https://www.is.fi/autot/art-2000011927339.html
Kun tuolla tiellä ajaa niin näen korkeasta autosta helposti kuinka vastantulijalla on kännykkä ratin edessä kädessä ja sitä räplätään, pää on ennen kohtaamista jo painuksissa ja ohi ajetaan myös kännykkää tuijottaen!
Näyttää siltä ettei kuski edes tajua että vastaan tuli auto, ajolinjat heittelee. Toissapäivänä ajoin Siilinjärveltä kohti Kuopiota ja ennen Vuorelaa näin sivuillunasta että sivulle ilmestyy hyvin hyvin lähelle autoani Volvon keula. En edes nähnyt Volvon oikeaa kylkeä koska ajoi ohitti minut takaa tullen niin läheltä. Olin aivan äimänkäkenä. Volvo jatkoi matkaa edelleen ohituksen jälkeen vielä niin että keskiviivan oli lähes Volvon keskellä. Pitkä matkan ohitettuaan Volvokuski hokasi siirtyä oikeanpuoleiselle kaistalle. Joko kuljettaja oli kännissä tai räpläsi kännykkää tai molempia.
Näitä tämän tapaisia tapauksia näen joka ikinen päivä. Vastaan voi tulla auto niin että kuljettajan puolen renkaat on reilusti omalla kaistalla ja kuljettaja ei tajua tilannetta. Siinä ei auta muu kuin yrittää väistää.
Kännykkä monen kolarin ja ulosajon syy
Anonyymi-ap
2
164
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kertakaikkisesti ajattelemattomia ihmisiä ovat nämä kännykkäkuljettajat. 🥺
- Anonyymi00002
Luulisi olevan helppo lisätä puhelimiin ominaisuus, että kun vauhtia on enemmän, kuin kävelynopeus, niitten näyttö sammuisi ja käyttö olisi silloin mahdotonta. Tällä saataisiiin estettyä niitten ajaessa räplääminen. Niissä kun on kaikenmaailman anturit ja gps:ät joilla sen nopeuden saa selvitettyä. Ja jos joku miettii, että mitenkäs kyytiläiset, niin on aika tuoda takaisin sitä sosiaalista kanssakäymistä, mikä kännyköiden myötä on hävinnyt lähes kokonaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672385- 661367
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww691130EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41097- 77803
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660- 43658
Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe23615- 27581