Hallitus määräsi lukukausimaksut EU-maiden ulkopuolelta suomalaisiin lukioihin tuleville, suomalaisen veronmaksajan rahalla opiskeleville.
Loistavaa taas hallitus, te todellakin saatte asioita tehdyksi.
Hallitus määräsi lukukausimaksut EU:n ulkopuolelta tuleville.
9
137
Vastaukset
- Anonyymi00001
”Hallituksen päätös oli todella törkeä. Suomi kärsii osaajapulasta[.]”
-Lähilukioyhdistyksen puheenjohtaja Ylellä
Lähilukioyhdistyksen? Voi ironiaa.- Anonyymi00004
Suomessa aletaan pikkuhiljaa heräämän vasta, kuinka paljon erilaisia yhdistyksiä on kuppaamassa rahaa. Työttömiä tosin tulee enemmän ja näinköhän näistä on paikkaamaan 'työvoimapulaa'.
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Suomessa aletaan pikkuhiljaa heräämän vasta, kuinka paljon erilaisia yhdistyksiä on kuppaamassa rahaa. Työttömiä tosin tulee enemmän ja näinköhän näistä on paikkaamaan 'työvoimapulaa'.
Niin kyllä ne työt pitää kohdistaa kuten koulutusrahatkin kantaväestöön.
- Anonyymi00002
Hienoa hallitus, teette koko ajan oikeanlaisia muutoksia älyttömyyksiin. Jotkin asiat varmaan tulleet voimaan Nokian kulta-aikoina jolloin kuviteltiin että rahaa on jatkossakin rajattomasti.
- Anonyymi00003
SDP ja Vihervasemmisto varmaan repii hiuksiaan
- Anonyymi00006
Monet tulee Suomeen juurikin maksuttoman koulutuksen takia mutta lähtevät pois sen jälkeen korkeiden elinkustannusten takia.
- Anonyymi00007
Riikka tässä hei.
Maksullinen lukukausimaksu kuuluu täysimääräisenä kelakorvattaviin menoihin.- Anonyymi00008
Ulkomaalaisille he kun edustavat työperästä maahanmuuttoa toisin kuin te luuseri suomalaiset
hahaHHAAAAHHHAAA.
myöhemmin kun muuuttuu maksulliseksi myös suomalaiset maksaa itse vain työperäisten maahanmuuttajien etu,
heeehhhhhHAHAHAAAA!
- Anonyymi00009
Täytyy muistaa että Marinin hallitus houkutteli noita myös sillä että perheen voi ottaa mukaan elämään sossun tuilla. Kalliiksi tuli, kunnes nykyhallitus perui.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 153329
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061577Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2251075Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 124871
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2836Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29807- 10805
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks45789