ja hyökkäyssodasta, joka jakaa ihmisiä hyviin ja pahoihin.
"Venäjän valtion politiikka perustuu valheelle, oman edun tavoittelulle ja suurvalta-asemalle. Moskovan patriarkaatti on sitonut itsensä tuohon politiikkaan ja toimii valtion myötäilijänä ja apurina sekä kansaa kokoavana voimana. Kirkko ja valtio elävät yhteisessä suuressa valheessa ortodoksisuudelle täysin vierasta elämää"
Voiko sen selvemmin sanoa kuin teologi ja Valamon opiston opettaja Juha Riikonen sanoo.
Ortodoksit kärsivät Moskovan alistamispolitiikasta,
6
289
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tämä mieletön hyökkäyssota kertoo venäläisille kristityille sen, että oikeudenmukaisuus ja rauha kuuluvat aina yhteen, mutta ne eivät koskaan riitä. Tarvitaan totuutta ja anteeksiantoa, ei vihaa ja pelkoa.
Oikeutta ja rauhaa ei saa ilman totuutta. Totuus on välttämätön, mutta jos siihen ei liitetä anteeksiantoa ja jos ei olla valmiita menemään vallitsevan tuskan taakse, venäläisten takia epäsymmetria Euroopassa jatkuu ja kaikki joutuvat elämään häiriöalttiissa maailmassa.
Anteekksianto on oikeuden korkein muoto, josta todistuksena on Jeesuksen ristinkuolema ja ylösnousemus. - Anonyymi00002
Kirill voisi lopettaa sodan tukemisen, ja alkaa puhumaan rauhasta, ja rakkaudesta.
Onko taloudelliset tekijät suurin syy, että näin ei tapahdu? - Anonyymi00003
Putin käyttää ulkoista uhkaa ja uskontoa pönkittämään omaa asemaansa, ja näyttää siltä, että diktaattoriksi haluava Trump matkii tässäkin suurta idolliaan Putinia.
- Anonyymi00004
Putunia ei kannata matkia ainakaan sodankäynnissä. Sodassa on kuollut enemmän venäläisiä kuin kaikissa muissa sodissa toisen maailmansodan jälkeen yhteensä. Sotilaiden tappiot ylittäät jo miljoonan eikä se ketään hetkauta. Miljoonan venäläisen kuolema on vain ilmoitusasia. Joskin ne ovat itseaiheutettuja, ei kukaan ole hyökännyt heidän maahansa eikä tehnyt sinne ennaltaehkäisevää iskua. Vaikka olisi kyllä kannattanut.
- Anonyymi00005
Jotain venäläisyydessä, ja heidän ortodoksi uskonnossa ihmetyttää, kun sieltä ei kuulu pientäkään rauhansanomaa, vaikka jo miljoonissa voidaan laskea sodan mieleltään, ja ruumiiltaan vammautuneet, ja kuolleet sodassa joka ei mitenkään liity maan puolustukseen, vaan yhden miehen suuruuden hulluuteen, ja valta-asemaan.
Sodan alussa, Kirill jopa siunasi uudet aseet, ja on myöhemminkin antanut täyden tukensa Putinin toimille. Ei ihme, että Putinin sylikoiraksi häntä on nimitetty. - Anonyymi00006
Koettelemusten ajat ovat kirkolle merkki, että on tullut aika katumukselle, uudelle kasvulle ja muutokselle.
https://aamunkoitto.fi/maailmalta/sisar-vassa-korostaa-ajan-pyhittamista-seka-arvostelee-tiukasti-patriarkka-kirillia/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1862690Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 84954
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239819Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka285775Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies89774Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708