Kirkko, Kyriake
Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat,
Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko.
1. Moos. 7:1
Herra sanoi Nooalle: "Mene perheinesi arkkiin, sillä minä olen havainnut sinut ainoaksi vanhurskaaksi tämän sukupolven joukossa.
1. Piet.3
"veden kantamana", ei veteen upottamalla
20 jotka muinoin eivät totelleet Jumalaa, kun hän Nooan päivinä kärsivällisesti odotti sen ajan, kun arkkia rakennettiin. Vain muutama ihminen, kaikkiaan kahdeksan, PELASTUI ARKISSA VEDEN KANTAMANA.
21 Tuon esikuvan mukaisesti TEIDÄT PELASTAA NYT KASTE, ei siksi että te siinä luovuitte saastaisesta elämästä, vaan koska Jumala teki kanssanne hyvän omantunnon liiton. Sen perustuksena on Jeesuksen Kristuksen ylösnousemus.
- "veden kantamana", ei veteen upottamalla -
7
152
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tärkeä pointti luopuminen saastaisesta elämästä.
- Anonyymi00003
Apostoli Olsen ja johtava pastori Piensoho esikuvina.
- Anonyymi00006
Suomessa on 3,5 miljoonaa jumalatonta pakkovauvakastettua.
Jumalaton arkkipiispa käskee vihkiä homoja. - Anonyymi00008
Anonyymi00006 kirjoitti:
Suomessa on 3,5 miljoonaa jumalatonta pakkovauvakastettua.
Jumalaton arkkipiispa käskee vihkiä homoja.Maassa, jossa kiihottaminen kansanryhmää vastaan on selkeästi kielletty, suomi 24 ylläpitää palstaa, jossa valitsevan käytännön mukaan saa vapaasti solvata, vainota ja kertoa halventavia, selvästi valheellisia tarinoita uskonnollisesta ryhmästä, helluntailaisuudesta. Kuinka voi olla näin!
Eikö suomi24:n ylläpidossa ole yhtä ainoaa järkevää ja oikeudentajuista ihmistä, jolla olisi valta poistaa helluntailaisuutta käsittelevä palsta!
- Anonyymi00004
Ei mistään tarvitse luopua eikä mistään voi silloin tuomita.
Tai jos tuomitsee se on harhaoppia, koska toimii vastoin Raamatun sanaa eikä usko että tarvitaan vain kaste. Saastaisuus saa jäädä. - Anonyymi00007
Tämä on väärennös. Lue se vanhasta laterilaisesta Raamatusta, siellä se on oikein.
- Anonyymi00009
Jos joutuu luopumaan saastaisesta elämästä, niin sellaista en lue tai jos luen, en usko.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.4332748IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk862025- 1611596
Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.821532Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten171466Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää4591248- 1471084
Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu511055Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla44932Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R450922