Apache, Chinook, Cherokee...

Hassua miten USA on ottanut tuhoamiensa alkuperäiskansojen eli amerikanintiaanien heimojen nimiä käyttöön mm. Helikopterien ja autojen nimissä. Hyvin se on myös onnistunut, nimien käyttö oli hyvä ja omaperäinen veto. Sellaista cowboy yankee meininkiä.
17177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Picatinny myös intiaanien kieltä. Se on yleinen aseen tarvike/tähtäin kiskon tyyppi.

Äänestä

Ja nyt näillä helikoptereilla tuhotaan taas muita kansoja😁

Äänestä

Comanche helikopteri voi ampua Tomahawk ohjuksia...

Äänestä

Eurooppalaiset tuhosi intiaanit. jenkit ja ransut

Äänestä

Amerikan alkuperäisväestön, "intiaanien", väestökato oli pääosin eurooppalaisten tuomien tautien (kuten isorokon) syytä, mutta väkivaltaiset kuolemat olivat myös yleisiä. Vuosina 1492–1600 arviolta 56 miljoonaa alkuperäisasukasta kuoli, mikä muutti ilmastoa. Tappajia olivat siirtomaavalloittajat, uudisasukkaat, palkkionmetsästäjät ja Yhdysvaltain armeija.

1Äänestä
  • Lukekaa nyt se Ilmestyskirjan 13. luku tarkaan.

    Äänestä

  • 13. luvun peto 2. tappaa - 7 pedoista 4 ja maailma pelastuu ja alkaa 1000v valtakunta.

    Äänestä

  • "Anonyymi00004
    2026-04-05 19:16:05
    Tappajia olivat siirtomaavalloittajat, uudisasukkaat, palkkionmetsästäjät ja Yhdysvaltain armeija."
    <<<<<<<<<<<<<
    Suosittelen lukemaan:
    "Haudatkaa sydämeni Wounded Kneehen"
    https://fi.wikipedia.org/wiki/Haudatkaa_sydämeni_Wounded_Kneehen

    Kertoo raadollisesti Intiaanien joukko murhista.

    Äänestä

Koneet nimetään uudestaa, Trump 1, Trump 2 ja Trump 3.

Äänestä

Miettikääpä miten nuo nimet ovat muodostuneet. Ne ovat jokainen vaatineet satoja vuosia intiaanien elämäntyyliä ja kaikkiin niihin sisältyy todella paljon historiaa. Ehkä siksi niillä on niin paljon painoarvoa ja merkitystä. Luultavasti intiaanien kielessä on myös mietitty ääntämistä ja sen vaikutusta, ja nimet ovat muodostuneet satojen vuosien aikana luonnonläheistä elämää eläessä.

USA on toki myös viljellyt niitä muistiimme lukemattomissa sotaelokuvissa joissa apachet yms. Lentävät, vapautta tuomassa terroristien maihin, joihin usein liittyy myös öljy jollakin lailla...

Äänestä
  • Iranissa on maailman maista kolmanneksi suurimmat öljyvarannot. Suurimmat on Venezuelalla. Saudi-Arabia kakkosena.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Iranissa on maailman maista kolmanneksi suurimmat öljyvarannot. Suurimmat on Venezuelalla. Saudi-Arabia kakkosena.

    Suora ote iltasanomien uutisesta juuri nyt:

    1"Trump huomautti, että hänelle sopii aivan hyvin ottaa Iranin öljyvarat, jos Iran ei suostu sopimukseen."

    Linkki: https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011917601.html

    Äänestä

Komanssit eivät kutsuneet itseään komansseiksi, joka tarkoittaa "häntä, joka haluaa aina taistella", eivätkä apassitkaan kutsuneet itseään apasseiksi, toisen heimon nimellä se tarkoittaa yksinkertaisesti "vihollista".

Muillakin heimoilla oli nimi, jonka olivat antaneet toiset heimot, lähinnä halventamis tarkoituksessa.

Onhan se tavallaan kunnianosoitus näille heimoille, että taisteluhelikoptereille on annettu intiaaniheimon nimi, näitä intiaaneja pidettiin pelottavina vastuksina kenelle tahansa.

Äänestä
  • Intiaanit olivat urheita ja taistelijoita. Heidän nimien käyttö on kunniaa tekevää heidä urheudesta.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Intiaanit olivat urheita ja taistelijoita. Heidän nimien käyttö on kunniaa tekevää heidä urheudesta.

    Intiaanikulttuurit olivat usein soturikulttuureita, joissa vain sotimalla saattoi nousta päälliköksikin, myös hevosvarkaus oli erittäin kunniallista toimintaa.

    Varisintiaanien viimeinen sotapäällikkö sai arvonsa varastaessaan saksalaisilta kymmeniä hevosia Toisen Maailmansodan aikana, sen jälkeen ei ole enää sotapäälliköitä varisintiaaneilla ollut, sodat ovat loppuneet intiaaneilta, eikä vanhoja perinteitä voida enää vaalia perinteisellä tavalla. Intiaaneja tosin palvelee edelleenkin armeijassa, sotiminen sopii edelleenkin heille, vaikka vanhat tavat ovat jo lähes kokonaan kadonneet.

    Olihan ne sodat raakoja, päänahat vietiin jopa lapsilta, ja naisiltakin, koska niitä pidettiin suuressa arvossa, vaadittiin rohkeutta päästä niin lähelle vihollista, että saattoi tappaa lapsenkin, joita suojeltiin tietenkin kaikkein eniten, Myös ruumiiden häpäiseminen ja silpominen oli monien heimojen tapana, naiset usein raiskattiin, ennen tappamista, eli se lännenelokuvien antama kuva rauhallisista intiaaneista on täysin väärä. Jotkut heimot saattoivat vielä syödä vihollistensa lihaakin, eli ihmissyöntiäkin esiintyi.

    Äänestä

Hassua, heh. Hyvää pääsiäistä!

Äänestä

Intiaanit eivät ehtineet drooneja värkkäämään . Oisivat olleet ehkä parempia Orpon Ek.n työvoimapulan paikkaajia . Oisivat tuoneet mukanaan kauniita intiaani naisiakin . Oisivat pistäneet nämä muhametit myös kuriin . Vaatii osaamista , jota ei suomessa ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hassua miten USA on ottanut tuhoamiensa alkuperäiskansojen eli amerikanintiaanien heimojen nimiä käyttöön mm. Helikopterien ja autojen nimissä. Hyvin se on myös onnistunut, nimien käyttö oli hyvä ja omaperäinen veto. Sellaista cowboy yankee meininkiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu