Matinkylässä helmikuussa

Anonyymi-ap

Uutisissa oli kamerakukuvaa siitä kuinka mies auttoi iäkästä maahan kaatunutta naista

"Poliisi pyytää edelleen Espoon Matinkylässä 26.–27. helmikuuta välisenä yönä vähän alle 70-vuotiasta naista auttanutta miestä ottamaan yhteyttä poliisiin rikoksen selvittämiseksi."

Itse tekijä on on kyllä löydetty, eikä auttajaa epäillä rikoksesta. Olisi tärkeä saada yhteys auttajaan, jotta rikostutkinta pääsisi etenemään.

2

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Haloo! Kansalaisvelvollisuus on toimia. Nyt te joiden perheessä, ystäväpiirissä tai muussa yhteydessä tutulla miehellä musta takki, ruskeat housut, vaalea pipo ja mustat kengät. Nainen kuoli vammojen seurauksena maaliskuussa ja tekijä on vangittu. Ihme jos ei asiassa todistajaa löydy noilla tuntomerkeillä. Jos on perheellinen mies on varmasti kertonut kotona vaimolle tai lapsille tapahtumasta.

    • Anonyymi00003

      Voisko olla niin, että auttaja pelkää jotain? Uhri ehkä lähti pakoon väkivaltaista miestään, eikä halunnut kotiin? Uutisten mukaan vanhus oli alueella päivittäin liikkuva ja monelle tuttu näky. Luonnehdittiin ystävälliseksi.
      Voisi myös ajatella, että jos uhri oli silmin nähden huonossa kunnossa olisi auttaja pitänyt vähintäänkin toimittaa kotiovelle tai järkevämmin soittaa apua 112 sekä odottaa lanssin tuloa arvioimaan tilanne. Iäkkään ihmisen on turvatonta liikkua etenkin öisin yksinään. Jossittelua, mutta mitä enemmän aikaa kuluu sen mutkikkaammaksi muuttuu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      130
      1916
    2. 121
      1385
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1160
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      63
      1092
    5. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      284
      1067
    6. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1059
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      138
      1045
    8. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      94
      897
    9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      392
      841
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      829
    Aihe