Kävelykadun pysäköinti

Kyllä matun kelpaa, musta tesla kaupungintalon pihaan parkkiin ja sitten vastapäiseen taloon pitsalle. Samoin apteekissa asiointi on sujuu paremmin, auto vaan parkkiin P alueelle. Eipä sitä mitenkään valvota. Nöyrät ja hölmöt noudattava sääntöjä.
4136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tänään iltapäivällä Asematien kävelykadulla oli pysäköintynä monta turhaa autoa eli ei huoltoajossa. Ihmiset istuivat autosa odottamassa toista henkilöä, hätävilkut päällä, ruokalähetti pysäköinyt autollaan.

Kaupungintalon vahtimestarin kannattaisi soitta kaupungin pysäköinninvalvojalle aiheetta kaupungintalon pihalla pysäköiminen takia. Kaupungintalon pihallekin voisi tulla vaatimus pysäköintiluvasta kuten monien yhtiöiden pihoillakin.

Meidänkin taloyhtiön pihalle pysäköivät vieraspaikoille monet matut, eivät asu siellä eivätkä mene kyläilmeen. Lähtevät pihasta läheisiin kauppoihin tai ravintoloihin.

Matu on tehnyt heti virheen pysäköidessään meidän taloyhtiön pihalle vieraspaikalle, sillä siinä vaaditaan niin pysäköintikiekko kuin pysäköintilupa!

Pate käy ahkerasti ja monet asukkaat myös soittavat Paten paikalle, kun näkevän matun pysäköivän meidän vieraspaikalle taloyhtiön ohjeiden vastaisesti.

Äänestä
  • Niistä voisi ruuvata venttiilit irti renkaista, tuskin tulisi enää toista kertaa. Tai ainakin ilmat pois.

    Äänestä

Hienoa toimintaa kautta ei ne koskaan maksa sitä sakkoa kun ne on vaarattomia ja utonmjomkun toisen nimissä

Äänestä

Monissa isoissa kaupungeissa on pysäköinninvalvojat, jotka partioivat keskustan vilkkaimmilla alueita jatkuvasti!

Näin pitäisi olla myös Vantaalla mm. Tikkurilassa, jossa väärin pysäköinti rehottaa todella hyvin. Partio kiertelisi Tikkurilan ydinkeskussa paikasta toiseen, jolloin väärin pysäköinnin kiinnijäämisen riski kasvaa.

Pysäköinninvalvojille on isot alueet ja saattaa mennä monia tunteja, että tulevat samaan paikkaan uudestaan.

Rahaa se vaatisi, mutta mm jalankulkijoiden turvallisuus paranisi paljon. Turvallisuus, joka on todella huonoa tällä hetkellä!

Asematiellä on nyt huoltoajo salllittu liikennemerkissä olevan lisäkilven mukaan. Tontille ajo myös sallittu, vaikka ei lisäkilpeä, koska tonteille ei muuten pääsisi. Pysäköinti on aina kielletty! Huoltoajo saa tosin lastauksen ja purkauksen hoitaa.

Ajoneuvojen tulee aina antaa jalankulkijalle esteetön kulku eli ajoneuvot väistävät!

Asematiellä suurin osa ihmisistä kävelee, ajaa skuutilla, pyörällä jne "pitkin seiniä". Tikkurin edustalla entisellä yhdistetyllä pyörätiellä ja jalkakäytävällä on välillä todella ruuhkaista ja samaan aikaan Asematien entisellä ajoradalla ei ole kuin jokunen jalankulkija!

Asematie on koko leveydeltä kävelykatua!

Asematie on ollut lähes 3 vuotta kävelykatu liikennemerkkien mukaan, mutta sitä se ei todellisuudessa ole! Onko edes 20 vuoden päästä?

Tikkuraitille laitetaan "kunnon esteitä" ja myös vahvoja, että sinne ei helposti pääsee ajamaan autoilla eli siitä ilmeisesti tulee todellinen kävelykatu!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kyllä matun kelpaa, musta tesla kaupungintalon pihaan parkkiin ja sitten vastapäiseen taloon pitsalle. Samoin apteekissa asiointi on sujuu paremmin, auto vaan parkkiin P alueelle. Eipä sitä mitenkään valvota. Nöyrät ja hölmöt noudattava sääntöjä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu