ja hyökkäyssodasta, joka jakaa ihmisiä hyviin ja pahoihin.
"Venäjän valtion politiikka perustuu valheelle, oman edun tavoittelulle ja suurvalta-asemalle. Moskovan patriarkaatti on sitonut itsensä tuohon politiikkaan ja toimii valtion myötäilijänä ja apurina sekä kansaa kokoavana voimana. Kirkko ja valtio elävät yhteisessä suuressa valheessa ortodoksisuudelle täysin vierasta elämää"
Voiko sen selvemmin sanoa kuin teologi ja Valamon opiston opettaja Juha Riikonen sanoo.
Ortodoksit kärsivät Moskovan alistamispolitiikasta,
6
385
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tämä mieletön hyökkäyssota kertoo venäläisille kristityille sen, että oikeudenmukaisuus ja rauha kuuluvat aina yhteen, mutta ne eivät koskaan riitä. Tarvitaan totuutta ja anteeksiantoa, ei vihaa ja pelkoa.
Oikeutta ja rauhaa ei saa ilman totuutta. Totuus on välttämätön, mutta jos siihen ei liitetä anteeksiantoa ja jos ei olla valmiita menemään vallitsevan tuskan taakse, venäläisten takia epäsymmetria Euroopassa jatkuu ja kaikki joutuvat elämään häiriöalttiissa maailmassa.
Anteekksianto on oikeuden korkein muoto, josta todistuksena on Jeesuksen ristinkuolema ja ylösnousemus. - Anonyymi00002
Kirill voisi lopettaa sodan tukemisen, ja alkaa puhumaan rauhasta, ja rakkaudesta.
Onko taloudelliset tekijät suurin syy, että näin ei tapahdu? - Anonyymi00003
Putin käyttää ulkoista uhkaa ja uskontoa pönkittämään omaa asemaansa, ja näyttää siltä, että diktaattoriksi haluava Trump matkii tässäkin suurta idolliaan Putinia.
- Anonyymi00004
Putunia ei kannata matkia ainakaan sodankäynnissä. Sodassa on kuollut enemmän venäläisiä kuin kaikissa muissa sodissa toisen maailmansodan jälkeen yhteensä. Sotilaiden tappiot ylittäät jo miljoonan eikä se ketään hetkauta. Miljoonan venäläisen kuolema on vain ilmoitusasia. Joskin ne ovat itseaiheutettuja, ei kukaan ole hyökännyt heidän maahansa eikä tehnyt sinne ennaltaehkäisevää iskua. Vaikka olisi kyllä kannattanut.
- Anonyymi00005
Jotain venäläisyydessä, ja heidän ortodoksi uskonnossa ihmetyttää, kun sieltä ei kuulu pientäkään rauhansanomaa, vaikka jo miljoonissa voidaan laskea sodan mieleltään, ja ruumiiltaan vammautuneet, ja kuolleet sodassa joka ei mitenkään liity maan puolustukseen, vaan yhden miehen suuruuden hulluuteen, ja valta-asemaan.
Sodan alussa, Kirill jopa siunasi uudet aseet, ja on myöhemminkin antanut täyden tukensa Putinin toimille. Ei ihme, että Putinin sylikoiraksi häntä on nimitetty. - Anonyymi00006
Koettelemusten ajat ovat kirkolle merkki, että on tullut aika katumukselle, uudelle kasvulle ja muutokselle.
https://aamunkoitto.fi/maailmalta/sisar-vassa-korostaa-ajan-pyhittamista-seka-arvostelee-tiukasti-patriarkka-kirillia/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322088Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461705Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121476Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041226Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041024Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76968- 59855
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,34822Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52789Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101743