Tässä on hyvä artikkeli sosiaali- ja terveysministeriön järjestöavustuksista ja tämän vuoden jaetut summat. Rahaa näyttää riittävän tuhlattavaksi, ei valtiolla mitään rahapulaa näytä olevan. Itse en ymmärrä tällaista ollenkaan, että annetaan vuosien aikana jopa miljoonia avustusrahaa, eikä sen käyttöä valvota lainkaan. Vastuutonta taloudenpitoa.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011913898.html
STEA:n avustukset tänä vuonna.
6
129
Vastaukset
- Anonyymi00003
Uskomattomaltahan tuo avustusten jako tuntuu. Suomi on päästetty täysin rappiolle. Täällä ihmiset ja järjestöt on totuteltu siihen, että itse ei tarvitse tehdä mitään koska kyllä valtio antaa rahaa niin paljon kun vain pyydätte ja enemmänkin. Rahaa onkin sitten jaettu pikein isolla kädellä ja nyt alkaa tulla pohja näkyviin valtion kassasta. Suomesta on tehty täysin sosialistinen maa.
- Anonyymi00004
Älä persuile paskaa. Vastahan mm. ministeri Tavio jakoi miljoonia erinäisille lahkolaisten järjestöille.
- Anonyymi00005
Kansainvälisen salaliiton hörhöt ovat vallanneet Suomen päätöksenteon.
- Anonyymi00006
Kyllähän tämäkin rahan jakaminen kaikenlaisille järjestöille ja harrastuspiireille liittyy siihen näkemykseen, että yhteiskunnan tehtävä on maksaa ne. Suomalaiset tottuivat siihen hyvinvointiyhteiskunta tarjoaa kaikenlaista ilmaiseksi tai melkein ilmaiseksi.
Kun sosialismi on tavoitteena, niin ei tajutakaan sitä, että rahalaatikon pohja alkaa jo häämöttää. Neuvostoliitto oli meidän mallimaa, mutta kuinkas sitten kävikään? - Anonyymi00007
Seuraava hallitus jatkaa Neuvostoliiton tekemistä suomeen demareiden johdolla.
- Anonyymi00008
Kyllä hallituksella ja kansanedustajilla on kesä pilalla. Onneksi on festareita vielä jäljellä. Pääsee pääministeri, Sohvi, Sari + muut nauttimaan ilmaisista viinoista ja sapuskoista veronmaksajien rahoilla. Jotain tukeahan nämä tyhjänpäiväiset kemutkin saavat.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5531801Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18877- 84873
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101806Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50729- 63715
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2707- 64681
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?74638- 65543