Infernalismi ja Herran Jeesuksen risti

Kukaan infernalisti ei kykene perustelemaan helvettioppiaan Herran Jeesuksen Kristuksen ristillä eikä tule koskaan kykenemäänkään.

On aina vaihdettava puheenaihetta.
5138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Helvettioppi on tosi tänäänkin. Eli jumalattomat tekevät tästä ajasta helvetin, itselleen ja lähimmäisille. Ei tähän enempiä tarvii selitellä.
Ja ihmiset- jotka Sanan kautta ymmärtävät hyvän ja pahan-- taistelun Vallan merkityksen ja siitä valitsevat puolensa, he eivät siten ole helvettiä aikaan rakentamassa.

Ts. jokainen itse- valitsee tiensä- suuntansa ja kulkee kengänkärjet osoittaen mielensä, eli sielunsa aivotuksien mukaan.

Pyhä pyhittyy ja saastainen saastuu- kättensä kautta- ts. Jumalan merkki otsalla, tahi perkeleitä valtaa rakentavan mekki saastaisella.

Äänestä

Raamattu kertoo Jeesuksen viimeisestä veriuhrista täysin selvästi. Hän osti meidän syntimme ja suoritti niiden rangaistuksen omalla kuolemallaan. Tämä rakkauden teko, toi voimaan uuden liiton, Isä Jumalan ja poikansa Jeesuksen välille. Isä oli huomannut, ettei kukaan kykene täyttämään edes kymmentä käskyä. Hän antoi tämän uudenliiton luotujen lastensa pelastukseksi. Hän itse totesi tämän uuden liiton paremmaksi. Hepr. 8: 6-8. Nyt jokainen Raamatun tuoma oivallus, julistus, armonlahja, kirjoittaa lihasydämmiimme sitä mikä on hyvää. Emme enää selaa lakikirjoja, vaan sydän taltioi omaantuntoomme kaiken. Puhdas kristinoppi antaa ylivertaisen hyvyyden elämisen konseptin kokonaisvaltaiseen hyvään elämään. Jeesus kertoi helvetistä, joten se on todellinen. Miksi kukaan järkevä ihminen suosisi pahaa ? Kertokaa olkaa hyvä.

Äänestä

Jos ylösnousemus ei ole historian tapahtuma, joka samalla ylittää historian – jotain, joka tapahtuu ei vain ajassa vaan myös ajalle – jotain, joka tapahtuu kaikelle, kaikkialla, kerralla – silloin jokainen analogia tai metafora tai mitä ikinä me nyt sitten kutsummekin ”ylösnousemukseksi” on pelkkää hölynpölyä.
Mutta jos ylösnousemus on sekä todellinen että ikuinen, silloin se on jotain, johon kuka tahansa koska tahansa missä tahansa voi samastua ja jonka kuka tahansa koska tahansa missa tahansa voi välittää jollekulle toiselle.

- Kenneth Tanner -

Äänestä

Ikuinen elämä ja ikuinen kuolema ovat toistensa vastakohtia.

Jos on kuollut toisen kerran, on ikuisesti poissa. Ilm.20/9

Äänestä
  • Tällaista vaahtoa syntyy, kun katse siirtyy pois ristiinnaulitusta Kristuksesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kukaan infernalisti ei kykene perustelemaan helvettioppiaan Herran Jeesuksen Kristuksen ristillä eikä tule koskaan kykenemäänkään.

On aina vaihdettava puheenaihetta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu