Kokemuksia? Olen kiinnostunut psykoterapiasta, mutta pitää julkisella mennä ensin terveyskeskukseen lääkärille, jotta saa prosessin käyntiin. Tiettyjen ikävien kokemusten käsittelyä kaipaisin terapeutin kanssa. Onko jollekin tullut väärä diagnoosi tai muita ongelmia julkisella?
B lausunto psykoterapiaan
24
199
Vastaukset
- Anonyymi00001
Itellä tuli. Tosin osastonkautta
- Anonyymi00002
Kerro lisää?
- Anonyymi00003
Oliko sulla anoreksia?
- Anonyymi00019
Anonyymi00003 kirjoitti:
Oliko sulla anoreksia?
Nääh, ihan autismi ja nuoruuden tyhmyyksiä. Sain väärän diagnoosin kaksisuuntasesta vaikka oon vaan autisti
- Anonyymi00004
Siis onko jollakin kokemuksia että julkisella onkin joku ns natsi-lääkäri määrännyt het psykallle vaikka hakisi vain keskusteluterapiaa?
- Anonyymi00005
Pakkohoito on viiminen keino, kun avohoito tai muut mielenterveyspalvelut eivät ole riittäviä.
- Anonyymi00006
Oletko hakemassa kelan psykoterapiaa kun puhut lääkärin B lausunnosta?
- Anonyymi00007
Joo. Minkälainen prosessi?
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Joo. Minkälainen prosessi?
Se kelan kuntoutustpsykoterapia ei tapahdu julkisella puolella. Sinun pitää itse etsiä terapeutti kelan hyväksymistä terapeuteista.
- Anonyymi00009
Anonyymi00007 kirjoitti:
Joo. Minkälainen prosessi?
kelan sivuilla kerrotaan miten toimit
- Anonyymi00014
Anonyymi00007 kirjoitti:
Joo. Minkälainen prosessi?
Eka tarttee julkiselta lääkärin paperit ja muuta byrokratiaa. Vasta sit voi ite ettiä. ja siinä voi kestää kuukausia
- Anonyymi00016
Anonyymi00007 kirjoitti:
Joo. Minkälainen prosessi?
Voit saada Kelan korvaamaa psykoterapiaa, jos olet 16–67-vuotias
työ- tai opiskelukykysi on uhattuna mielenterveyden häiriön vuoksi
sinulla on todettu mielenterveyden häiriö, johon olet saanut asianmukaista hoitoa vähintään 3 kuukauden ajan
psykiatrin lausunnon perusteella voidaan arvioida, että kuntoutuspsykoterapia on tarpeen työ- tai opiskelukykysi tukemiseksi tai parantamiseksi.
- Anonyymi00010
Pääasia että saat eläkkeen koska olet sodassa maailman onnellisin maa kanssa.
- Anonyymi00011
juu se on ihan yleistä nykyään että pelätään mennä julkisen puolen mielenterveys palveluihin, julkisellahan on kunnan/valtion etu ensi sialla.
- Anonyymi00012
Mutta onko se pelko perusteltua, jos kunta ja valtio koostuu minusta ja minun kaltaisista ihmisistä?
- Anonyymi00015
Eli mitä riskejä julkisella?
- Anonyymi00017
Voihan sitä mennä yksityisellekin jos on varaa.
- Anonyymi00020
Anonyymi00015 kirjoitti:
Eli mitä riskejä julkisella?
se ettei saa lainkaan
- Anonyymi00024UUSI
Anonyymi00020 kirjoitti:
se ettei saa lainkaan
Jos sinä et pääse edes esim psykiatriselle sairaanhoitajalle juttelee niin sinä voit tehdä muistutuksen sille taholle.
- Anonyymi00018
Been saa siltä väliltä mut se vaa häirittee kaikkii.
- Anonyymi00021
Terapia on työskentelymuoto, jossa ihminen itse yrittää työstää omia ongelmiaan terapeutin avustuksella. Se ei siis ole kuin pilleri jonka nappaamalla elämän kaikki ongelmat ratkeaa, vaan terapian onnistumisen kannalta tärkeintä on se että on oma halu, ja kyky (luetaan vointi) sellainen että se kannattaa aloittaa.
ja jos totta puhutaan, niin pelkään, että silloin ei ole ehkä terapiakunnossa, jos pelkää saavansa väärän diagnoosin lääkärille mennessä.
Mitä julkisen ja yksityisen väliseen eroon tulee, niin mielestäni suurin ero on jonotusajoissa. Täälläpäin yksityiseltä saattaa saada terapialähetteen heti parin käyntikerran jälkeen, jotka yleensä ajoittuvat noin kolmen kuukauden päähän toisistaan, kun julkisella puolella menee varmasti vuosi, ennen kuin on lähetettä.
Tämän jälkeen sitten alkaa se kelan prosessi ja terapeutin etsintä, josta joku jo maintisikin yllä. - Anonyymi00022
Saat A ja B lausunnon sairaalan ja julkisen psykoosin kautta.
Ja sitten eläkkeen maailman onnellisin maa.
Voimia hoitaa homma!- Anonyymi00025UUSI
Kuntoutuspsykoterapian tavoitteena on tukea
opintojen edistymistä
työelämässä pysymistä
työelämään siirtymistä tai sinne palaamista.
- Anonyymi00023
Lääkitys ja eläke.
Puhuminen hihhulien kanssa on haaskattua aikaa.
Nimim kokemusta on
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain617520Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232946- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651659Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151468Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1691419- 1311163
- 77863
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 52755