa että droneja ei tipahtelisi maahan, joka on tukenut sitä sodassa enemmän kuin kukaan muu. Että olkaa hyvä vaan. En tajua miten tuonkin suhteen Suomi vaan kumartelee ja vähättelee asiaa. Vittu mikä ämmäkansa tämä on. Vittu tänne ei eksy yhtään dronea. Jos ei rahkeet riitä niiden käytön suhteen, niin sitten niitä ei käytetä meidän rajojen lähellä.

      "Mutku Venäjän syy, ku häiritsee niiden navigointia". Nii, no valtio johon hyökätään droneilla varmaan pyrkii häiritsemään hyökkäystä. Vai mitä? Venäjän pitäisi vaan tuijottaa niitä droneja kun tulevat kohti. Ihmiset on jotenkin niin vitun kaksinaismoralistisia koko tossa Ukraina-Venäjä sodassa. Samat säännöt kaikille. Ja vittu jos tänne tänne on jo kolme dronea eksynyt, niin kyllä nyt siinä vaiheessa voisi sanoa sille valtiolle jonka vehkeitä ovat, että niitä ei tule enää yhtään meidän rajojen sisälle tai se on sodanjulistus.

      Mitä pelleilyä tää oikein on. Ukrainassa nauretaan Suomelle. Mitä ämmiä täällä oikein ollaan kun tuollainen sallitaan? Vielä kolme kertaa. Näen jo sen kun sattuu eka kerta kun joku drone räjäyttää vahingossa jonkun suomalaisen korttelin. Sekin varmaan lakaistaan maton alle, ja mentaaliakrobatioidaan että on Venäjän syy. Alkaa kohta tuntua että tämä on tietoinen taktiikka Ukrainalta vetää Suomi mukaan omaan sotaansa. Olisi voinut viedä tämä drone saagansa muuallekin kuin Suomen rajalle. Mutta tähän sitten päättivät sen keskittää. Nyt vähän valoja päälle ihmiset.

    • Anonyymi00005

      Eli putin on hädissään soittanut Trumpille ja pyytänyt apua.

    • Anonyymi00008

      Niin? Pitäisikö siviilienkin saada tuhota armeijoita mielin määrin ja oikein hallituksien antaman luvan kanssa? Niskuroijat vietäisiin putkaan.

    • Anonyymi00009

      Primorskin ja Ust-Lugan öljysatamat eivät ole laillinen iskukohde, vaan kyseessä on sotarikos, Suomenkaan ei kannattaisi mitenkään hyväksyä tuollaista. Itseään puolustavalle ei ole yhtään sen enempää oikeutta tehdä sotarikoksia.
      Yksiselitteisesti pelkät vientitulot ja sitä kautta sodan rahoittaminen eivät riitä syyksi pommituksiin. Pitää olla suora yhteys itse sodankäyntiin, esim jalostamot Venäjällä voidaan jossakin määrin katsoa sellaisiksi koska ne tuottavat polttoaineita myös maan sotilasajoneuvoihin. Sen sijaan primorskin ja UstLugan satamista lähtee raaka-öljy ulos muihin maihin jalostettaviksi, niitten tarpeisiin.
      Näin kuitenkin oikeassa elämässä. Toki Venäjä tekee samalla tavalla sotarikoksia, mutta niistä ei kannata itkeä jos ei näistäkään. Mutta noin yleisesti ottaen Suomessakaan ei kannattasi viljellä tarinaa että naapurin vientisatamat ovat laillinen kohde Ukrainan drooneille, eivät ole. Moraalinen oikeus korkeintaan on, mutta ei muuta.

      • Anonyymi00013

        Tähän on helppo ratkaisu ja sen avaimet on putinilla. Hän voi lopettaa sodan heti kun haluaa.


    • Anonyymi00010

      Ukraina on päässyt tavoitteeseensa, ja öljyn valmistus, varastointi, ja myyminen on loppu. Tuollaisen jalostamon rakentaminen vie vuosia ja kun niitä on lukuisia samaan aikaan, ei löydy tekijöitä eikä tarvikkeita. Putkia, laipppoja, tiivisteitä, pumppuja, instrumentteja, kompressoreja, katalyyttejä, pultteja, sähköjohtoja, kaapeleita, valokuitukaapeleita. Enää ei Ukrainan kannattaisi tulata voimavarojaan noihin, jo tuhottuihin laitoksiin. Riittää, kun ne eivät enää toimi.

    • Anonyymi00011

      Toivottavasti Venäjä voittaa ja opettaa teitä Ukrainan perseen nuolijat

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      75
      842
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe