Nyt kiistellään, kuka voitti sodan. Israel ja USA tietysti. Iranin johto on tapettu sodassa vihollisina, Iranin kyky rakentaa ydinase heikentynyt, armeijan ohjukset ja ohjus tehtaat tuhottu, samoin laivasto ja ilmatorjunta, Iranin kyky hyökätä muualle on tuhottu, ja tuki prokseille on loppunut.
Ja tämä on tulitauko, mitä rauhansopimuksen tulee on eri asia.
Trumpin oli pakko tehdä rauha sisäpoliittisista syistä. Joutuu nyt valtakunnanoikeuteen monesta syystä. Jänisti taas, USAn ja Israelin etu olisi ollut jatkaa vielä sotaa.
Koko Iranin sivilisaation uhkaaminen tuholla oli sotarikos. Vaikka olikin vain neuvottelutaktiikkaa.
Tulitauko Iranin sodassa
16
270
Vastaukset 16
- Anonyymi00001
Uraanin rikastus jatkuu. Vuoden päästä Iranilla onkin sitten ydinase ja Hormuzinsalmesta pääsee vain islamiin kääntyneiden maiden laivat läpi.
- Anonyymi00002
Jospa se on pattitilanne kuten shakissa .
- Anonyymi00003
Jokaisen sodan kohdalla kannattaa keskittyä pohtimaan sitä että mikä vaikutus sodalla on Suomen ja tavallisen ihmisen talouteen? Korot ovat nousseet rajusti mikä nostaa asuntolainakuluja. Bensiinin ja dieselin hinnannousu vaikuttaa kuljetusten hintaan ja auton käyttökuluihin. Inflaatio nousee mikä tarkoittaa että kaikki kallistuu.
Sodan voittajia ovat aseteollisuus ja energiayhtiöt. Häviäjiä tavalliset ihmiset joiden elämä kallistuu.Sota on aina paha asia kansalle, mutta on sekin, jos Iran uhkaa terrorismilla kaikkia. Kyllä se pitää saada loppumaan.
Ja jos Trump tekee USAsta diktatuurin, eikä tue Ukrainaa kuten pitäisi. Kaksi pahaa asiaa hänen politiikassaan. Tukee myös Euroopan äärioikeistoa ja veljeilee Putinin kanssa. On suorastaan maanpetturi noissa vehkeilyissään. Torpedoi FBIn ja CIAn työtä Venäjän vaikuttamisen selvittämisessä, koska muuten itse paljastuisi.
Se että tukee Israelia Irania vastaan, on taas hyvä asia eikä huono, minun mielestä.
Israelin suhteen olemme jakautuneita, Ukrainan suhteen yhtenäisiä. Samoin Trumpin suhteen olemme aika yhtenäisesti hänen politiikkaansa vastaan. Jopa persut.
Trump ei ole kansan vaan suurpääoman mies. Ja haluaa oikeiston diktatuurin USAhan ja Eurooppaan.
Ei halua vallanvaihtoa Iraniin, eikä ymmärrä vallankumouksistakaan mitään. Petti taas mielenosoittajat. Nyt olisi niiden hetki. Ne tarvitsevat tukea. Muuten tulee vain verilöyly taas ja hallinto tukahduttaa mielenilmaukset. Trump siirtyi hallinnon puolelle. Kuten Venetsuelassa.- Anonyymi00004
Sodan voittajasta ei ole vielä tietoa. Eikä varsinkaan häviäjästä. Homma ei ole vielä paketissa.
Vietnamin sota opetti jo sen aikoinaan, että vaikka voittaa kaikki taistelut, voi silti hävitä sodan. - Anonyymi00005
Santtusen aivopierut. Kyllä se on Iran joka voitti. Iran ei ole valmistamassa mitään ydinasetta. Ydinasehöpinät on joutavaa propagandaa. Yhdysvallat ei kykene tätä sotaa voittamaan se on varmaa. Jos US lähettää maajoukkoja se on Trumpin hallinnon loppu, Iran teurastaa sotilaat Yhdysvaltojen kansa raivostuu täysin. USA hävisi ja sillä sikari.
Vallankumous Iranissa olisi tarpeen. Trump ei osaa siihen tarvittavaa sotaa ja politiikkaa, kun on äärioikeistolainen narsisti. Jänisti taas kun joutuu ajattelemaan kongressi vaaleja. Olisi pitänyt pommittaa niin kauan että uhka Hormuzin Salmelle poistuu.
- Anonyymi00006
Hyvin muistan kun länsimaat hyökkäsi Irakiin ja tavalliset ihmiset kärsi valtavasti kun sotilaat hyökkäsi viljasiiloihin ja muualle kun heidät oli aivopesty poliitikkojen luomilla harhakuvilla.
Maailman suurin uhka on länsimaisten poliitikkojen elämä harhakuvitelmissa.
- Anonyymi00007
Tuskinpa päättyy sota iranissa? Jo se uhoaa maksuista salmessa kulkevista laivoilta? Ei muuta kuin pommia iranin kaupunkeihin, loppuu se uho. Jos islamilainen diktatuuri hävitetään maailma ei menetä mitään.
Eipä taida päättyä. Toisaalta Trumpille on siihen sisäpoliittinen pakko. Siksi on mahdollista että hän vaan jänistää, ja Iran jää entiselleen. Trump vaan julistaa voittaneensa ja Hormuzin salmen avaavat muut.
Se on muuttunut, että kaikki Lähi-idän maat ovat nyt Irania vastaan, koska se pommitti niitä. Tämä helpottaa Israelin asemaa.Hieno kulttuuri, mutta huonot vallanpitäjät tällä hetkellä. Terroristeja. Koko sota on epäonnistunut, jos ei valta vaihdu.
Ukraina ja Israel ovat voittajia kunhan vaan itsenäisyys ja demokratia säilyy.
Trump häviää, kun jätti kesken. Israel voitti taas, koska Iran ja sen proksit on nujerrettu moniksi vuosiksi ja sen toiminta aletaankin hyväksyä naapurimaissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää66829Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa23819- 160818
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.103779Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä27728Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93687Kerro minulle totuus
Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒192660- 22602
- 61592
Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks37586VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa40549On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit78490- 39475
- 57465
Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.11458sinulle....
Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.75457- 73451
Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu111445- 54438
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25437
