YLE: DROONI EI TULLUT UKRAINASTA
Ilmeisesti on päässyt verkkoon liikaa tietoa millaisia drooneja on Suomen pudonnut, on laitettu evp Upseeri myöntämään asia, mutta tarjoamaan uusi versio että "Ukraina onkin lähettänyt droonit joko Venäjältä tai Valko-Venäjältä. Myös tämä on todennäköisesti vale.
MIKSI VALEHDELTIIN HETI ALKUUN?
Sillä nyt on selvää että valehdeltiin. Kukaan ei voi sekoittaa AN-196 droonia Chaikaan (Lokki) ei mitenkään. Meille kerrottiin vale siksi, että voitiin väittää hyökkäyksen tulleen Ukrainasta.
Tätä valetta voitiin käyttää luottaen siihen, ettei kuvia tai tietoja drooneista pääsisi mistään verkkoon tai muuten julki. Mutta pääsi, niistä on puhuttu monessa paikassa verkossa.
SEURAAVA VERSIO
"Kouvolaan pudonnut drooni ei ole ukrainalainen AN-196-drooni vaan pienempi ja halvempi Chaika eli Lokki. Tähän tulokseen on tullut Puolustusvoimien entinen tutkimusjohtaja Jyri Kosola, joka on tutkinut ryhmänsä kanssa kuvia pudonneista drooneista." [1]
On selvää ettei YLE julkaise tällaista evp upseerin tarinaa koko kansalle ilman Naton lupaa.
Ellei tämä olisi suunniteltua Kosola voisi ehkä sepustaa jotain somessaan tai jossain maginaalisessa paikassa, mutta ei Ylellä. Tämä on ase asia, joka kansan tietoisuuteen on päässyt leviämään:
"Olennaisin ero liittyy toimintamatkaan. AN-196:n toimintamatka on jopa 1 000–2 000 kilometriä, Chaikan vain 750 kilometriä.
Tämä tarkoittaa sitä, että jos Kouvolaan päätynyt drooni on Chaika, sitä ei ole voitu laittaa matkaan Ukrainasta. Sotilasstrategisesti ollaan siis uusien kysymysten äärellä: mistä drooni on lähetetty, jos ei Ukrainasta?" [1]
Nyt kansalle halutaan ilmoittaa seuraava virallinen totuus, joka on hyvin todennäköisesti yhtä luotettava, kuin edellinen epätotuus Kouvolan droonista.
"Kosola uskoo, että Ukraina on lähettänyt droonin esimerkiksi Valko-Venäjältä tai Venäjältä, sillä se olisi strategisesti järkevintä.
– Se on tämmöinen päätelmä siitä, että merellä on helpompaa jäädä kiinni. Siellä ei ole maastoesteitä valvonnan esteenä, Kosola toteaa." [1]
Kosola vetoaa MI6:n pienillä drooneilla tekemään hämähäkinverkko - operaatioon, mutta Venäjä on sen jälkeen tehnyt rajatarkastuksista erittäin tiukkoja ja nämä droonit ovat paljon suurempia.
Meren osalta olen samaa mieltä, siellä matalallakin lentävät droonit paljastuvat helposti, koska eivät voi piilotella tasaisen meren yläpuolella. Suljetaan siis meri tuloreittinä ulos.
Punainen pinni kartassa on Venäjän kaukovalvontatutka.
MITÄ HALUTAAN VIRALLISESTI SULKEA ULOS?
"Sitä tuskin on lähetetty mistään Ukrainaa tukevan ystävällismielisen valtion alueelta, koska siinä ukrainalaiset ottaisivat hirmuisen riskin.
Se on voitu lähettää myös mereltä, mitä en pidä todennäköisenä, Kosola pohtii."
Ukrainalaiset ottaisivat riskin? Ukrainahan on koko ajan yrittänyt kaikin keinoin vetää koko Naton mukaan tähän meidän sotaamme ukrainalaisilla Venäjän kanssa.
Eihän kiinni jääminen siten ole yhtään mikään riski Ukrainalle. Virallisen totuuden tuskin perustelu -kaatuu heti alkutarkastelussa.
Kiinni jääminen on riski meille.
MISTÄ DROONIT TULIVAT?
Meillä on aiempi havainto Parikkalasta äänen perusteella kaksisylinterisestä kaksitahtisella moottorilla olleesta droonista, joka lensi Suomesta rajan yli etelään, eli kohti Koiviston öljysatamaa.
Kartassa harmaa ympyrä merkitsee etäisyyttä, josta 750 km kantaman drooni on lähetetty, jotta se voi lentää vielä Parikkalasta 135 km öljysatamaan.
Toinen vastaava havainto läheltä Venäjän rajaa on Viron Auveresta, jossa drooni osui voimalaitoksen piipun lounaasta päin.
Molemmat droonit lensivät Venäjän ilmatilan suuntaan, eli "harhautuivat Venäjälle".
Väite on siis on että Venäjä olisi häirinnyt drooneja Venäjälle päin. Tässä ei ole mitään mieltä.
MIKSI VENÄJÄN ALUE EI OLE TODENNÄKÖINEN?
Sen läpi lentäminen tarkoittaa että droonit joutuvat ohittamaan Venäjän Pietarin ja Moskovan suuntien eteen rakentamat ilmatorjunnan vyöhykkeet, joista yksi ampui alas
Hallituksen droonivalheet
Anonyymi-ap
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi00001
Valehtelusta on tullut suomessa uusi normaali?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1795012Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,204418Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993117Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532962Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432902- 522511
- 271929
- 221767
- 351760
- 681751