https://yle.fi/a/74-20123455
Luulisin että siellä Cambridgen yliopistossa osataan myös päätellä oikein taloustieteen maisterina.
Valtion omistus on meidän kaikkien Suomalaisten turva!
24
261
Vastaukset
- Anonyymi00001
Suomen tasavalta
Made in Finland- Anonyymi00014
Valtion tehtävä on huolehtia kansan ja maan hyvinvoinnista ja turvallisuudesta. Sen tehtävä ei ole siirtää omaisuutta yksityisen sektorin yrityksille tai muille yksityisille tahoille.
- Anonyymi00022
Anonyymi00014 kirjoitti:
Valtion tehtävä on huolehtia kansan ja maan hyvinvoinnista ja turvallisuudesta. Sen tehtävä ei ole siirtää omaisuutta yksityisen sektorin yrityksille tai muille yksityisille tahoille.
Näinhän sen pitäisi olla, että valtion tehtävä kansan ja maan hyvinvoinnista ja turvallisuudesta vastaa valtio. Mutta kokoomuksen mielestä Suomen kansa on upporikas johtaja, joka riistää omia työntejöitään, eli tämä porukka on se Suomen kansa. Työntekijät on vain kansalle, etenkin näille upporikkaille johtajille vain kuluerä Suomen hyvinvointivaltiolle. He keillä on vaaraa maksaa omasta terveydenhoidosta yksityiselle sektorille he saa terveydenhuollon palvelut. Muut jätetään kylmästi hoitamatta.
- Anonyymi00002
Valtion omistus on olematon, eli nolla. Velat suuremmat kuin varat.
- Anonyymi00003
Kyllä on kansa äänestänyt puolueita hallituksiin, siis puolueita jotka vetää kansan omaisuuden "vessasta alas". Sitten ollaan olevinaan vielä isänmaallisia. Olisikohan puolueen aika alkaa kiinnittää huomiota puolueen sisällä niihin "kaksilla korteilla pelaaviin". Demarit on työväenpuolue eikä silloin puolueen jäsenillä pitäisi olla, "sydän oikealla."
Se pidetään kansalla mitä vielä on. Myynti seis! - Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Kyllä on kansa äänestänyt puolueita hallituksiin, siis puolueita jotka vetää kansan omaisuuden "vessasta alas". Sitten ollaan olevinaan vielä isänmaallisia. Olisikohan puolueen aika alkaa kiinnittää huomiota puolueen sisällä niihin "kaksilla korteilla pelaaviin". Demarit on työväenpuolue eikä silloin puolueen jäsenillä pitäisi olla, "sydän oikealla."
Se pidetään kansalla mitä vielä on. Myynti seis!Ei sossut oo hallituksessa .
- Anonyymi00006
Anonyymi00004 kirjoitti:
Ei sossut oo hallituksessa .
Se parhaiten nauraa joka viimeksi nauraa.
- Anonyymi00009
Anonyymi00004 kirjoitti:
Ei sossut oo hallituksessa .
Petteri: Myydään, myydään, kun ei voi ottaa lisää velkaa. Näin saadaan rikkaille lisää rahaa.
- Anonyymi00011
Anonyymi00009 kirjoitti:
Petteri: Myydään, myydään, kun ei voi ottaa lisää velkaa. Näin saadaan rikkaille lisää rahaa.
Et osaa edes selittää kuka on rikas? Paatostat siis jagonia. Puuduttavan tunkkaista.
- Anonyymi00015
Anonyymi00004 kirjoitti:
Ei sossut oo hallituksessa .
Sossuhallitus (Lipponen) myi eniten valtion omaisuutta.
Sossuhallitus (Marin) teki huonoimmat kaupat (Uniper) sillä. - Anonyymi00017
Anonyymi00011 kirjoitti:
Et osaa edes selittää kuka on rikas? Paatostat siis jagonia. Puuduttavan tunkkaista.
Mitä tekemistä jollain henkilöllä on asian kanssa, samalla voi kysyä kuka on köyhä?
Paljonko sinulla on rahaa, koetko olevasi rikas, koetaanko sinun olevan rikas, oletko rikas? - Anonyymi00029
Anonyymi00011 kirjoitti:
Et osaa edes selittää kuka on rikas? Paatostat siis jagonia. Puuduttavan tunkkaista.
💀 💀 💀 Kokkarit haluavat vaientaa vastaväitteet pakolla. 💀 💀 💀
- Anonyymi00005
Oikeisto on hyvä tuhlaan toisten rahoja
YLE hyvä esimerkki oikeistovalta siellä hallintoneuvostossa . Niin ja EU ssa on oikeistovalta enemmistö .- Anonyymi00025
Orpun osaamattomuus paljastuu kaikessa karmeudessaaaan
"Orpon hallitus toistaa edeltäjiensä virhettä: myy valtion omaisuutta"
- Anonyymi00007
Olisi mielenkiintoinen väittely valtion omaisuuden myymisestä ja sen kannattavuudesta,
kahden herran välillä. Maisteri Mika Niemelä vs Maisteri Matias Mäkiranta. ; ) - Anonyymi00008
Tärkeä aloitus.
- Anonyymi00010
Sanni Lotto-Laasonen: Yksityistetään, yksityistetään. Suomen rahat pitää tyrkyttää monikansallisille yrityksille. Sillä Suomi rahastetaan.
- Anonyymi00012
Varsinkin kaikki luonnolliset monopolit tulisivat aina olla julkisessa omistuksessa.
Esim. sähköverkot ja vesiverkot ovat luonnollisia monopoleja, eli palveluja, joita sen luonteen vuoksi asiakkaat eivät voi kilpailuttaa. Ei ole tarkoituksenmukaista tai kannattavaa rakentaa kahta rinnakkaista sähköverkkoa tai vesiverkkoa, joiden välillä kansalaiset voisivat valita.
Luonnollista monopolia ei pitäisi luovuttaa tahoille, jotka pyrkivät käyttämään monopoliasemaansa maksimaalisen voiton tavoitteluun. - Anonyymi00013
Usein porvarihallitukset pyrkivät yksityistämään valtion yrityksiä tai muuta julkista toimintaa.
- Anonyymi00016
Sosialismi ei toimi.
- Anonyymi00018
Anonyymi00016 kirjoitti:
Sosialismi ei toimi.
Ei toimi niin, siksi infraa ei tulisi sosialisoida yksityisille tahoille, niitä kun on kansalaisten vaikeampi kontrolloida mitä yhteiskuntaa.
- Anonyymi00023
Onneksi meillä on elinkeinoministerinä
perussuomalaisten Sakari Puisto
joka on väitellyt tohtoriksi arvostetusta Cambridgen yliopistosta!- Anonyymi00024
Osaako kusta oppineesti kansaa linssiin?
- Anonyymi00027
Kokoomus haluaa jakaa kaiken valtion omaisuuden hyvävelikerholle, ja persut peesaa mukana.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 153329
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061577Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2251075Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 124871
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2836Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29807- 10805
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks45789