Ortodoksit kärsivät Moskovan alistamispolitiikasta,

Anonyymi-ap

ja hyökkäyssodasta, joka jakaa ihmisiä hyviin ja pahoihin.
"Venäjän valtion politiikka perustuu valheelle, oman edun tavoittelulle ja suurvalta-asemalle. Moskovan patriarkaatti on sitonut itsensä tuohon politiikkaan ja toimii valtion myötäilijänä ja apurina sekä kansaa kokoavana voimana. Kirkko ja valtio elävät yhteisessä suuressa valheessa ortodoksisuudelle täysin vierasta elämää"
Voiko sen selvemmin sanoa kuin teologi ja Valamon opiston opettaja Juha Riikonen sanoo.

9

520

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tämä mieletön hyökkäyssota kertoo venäläisille kristityille sen, että oikeudenmukaisuus ja rauha kuuluvat aina yhteen, mutta ne eivät koskaan riitä. Tarvitaan totuutta ja anteeksiantoa, ei vihaa ja pelkoa.

      Oikeutta ja rauhaa ei saa ilman totuutta. Totuus on välttämätön, mutta jos siihen ei liitetä anteeksiantoa ja jos ei olla valmiita menemään vallitsevan tuskan taakse, venäläisten takia epäsymmetria Euroopassa jatkuu ja kaikki joutuvat elämään häiriöalttiissa maailmassa.

      Anteekksianto on oikeuden korkein muoto, josta todistuksena on Jeesuksen ristinkuolema ja ylösnousemus.

    • Anonyymi00002

      Kirill voisi lopettaa sodan tukemisen, ja alkaa puhumaan rauhasta, ja rakkaudesta.
      Onko taloudelliset tekijät suurin syy, että näin ei tapahdu?

    • Anonyymi00003

      Putin käyttää ulkoista uhkaa ja uskontoa pönkittämään omaa asemaansa, ja näyttää siltä, että diktaattoriksi haluava Trump matkii tässäkin suurta idolliaan Putinia.

      • Anonyymi00004

        Putunia ei kannata matkia ainakaan sodankäynnissä. Sodassa on kuollut enemmän venäläisiä kuin kaikissa muissa sodissa toisen maailmansodan jälkeen yhteensä. Sotilaiden tappiot ylittäät jo miljoonan eikä se ketään hetkauta. Miljoonan venäläisen kuolema on vain ilmoitusasia. Joskin ne ovat itseaiheutettuja, ei kukaan ole hyökännyt heidän maahansa eikä tehnyt sinne ennaltaehkäisevää iskua. Vaikka olisi kyllä kannattanut.


    • Anonyymi00005

      Jotain venäläisyydessä, ja heidän ortodoksi uskonnossa ihmetyttää, kun sieltä ei kuulu pientäkään rauhansanomaa, vaikka jo miljoonissa voidaan laskea sodan mieleltään, ja ruumiiltaan vammautuneet, ja kuolleet sodassa joka ei mitenkään liity maan puolustukseen, vaan yhden miehen suuruuden hulluuteen, ja valta-asemaan.
      Sodan alussa, Kirill jopa siunasi uudet aseet, ja on myöhemminkin antanut täyden tukensa Putinin toimille. Ei ihme, että Putinin sylikoiraksi häntä on nimitetty.

    • Anonyymi00006
    • Anonyymi00007
    • Anonyymi00008

      Ei sotahulluus ole niin kovin ihmeellistä tänä päivänä.

    • Anonyymi00009

      Arkkipiispa Elian kannanotto patriarkka Kirilin lausuntoon ydinaseesta on ennemmän kuin oikea ja kertoo, mihin Bysantissa syntynyt ortodoksinen sinfonia, valtion ja kirkon yhteistyö ja toisten tukeminen voi pahimmillaan johtaa. Se ei ole tervettä kristillisyyttä.

      Jo aikoinaan toisen maailmansodan jälkeen Suomen seitsemäntenä presidenttinä toiminut Juho Kusti Paasikivi totesi venäläisistä: "Kyllä minä ryssät tunnen. Minä tunnen sen kansan ja se on huono kansa. Se kansa on kyvytön ja saamaton. Ei ole ihmiskunnalle mitään hyvää antanut."

      https://ort.fi/news/pyhaa-ei-voi-varvata-arkkipiispa-elian-kannanotto-moskovan-patriarkka-kirillin-lausuntoon-ydinaseesta/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      19
      1168
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      57
      965
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      933
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      54
      863
    5. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      761
    6. 61
      715
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      81
      696
    8. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      662
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      37
      660
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      596
    Aihe