Tämä oli siis selvästi Unkarin liberaalioppositiolta maksimaalinen suoritus, parasta mihin he kykenivät. Nyt heillä on luultavasti vain alamäkeä tiedossa tästä huipusta eteenpäin. Toivottavasti heidän sisäinen riitelynsä alkaa pian, ovat sen verran sekalaista "ison teltan" sillisalaattia joka oli yhdessä vain ja ainoastaan lyödäkseen Orbánin.
Tisza tulee hajoamaan pian
Anonyymi-ap
12132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kuulostaa meidän sixpack hallitukselta. Sehän muodostettiin perussuomalaisia vastaan. Kaikki yhdessä ja klovni katainen johdossa. Mikä voisi mennä vikaan.
Jos Jonnet eivät muista 15 vuoden taakse, niin Jussi Niinistö paljasti, että Soini jätti persut tuolloin oppositioon, vaikka Katainen tarjosi erivapauksia EU-äänestyksissä. Tosiasiassa persuille tarjottiin mahdollisuutta äänestää kaksi kertaa hallituksen linjaa vastaan. Koska tämä ei käynyt, Jyrki-boy keräsi kaiken sakan poliittisen kirjon laidasta laitaan yhteen hallitukseen.
Niin. Silloin hallituksessa oli kait parhaimmillaan yli 120 paikan edustus, kunnes lopulta vasemmistoliitto lähti hallituksesta.
Sama pitäisi onnistua neljän vuoden kuluttua. Ei kannattaisi isosti laittaa paukkuja riitelyyn.
Vaalilakia muutetaan niin, että suhteellisuus toteutuu jatkossa paremmin. Myös tiedotusvälineet aiotaan vapauttaa valtion kontrollista. Fidezin paluu ei taida niin vain onnistua. Se on selvää, että seuraavien vaalien jälkeen puoluekenttä hajoaa, mikä oikein onkin. Yhden puolueen valta ei ole tervettä monipuoluedemokratiassa, jossa vaaditaan kompromisseja.
Tisza ei kuulu liberaalioppositioon.
Taidat hajota itse siellä kaalimaalla.
Mitä sillisalaattia? Nuoria ihmisiä, jotka ovat kyllästyneet elämään diktaattorin alaisena.
Kaikki maailman diktaattorit pitäisi laittaa kuulennolle.
Diktaattori ei olisi vaaleissa hävinnyt. Diktaattorin kannatus on yleensä lähellä 100%
Tuota ihan samaahan meidän nykyinen oppositio on ajanut tappiovaaleista 2023 lähtien... muistanette heidän järjestämät poliittiset lakot ja mielenosoitukset, joissa oppositiopuolueet mm. uhkasivat katkaista uusilta ministereiltä päät!!!??
Hullu maailma perselijät voittaa vaalit.
Ketkä perseilijät?
Punavihreät
Persujen harmitus kasvaa päivä päivältä.